Přestřelka

16. ledna 2006, 00:00 - admin
16. ledna 2006, 00:00

Je další pokles počtu živnostníků důsledkem špatného podnikatelského prostředí?

NE

Zdeněk Škromach, ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Česká správa sociálního zabezpečení v listopadu 2005 evidovala 735 602 OSVČ, které si musí platit zálohy pojistného na důchodové pojištění. Ve srovnání s listopadem 2004 je to o 20 691 podnikatelů méně. Argumentace založená pouze na evidenci živnostníků je však zavádějící. K objektivnímu posouzení je nutné připomenout pravidelně se opakující výkyvy. Z údajů ČSSZ vyplývá, že počet přihlášených OSVČ je vždy ke konci a na začátku roku v porovnání s předešlým rokem nižší. To je dáno i tím, že OSVČ ke konci kalendářního roku ukončují činnost. Například loni v daném období činil tříměsíční pokles přes dvě procenta. Josef Skála, majitel poradenské společnosti

Zbytečná byrokracie určitě svou roli hraje, ale hlavní příčinou poklesu počtu živnostníků je vytlačování maloobchodu velkoobchodem. Netýká se to ale jen supermarketů, které likvidují malé obchůdky, nýbrž i výroby. Svého času jsem se pohyboval v oblasti dřevozpracujícího průmyslu. Dnes plno tuzemských firem v tomto segmentu již skončilo, neboť nešlo konkurovat obrovským rakouským či finským holdingům.

ANO Alena Páralová, stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS

Jednoznačně. Živnostníci všechno schytají z první ruky. V drtivé většině případů si nemohou dovolit zaplatit odborníky, aby jim našli a proklestili nejvýhodnější cestu pralesem často nejednoznačných a stále komplikovanějších ustanovení zákonů a dalších předpisů, které se navíc mění několikrát za rok. Sankce za porušení zákona se stále zvyšují a soudy, které by měly zajistit rovnost živnostníka a úřadu před zákonem, jsou pro živnostníky spíše postrachem. Ohromná právní nejistota se ještě prohlubuje zvyšujícími se odvody živnostníků do státní kasy a výrazně horším sociálním zabezpečením jejich rodin oproti rodinám zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít