Přestaňte platit daně!

20. srpna 2007, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
20. srpna 2007, 00:00

VÝZVA OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ: K neplacení daní a jiným formám občanské neposlušnosti vyzývá občanské sdružení Oběti konkurzních podvodů. Údajně bezprecedentní zásahy představitelů státní moci do vyšetřování možného trestného činu místopředsedy vlády Jiřího Čunka - právě tím došla trpělivost členům občanského sdružení Oběti konkurzních podvodů.

K neplacení daní a jiným formám občanské neposlušnosti vyzývá občanské sdružení Oběti konkurzních podvodů. VÝZVA OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ:

Údajně bezprecedentní zásahy představitelů státní moci do vyšetřování možného trestného činu místopředsedy vlády Jiřího Čunka - právě tím došla trpělivost členům občanského sdružení Oběti konkurzních podvodů.

„Nejde nám o posuzování viny či neviny místopředsedy vlády, o zkoumání věrohodnosti klíčové svědkyně a podobně. Pobouřily nás ale státní zásahy. Přitom my jsme v případech konkurzních podvodů žádali o aktivitu státních představitelů častokrát a marně - bez ohledu na jejich politickou příslušnost,“ rozčiluje se mluvčí sdružení Oběti konkurzních podvodů Aleš Vébr. Marně například chtěl, aby se případy podvodů převedly do působnosti jiného státního zastupitelství, protože u původně určených vyšetřovatelů existovalo podezření z vazeb na místní „konkurzní mafie“.

„Když jsme žádali stát o pomoc, bylo nám opakováno, jak vlastně nic nejde.

Státní moc projevila opakovaně neschopnost vypořádat se s mimořádnými kauzami, které způsobily fatální poškození občanů - například právě případy zmanipulovaných konkurzů, organizovaného zločinu a podobně.

A přitom v konkrétní a triviální Čunkově kauze - podezření z úplatkářství -použil stát mimořádné prostředky.

Viděli jsme případ »privilegované spravedlnosti«, kdy jsou při šetření případu vládního činitele zajištěny exkluzivní podmínky,“ domnívá se Vébr.

Občanské sdružení proto žádá odstoupení nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké i celé vlády. Dále požaduje, aby přímo Nejvyšší státní zastupitelství důkladně prošetřilo podezřelé případy zmanipulovaných konkurzů. Sdružení chce po státu také přijetí takových opatření, která vyloučí podjatost regionálních státních činitelů v konkrétních kauzách.

Sám Vébr je jednatelem a spolumajitelem společnosti Golf Ještěd, která byla podle něj ukradena takzvanou severočeskou konkurzní mafií. Spolupracoval také s televizí při odhalení gangu „šibalů“ z Vysočiny (kauza Budišov). Druhým mluvčím sdružení je Ferdinand Němec, bývalý majitel firmy Tempo Slaný, údajně vytunelované správcem konkurzní podstaty.

STÁT PRÝ NEPLNÍ SVÉ POVINNOSTI

Podle členů sdružení stát dlouhodobě neplní své základní povinnosti a není prý schopen zajistit vynutitelnost práva.

„Vyzýváme fyzické i právnické osoby, aby jako výraz nesouhlasu s morálním, právním a politickým klimatem v České republice demonstrovaly svůj nesouhlas formou občanské neposlušnosti. Způsob provedení ponecháváme na individuálním uvážení každého občana či firmy,“ píše se v prohlášení občanského sdružení.

Podle Vébra je jako vhodný nástroj možno využít například neplacení daní. „Nepovažujeme totiž za správné a možné, aby poctiví občané a bezúhonné firmy nadále přispívali ze svých prostředků na zkorumpovanou státní moc, neschopnou justici, státní zastupitelství fungující na principu »spravedlnost jen pro někoho«, na nenasytné poslance a senátory, kteří nejsou ochotni či schopni s tímto alarmujícím stavem cokoli činit,“ vysvětluje výzvu Vébr. Lidem, kteří se k protestu připojí a byli by pak perzekuováni státem, slibuje sdružení právní i jinou pomoc.

PODNIKATELÉ: SITUACE NENÍ TAK VÁŽNÁ Jak se na nezvykle radikální výzvu dívají podnikatelské svazy? „Jistě lze s mnohým souhlasit, ale já osobně nebudu dávat do souvislosti kauzu Čunek a zobecňovat ji s vytunelovanými konkurzy,“ říká předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda. „Sám jsem přišel o velké peníze v Podnikatelské bance, kterou jsem v roce 1992 založil. Proto souhlasím s názory, že vymahatelnost práva je v České republice špatná. Nemohu ale vyzývat naše členy, aby přestali kvůli tomu platit daně,“ vysvětluje Danda.

Stejně rezervovaný postoj k iniciativě má i prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. „Průchodnost práva v České republice a zajištění spravedlivého procesu pro každého je problém, na nějž narážíme průběžně. Jednání se státními orgány kvůli tomu vedeme neustále. Přesto si nemyslím, že situace je natolik závažná, aby mohla vést k podobným aktům občanské neposlušnosti,“ domnívá se Drábek. Komora proto dává přednost jednáním s vládou a parlamentem. „Konkrétně v případě zmanipulovaných konkurzů vidíme výrazné zlepšení díky novému insolvenčnímu zákonu,“ dodává.

Podle očekávání nenašla iniciativa pochopení ani u ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. „Iniciativě dobře nerozumím, protože zatím nikdo nepoukázal na to, že by v postupu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké byly shledány jakékoli nezákonnosti. Nelze proto přijmout závěr, že by v případě pana Čunka šlo o nějaké nestandardní postupy,“ říká Pospíšil. „Je plně v kompetenci nejvyšší státní zástupkyně, aby na základě znalosti konkrétních případů a příslušných okolností rozhodla o převedení případu do působnosti jiného státního zastupitelství,“ dodává k vyšetřování konkurzních podvodů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít