Přestane být pomluva trestným činem?

16. června 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
16. června 2003, 00:00

Marvanová chce trestný čin pomluvy zrušit, komunisté jsou protiPoslankyně Hana Marvanová (US-DEU) připravuje návrh novely zákona na zrušení trestného činu pomluvy. Stejný záměr má i ministerstvo spravedlnosti.

Marvanová chce trestný čin pomluvy zrušit, komunisté jsou proti

Poslankyně Hana Marvanová (US-DEU) připravuje návrh novely zákona na zrušení trestného činu pomluvy. Stejný záměr má i ministerstvo spravedlnosti.

Kauza moderátorky TV Nova Jany Bobošíkové, která šest hodin vypovídala na policii kvůli výrokům v diskuzním pořadu Sedmička, a podezření z trestného činu pomluvy v téže věci u poslanců Ivana Langera (ODS), Miroslava Grebeníčka a Miloslava Ransdorfa (oba KSČM), vzbudila nelibost veřejnosti i politiků. Unionistka Hana Marvanová začala pracovat na novele, jež by trestný čin pomluvy zrušila. Totéž obsahuje návrh trestního zákona, kterým se zabývá ministerstvo spravedlnosti. Neznamená to však, že pomluva by byla beztrestná. Napříště by podobné kauzy ale řešil jen civilní soud v podobě žaloby na ochranu osobnosti - návrh Marvanové počítá s lhůtou šedesát dnů pro projednání a verdikt, ministerstvo nenavrhuje žádné časové omezení. V občanskoprávním soudním řízení se, na rozdíl od trestního, nerozhoduje o odnětí svobody, ale kupříkladu o omluvě či finanční satisfakci.

Nejedná se o ojedinělý případ

Marvanová upozorňuje, že případ Bobošíkové a poslanců není v poslední době ojedinělý. „Vzpomeňme například obvinění reportérů Slonkové a Kubíka kvůli kauze Olovo, trestní stíhání novináře Smrčka za zveřejnění tajných dokumentů, obvinění faráře Protivínského, protože agitoval proti volbě komunistů, nedávný odsuzující rozsudek pražského soudu za pomluvu soudu, ale i případy méně křiklavé, například vazební stíhání bývalého zaměstnance NKÚ pro pomluvu státního orgánu, zveřejněnou v dopise čtenáře časopisu,“ říká. „Světová asociace novin sídlící v Paříži a vídeňský Mezinárodní tiskový institut uvedly, že trestní právo není možné aplikovat na pomluvu, a i podle OSN je vězení jako trest za mírumilovné projevení názoru jeden z nejodsouzeníhodnějších způsobů, jak si vynutit poslušnost médií,“ dodává.

Nejde jen o politiky

S návrhem na úplné zrušení trestného činu pomluvy v této chvíli nesouhlasí poslankyně Zuzka Rujbrová (KSČM): „Nejde pouze o ochranu politiků, jak bývá někdy medializováno, ale také o ochranu každého z občanů před nařčením z něčeho, co neprovedl. Všichni si umíme představit, jak je takový člověk poškozen v zaměstnání či v rodinných vztazích, pokud na něho někdo plivne vskutku špatnou a nepravdivou slinu.“ Ochrana, kterou poskytují občanskoprávní soudy, je podle ní velmi zdlouhavá a pro většinu lidí též finančně nákladná. „Navrhovatel v občanskoprávním řízení navíc nemá tolik možností prokazovat svá tvrzení stejně důkladně jako policie, která k tomu má celý aparát,“ dodává. Návrhem ministerstva se bude vláda zabývat zřejmě na podzim, poslanci až posléze. Marvanová chce svou iniciativu předložit daleko dřív - zákonodárci by se jí mohli zabývat již v červenci, nejpozději v září. Podporu zatím našla v domovském klubu US-DEU, u části poslanců ČSSD a ODS.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít