Přestane být pomluva trestným činem?

16. června 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
16. června 2003, 00:00

Marvanová chce trestný čin pomluvy zrušit, komunisté jsou protiPoslankyně Hana Marvanová (US-DEU) připravuje návrh novely zákona na zrušení trestného činu pomluvy. Stejný záměr má i ministerstvo spravedlnosti.

Marvanová chce trestný čin pomluvy zrušit, komunisté jsou proti

Poslankyně Hana Marvanová (US-DEU) připravuje návrh novely zákona na zrušení trestného činu pomluvy. Stejný záměr má i ministerstvo spravedlnosti.

Kauza moderátorky TV Nova Jany Bobošíkové, která šest hodin vypovídala na policii kvůli výrokům v diskuzním pořadu Sedmička, a podezření z trestného činu pomluvy v téže věci u poslanců Ivana Langera (ODS), Miroslava Grebeníčka a Miloslava Ransdorfa (oba KSČM), vzbudila nelibost veřejnosti i politiků. Unionistka Hana Marvanová začala pracovat na novele, jež by trestný čin pomluvy zrušila. Totéž obsahuje návrh trestního zákona, kterým se zabývá ministerstvo spravedlnosti. Neznamená to však, že pomluva by byla beztrestná. Napříště by podobné kauzy ale řešil jen civilní soud v podobě žaloby na ochranu osobnosti - návrh Marvanové počítá s lhůtou šedesát dnů pro projednání a verdikt, ministerstvo nenavrhuje žádné časové omezení. V občanskoprávním soudním řízení se, na rozdíl od trestního, nerozhoduje o odnětí svobody, ale kupříkladu o omluvě či finanční satisfakci.

Nejedná se o ojedinělý případ

Marvanová upozorňuje, že případ Bobošíkové a poslanců není v poslední době ojedinělý. „Vzpomeňme například obvinění reportérů Slonkové a Kubíka kvůli kauze Olovo, trestní stíhání novináře Smrčka za zveřejnění tajných dokumentů, obvinění faráře Protivínského, protože agitoval proti volbě komunistů, nedávný odsuzující rozsudek pražského soudu za pomluvu soudu, ale i případy méně křiklavé, například vazební stíhání bývalého zaměstnance NKÚ pro pomluvu státního orgánu, zveřejněnou v dopise čtenáře časopisu,“ říká. „Světová asociace novin sídlící v Paříži a vídeňský Mezinárodní tiskový institut uvedly, že trestní právo není možné aplikovat na pomluvu, a i podle OSN je vězení jako trest za mírumilovné projevení názoru jeden z nejodsouzeníhodnějších způsobů, jak si vynutit poslušnost médií,“ dodává.

Nejde jen o politiky

S návrhem na úplné zrušení trestného činu pomluvy v této chvíli nesouhlasí poslankyně Zuzka Rujbrová (KSČM): „Nejde pouze o ochranu politiků, jak bývá někdy medializováno, ale také o ochranu každého z občanů před nařčením z něčeho, co neprovedl. Všichni si umíme představit, jak je takový člověk poškozen v zaměstnání či v rodinných vztazích, pokud na něho někdo plivne vskutku špatnou a nepravdivou slinu.“ Ochrana, kterou poskytují občanskoprávní soudy, je podle ní velmi zdlouhavá a pro většinu lidí též finančně nákladná. „Navrhovatel v občanskoprávním řízení navíc nemá tolik možností prokazovat svá tvrzení stejně důkladně jako policie, která k tomu má celý aparát,“ dodává. Návrhem ministerstva se bude vláda zabývat zřejmě na podzim, poslanci až posléze. Marvanová chce svou iniciativu předložit daleko dřív - zákonodárci by se jí mohli zabývat již v červenci, nejpozději v září. Podporu zatím našla v domovském klubu US-DEU, u části poslanců ČSSD a ODS.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít