Přesné hranice neexistují

18. srpna 2008, 08:00 - Renata Lichtenegerová
18. srpna 2008, 08:00

Kategorie kanceláří

Na tuzemském trhu dominují moderní a technologiemi nabyté kanceláře kategorie A. Své nájemníky ale spolehlivě najdou i „béčkové“ budovy.

Letos ke konci druhého čtvrtletí přesáhla celková výměra kancelářských ploch v Praze 2,3 milionu metrů čtverečních. Až 70 procent z nich tvoří kanceláře nejvyšší kategorie A. Ty nabízejí vysoce reprezentativní a moderními technologiemi nabité prostory. Samozřejmostí jsou systémy topení a chlazení s dostatečnou kapacitou i odpovídající výměnou vzduchu, technologie umožňující obsazenost kanceláře v poměru jedna osoba na osm metrů čtverečních či rychlovýtahy. Kanceláře v této skupině jsou zpravidla velkoplošné. Samozřejmostí je 24hodinový přístup. V podzemí mají parkoviště s dostatečnou kapacitou.

Především v české metropoli zájem o „áčkové“ prostory jednoznačně vede. Tvrdí to alespoň Pavel Skřivánek z poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Poptávka po nich se prý ale zvyšuje také v regionálních centrech – například v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci a Ústí nad Labem.

Starší může být atraktivnější

Kanceláře, které patří do kategorie B, se zpravidla nacházejí ve starších budovách typu A, které již neodpovídají aktuálním technickým trendům. Může jít také o starší rekonstruované kancelářské budovy, které kvůli svým technickým parametrům nemohou nabízet veškeré moderní technologie. Podle Judity Middletonové z poradenské společnosti King Sturge však mohou být v některých případech atraktivnější než nejmodernější kanceláře. „Budova B+ v těsné blízkosti metra s dostatečnou kapacitou parkování se bude mnohem lépe pronajímat než budova třídy A, která je obtížně dostupná MHD,“ říká Middletonová.

Právníci preferují menší kanceláře

Mezi rysy „béčkových“ kanceláří patří také to, že nabízejí menší prostory. Vybírají si je zpravidla nájemci, kteří neočekávají, že se v nich budou setkávat se svými klienty.

Některé společnosti však i v tom vidí výhodu a menší kanceláře preferují. „Můžou to být například právnické firmy, které pro své prostory vyhledávají oddělené kanceláře, nabízející dostatek soukromí pro jednání s klienty,“ konstatuje Ondřej Vlk z poradenské firmy Jones Lang LaSalle.

Nájemné v centru hlavního města se u nejkvalitnějších kanceláří třídy A pohybuje v rozmezí 19 až 21 eur (přibližně 450 až 500 korun) za metr čtvereční a měsíc. U kanceláří typu B je to 13 až 16 eur (zhruba 310 až 380 korun).

Kanceláře bez klimatizace

Na tuzemském trhu existuje ještě kategorie C. „Jedná se především o kanceláře v průmyslových částech Prahy. O prostory, které byly součástí továren nebo výrobních podniků,“ vysvětluje Middletonová. „Céčkové“ budovy často postrádají například i klimatizaci. Jejich typickým nájemcem je podle Pavla Skřivánka většinou menší lokální firma.

Při rozlišování mezi jednotlivými typy kanceláří však realitní odborníci doporučují obezřetnost. „Vždy to závisí na individuálním komplexním posouzení. Neexistují přesné hranice mezi jednotlivými typy,“ upozorňuje Skřivánek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít