Přesčasy „pana Čistého“

04. června 2010, 14:54 - Martin Shabu
04. června 2010, 14:54

Politika

Podtitul: Po volební „nevýhře“ čeká kandidáta na předsedu ODS Petra Nečase boj o vedení

Přeskupování sil v ODS vrcholí. Je důsledkem voleb i předchozí rozháranosti strany a jejího napojení na podnikatelské struktury, které si do poslední chvíle držely ve vedení ODS vlastní politické „koně“. „Modří“ mají za sebou kampaň, v níž ztratili předsedu, a volby, ve kterých přišli o víc než osm set tisíc voličů. Tvrdé direkty utržilo i několik místopředsedů. Vedení strany dnes svorně tvrdí, že jde o vzkaz voličů: dali jsme vám poslední možnost se změnit a tato příležitost se nebude opakovat.

Kongres se blíží Volební lídr ODS Petr Nečas určitě není charismatickou osobou, která kam vejde, hned je tam plno jejího ega, poznamenal v jednom rozhovoru manažer kampaně strany Ivan Langer. Na rozdíl od exšéfa ODS Mirka Topolánka si však vydobyl titul „pan Čistý“. To mu pomohlo zbrzdit dramatický propad stranických preferencí a volební debakl. V důsledku finišující kampaně se rovněž nakrátko utlumil neklid v členské základně. Nyní musí Nečas zabojovat a na kongresu ODS 19. a 20. června oficiálně potvrdit pozici předsedy strany. Kdo ho podporuje?
Po předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, který v dubnu vyzval Topolánka k rezignaci, začal Nečase podporovat i senátor a bývalý vicepremiér Alexandr Vondra. Ten také sezval 36 vybraných straníků na schůzku do Klánovic. Vybíral prý pečlivě, aby to skutečně byli lidé s lokální autoritou, a nikoli političtí „psi“ s obojkem od stranických kmotrů a velrybářů, kteří se snaží ODS zprivatizovat. Vondra připravil pro Nečase kontakty do regionů, o než se kandidát na předsedu ODS může opřít. Jde o členy ODS, kteří chtějí vrátit stranu straníkům s jasnou vazbou na region. Tito lidé byli několik let odříznuti od významných funkcí ve straně, sněmovně i v exekutivě. A také od financí a rozhodování o veřejných zakázkách a grantech. Stranu a klíčové pozice mimo Prahu ovládali politici napojení na podnikatelské bosy z regionů. Těmito politiky jsou například na severu Čech Petr Gandalovič a Ivana Řápková, kteří jsou propojení s Alexandrem Novákem a Patrikem Oulickým, ve středočeském kraji Petr Bendl s vazbami na podnikatele Ivo Rittiga a Jiří Pospíšil z plzeňského regionu, jehož podporuje Roman Jurečko alias „pingl“. Na jihu Čech vládne ODS „pán z Hluboké“ Pavel Dlouhý.

Kroužkovací efekt Dalším podporovatelem Nečase se stal předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Po pádu bývalého předsedy ODS Topolánka přestoupil do nové platformy okolo Nečase. Byl však jedním z posledních. „Prokázal určitou kvalitu. Podporoval Topolánka až do poslední chvíle. Není kam vítr, tam plášť,“ naznačil politik z ODS, který nechtěl být jmenován. Tento postoj Tluchořovi přinesl vedení sněmovních poslanců ODS a účast v Nečasově týmu, jenž vyjednává o příští vládě. Není však žádným tajemstvím, že Tluchoř může Nečasovi značně pomoci. Patří totiž k lidem, kteří „umějí“ sněmovní dělbu moci a obsazování vlivných výborů sněmovny. A navíc může Nečasovi zajistit podporu nových poslanců ODS, na čemž začal pracovat už minulou sobotu. Nelze se divit, protože díky zakroužkování kandidátů se do sněmovny dostalo mnoho nových tváří z ODS.
Tito „skokani“ v několika krajích přeskákali volební lídry a stali se poslanci díky preferenčním hlasům – například Jan Florián z 36. místa na pražské kandidátce. Tím zamíchali složením poslaneckého klubu ODS. Jeho předseda Tluchoř proto musel všechny „nováčky“ obvolat a ujistit se o jejich stranickém „světonázoru“. Šlo mu také o zajištění podpory pro Nečase před kongresem ODS. Nový poslanecký klub na něm totiž bude slyšet. Tluchořova loajalita vůči Nečasovi však může ohrozit jeho spojenectví s Topolánkem. Dle některých znalců poměrů ve straně je Topolánek stále díky Tluchořovi dobře informován o dění v ODS. A Topolánek by se v budoucnu mohl snažit stranické dění prostřednictvím předsedy poslaneckého klubu a svého posledního věrného Tluchoře ovlivňovat.

**ODS bez starostů**

Zásadní Nečasovou výhodou by bylo, kdyby už mohl na kongresu ODS vystupovat jako pověřený premiér. V minulosti prezident Václav Klaus Nečase několikrát pochválil. Pokud by mu chtěl zlepšit „rating“ u straníků v ODS, formální nominace k vyjednávání o příští vládě by mu zajistila cestu do čela partaje. Nyní se však nehraje o nic jiného než o další existenci ODS.
Na podzim stranu čekají komunální volby. Občanští demokraté vždy záviseli na úspěchu lidí „zdola“ – starostů a politiků na obecních zastupitelstvech. Pokud by neuspěli, strana by se mohla rozštěpit. Nečas a jeho spojenci to dobře vědí, a snaží se vytvořit koalici, která stranické špičky lépe propojí s regiony. Nikdo z nich by se nechtěl dožít přejmenování strany. Dle vzoru „TOP 09 s podporou starostů“ by občanští demokraté v případě neúspěchu mohli skončit jako „ODS bez starostů“.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít