Přes web pošlete už i přílohy

19. března 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
19. března 2007, 00:00

DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍElektronické podání daňového přiznání dokáže výrazně ušetřit čas. Letos lze nově přes internet posílat i přílohy.Pro ty, kteří rádi nechávají povinnosti na poslední chvíli, jsou takzvané inteligentní formuláře ministerstva financí ideální možností pro podání daňového přiznání.

DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ Elektronické podání daňového přiznání dokáže výrazně ušetřit čas. Letos lze nově přes internet posílat i přílohy.

Pro ty, kteří rádi nechávají povinnosti na poslední chvíli, jsou takzvané inteligentní formuláře ministerstva financí ideální možností pro podání daňového přiznání. Stačí sednout k počítači, ze stránek ministerstva financí si tyto formuláře stáhnout, vyplnit je, následně je opatřit elektronickým podpisem a odeslat správci daně.

Také je můžete vytisknout a doporučeně poslat poštou.

Zmíněné formuláře k přiznání daně z příjmu fyzických i právnických osob jsou bezplatně k dispozici na adrese http://adis.mfcr.cz v sekci „Elektronická podání daňové správě“.

Letos poprvé umožňují i přiložení elektronických příloh v různých formátech. Ti, kteří si již vyřídili elektronický podpis, tak mohou odeslat daňové přiznání plně elektronicky, bez nutnosti fyzického doručení papírových příloh. Přílohy lze k daňovému přiznání přidat ve formátech .pdf, .doc, .xls, .jpg, .txt a .rtf.

CO UMÍ FORMULÁŘ

Elektronické formuláře obsahují automatický výpočet daně, tedy určitou formu daňové kalkulačky. Stačí jen zadat vstupní údaje, zbytek se dopočítá. Pro ty, kteří si rádi vyzkoušejí věci nanečisto, zpřístupnila česká daňová správa 8. března na svých internetových stránkách aplikaci „daňová kalkulačka“. Ta nabízí možnost orientačního výpočtu daně z příjmů fyzických osob, a to včetně společného zdanění manželů.

Aktualizované elektronické daňové formuláře obsahují některá nová vylepšení. Jedná se například o integrovanou nápovědu, vysvětlivky ke všem vyplňovaným položkám nebo možnost zjednodušeného vyplňování pomocí průvodců.

Prostřednictvím elektronického podání je možné podávat nejen přiznání k dani z příjmu, ale i dani z nemovitostí, přidané hodnoty či daně silniční. Dále pak vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků, oznámení o nezdaněných vyplacených částkách fyzickým osobám, hlášení platebního zprostředkovatele, písemnosti k daňovému portálu, včetně plných mocí.

JDĚTE DO SCHRÁNKY Daňový portál je součástí Automatizovaného daňového informačního systému ADIS, který pro ministerstvo financí vyvíjí společnost IBM Česká republika. Je to komplexní systém, který automatizuje výběr všech daní spravovaných finančními úřady v České republice. Portál umožňuje daňovým poplatníkům elektronickou komunikaci s daňovou správou a získávání informací v on-line prostředí. Jaké služby je na něm možné využít? Především je to zřízení vlastní daňové informační schránky (DIS). Možnost elektronicky si zažádat o její zřízení může každý daňový subjekt - ať už je to podnikatel nebo majitel nemovitosti. DIS je základním stavebním kamenem daňového portálu. Představuje privátní elektronickou schránku, jejímž prostřednictvím může daňová správa poplatníkovi předávat důvěrné informace. Je možné ji zpřístupnit dalším osobám, jako například daňovému poradci, nebo v případě firmy dalším jednatelům, finančnímu řediteli a účetním. Každá taková osoba však musí, stejně jako majitel schránky, disponovat platným elektronickým podpisem a certifikátem vydaným jednou ze tří akreditovaných certifikačních autorit (podrobnosti najdete v Profitu 8/2007). OSOBNÍ DAŇOVÉ ÚČTY

Veškeré daňové povinnosti a platby konkrétního daňového subjektu vede daňová správa na jeho osobních daňových účtech (ODÚ). Pohyby na nich může podnikatel sledovat prostřednictvím vlastní schránky. Může se seznámit s detaily daní, které mu finanční úřad předepisuje nebo které daňové povinnosti již uhradil, a které nikoliv. Informace z účtů jsou členěny podle příslušných finančních úřadů, podle jednotlivých daní a dalších podrobností.

Prostřednictvím schránky může podnikatel získat i písemnosti, které ještě nedávno bylo možné zjistit jen otevřením obálky s modrým pruhem „do vlastních rukou“, jejímž prostřednictvím finanční úřad předával informace a své požadavky. Schránka totiž umožňuje doručování elektronických daňových písemností. Místo výzvy, že má na poště uloženou zásilku, tak podnikatel jednoduše obdrží e-mailem upozornění, že v jeho daňové informační schránce má písemnost. Tu si pak zabezpečeným způsobem vyzvedne, a tím současně potvrdí finančnímu úřadu její převzetí.

Další dobrou pomůckou daňového portálu je personalizovaný osobní daňový kalendář, který ukazuje termíny přesně stanovené pro daný daňový subjekt podle toho, které daně a kdy má zaplatit. Například - podat daňového přiznání DPH do 25. dne měsíce, zaplatit daň či zálohu daně, podat žádost o provedení ročního vyúčtování a podobně.

KDE HLEDAT TISKOPISY Formuláře ve formátu pdf na portálu veřejné správy http://portal.gov.cz, sekce „Užitečné“, odkaz „Vzory všech aktuálních daňových tiskopisů“ Inteligentní daňové formuláře adresa http://adis.mfcr.cz, sekce „Elektronická podání daňové správě“ DAŇOVÝ PORTÁL**

Daňový portál je od loňského října přístupný na internetových stránkách české daňové správy http://cds.mfcr.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít