Přes rekordní ztrátu hodnota rostla

03. dubna 2009, 13:51 - Jan Vosmanský
03. dubna 2009, 13:51

V roce 2008 prodělal fond na investicích do akcií 77 miliard eur

Výsledky hospodaření norského Vládního penzijního fondu (dříve Ropný fond), který je speciální součástí norské ekonomiky, v minulém roce velmi negativně ovlivnila globální finanční krize. Již v průběhu roku bylo zřejmé, že ztráty fondu z investování do akcií mezinárodních trhů budou vysoké. Že však dosáhnou až 634 miliard norských korun (NOK), což je asi 77 miliard eur, a za první dva měsíce letošního roku dalších zhruba 38 miliard eur, se přesto neočekávalo. Znamená to, že ztráta z investování zdrojů fondu do akcií v období od ledna 2008 do února 2009 dosáhla celkem 115 miliard eur, tedy přibližně 24 000 eur na obyvatele. Pro větší názornost rozsahu ztráty – norský státní rozpočet počítá v letošním roce s výdaji ve výši 870,2 miliardy NOK.
„Během čtvrtletí jsme zažili ve finančním systému bankovní a úvěrovou krizi s krizí likvidity, která se postupně rozrostla na krizi celé ekonomiky,“ vysvětluje manažer fondu Yngve Slyngstad. „Výrazný pokles světových cen komodit byl výjimečný,“ dodal.
Celková suma spravovaných peněz však přesto vzrostla, jak uvedl fond 11. března. V důsledku rekordně rostoucí ceny ropy a zemního plynu v minulém roce a slábnoucí norské koruny totiž v roce 2008 fakticky došlo k dalšímu nárůstu hodnoty fondu o 384 miliard NOK (vliv rostoucí ceny energetických surovin) a 506 miliard NOK (kurzový vliv). To mělo – i přes výše uvedenou obrovskou ztrátu – za následek celkový nárůst hodnoty fondu o 256 miliard NOK na 2,275 bilionu NOK. Investiční strategie fondu je dlouhodobá, a tudíž ani současný vývoj nepovede k její zásadní revizi. Podle dlouhodobé prognózy by měl fond dosáhnout do roku 2014 hodnoty asi 5,6 bilionu NOK.

REGULAČNÍ PRVEK Systém převodu zisku z obchodu s ropou a plynem do fondu je ve svém důsledku účinným regulačním prvkem norské ekonomiky. Není možné použít prostředků fondu jako vnitřního zdroje (prostředky mohou být investovány pouze v zahraničí), čímž se chrání ekonomika před růstem inflace a znehodnocováním měny. Fond, jehož úlohou je akumulovat finanční zdroje pro úhradu budoucích norských důchodů, patří v současnosti k největším světovým fondům a je mimo jiné největším držitelem akcií v Evropě.
Za jeho vedení zodpovídá ministerstvo financí, které delegovalo jeho faktickou správu na norskou centrální banku. Od roku 2007 je investiční strategie více zaměřena na investice do výnosnějšího, ale rizikovějšího portfolia – do akcií má být investováno zhruba 60 procent hodnoty fondu a 40 procent do instrumentů peněžního trhu (bondů, obligací a derivátů), přičemž výrazné investice se realizují také do nemovitostí. Investováno již bylo do více než 7000 společností (35 procent Amerika a Afrika, 50 procent Evropa a patnáct procent Asie a Oceánie). Norský parlament přijal zákon o zřízení fondu v důsledku svého mimořádného ekonomického vývoje. Fond má zajistit dalším generacím profit z ropného bohatství v dobách, kdy budou zásoby ropy a plynu vyčerpány. Do fondu jsou převáděny přebytky státního rozpočtu a příjmy z úroků a investovaného kapitálu fondu z předchozích let. K prvnímu převodu kapitálu do fondu došlo v roce 1996.
Hodnota fondu dosud expandovala takovou rychlostí, že norská vláda čerpala ročně méně než čtyři procenta z příjmů fondu, aby nedošlo k vychýlení ekonomiky země z rovnováhy. Hodnota prostředků alokovaných do fondu dosáhla začátkem roku 2008 částky asi 245 miliard eur, což představovalo podíl na jednoho obyvatele Norska ve výši téměř 52 000 eur. Znamenalo to proti stavu ze začátku roku 2005 nárůst na téměř dvojnásobek. Je to hodnota představující zhruba 90 procent norského HDP dosaženého v roce 2007. Od posledního čtvrtletí 2007 však začaly zisky z akcií klesat. Ukázalo se, že investování do rizikovějších akcií zatím nebylo výhodné. Bývalý ředitel fondu ostře kritizoval současné vedení, že špatnými investicemi způsobilo ztráty v objemu, který byl fondem generován v průběhu deseti let. Podle přesných údajů, při zahrnutí ztráty roku 2008, fond vyprodukoval od roku 1998 průměrný roční reálný výnos ve výši asi jednoho procenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít