Přes mobil ještě rychleji

14. března 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
14. března 2005, 00:00

INTERNET Operátoři vylepšují připojení k internetu přes telefon. Další pokrok přinese až síť třetí generace UMTS. Klienti všech tří mobilních operátorů teď mají pohodlnější surfování po internetu. Už i Eurotel a Oskar totiž spustili provoz technologie EDGE, která zvyšuje rychlost přenosu dat v mobilní síti.

INTERNET

Operátoři vylepšují připojení k internetu přes telefon. Další pokrok přinese až síť třetí generace UMTS.

Klienti všech tří mobilních operátorů teď mají pohodlnější surfování po internetu. Už i Eurotel a Oskar totiž spustili provoz technologie EDGE, která zvyšuje rychlost přenosu dat v mobilní síti. Vylepšení přijde vhod zejména firmám využívajícím služeb obchodních zástupců, kteří komunikují s centrálou pomocí mobilu a notebooku. Stahování objemných dat - například objednávek nebo zjišťování skladových zásob - tak bude postupně pro terénní pracovníky rychlejší.

Zatím však službu nelze využívat všude, operátoři totiž technologii instalují do sítě pomalu. První jsou na řadě větší města, kde síť potřebuje ulehčit od přetížení. Teprve později přijdou na řadu další lokality se slabším provozem. Oskar začíná s pokrytím 80 procent obyvatel Prahy a 60 procent Brna, další rozšiřování pokrytí prý záleží na poptávce v daném místě. T-Mobile pokrývá především velká města - Prahu, Brno, Ostravu, Olomouc nebo Plzeň. Jinak na to jde Eurotel a místo Prahy či Brna se zaměřil na menší města jako Karlovy Vary, Pardubice, Jičín nebo Strakonice.

Zuřící cenová válka mezi všemi operátory udržuje ceny za připojení na nízké úrovni. Ani s nástupem nové technologie si operátoři nedovolí ceny zvýšit, ale přidávají ji jako bonus k pohodlí zákazníků. T-Mobile plánoval, že od jara začne za EDGE vybírat příplatek 200 korun, ovšem vypadá to, že od toho ustoupí. Eurotel nabízí nejlevnější tarif pro neomezené mobilní surfování za 773 korun, za dalších šedesát korun přidá hodinu telefonování. T-Mobile za 772 korun přidává k neomezenému surfování i 80 minut hovoru do vlastní sítě. A také Oskar konečně připravil pro klienty tarif s neomezeným množstvím stažených dat, a to za 952 korun. Pokud klient Oskara nevyužije nonstop režim, třeba v době dovolené, přepočte se mu sazba podle objemu přenesených dat, nejméně ale vyjde na 238 korun.

CO JE EDGE

Jde o technologii pro rychlý přenos dat v současných sítích GSM. Teoretická maximální rychlost EDGE je až 384 kilobitů za sekundu, ve skutečnosti se rychlost ovšem pohybuje níž - zhruba 200 kilobitů za sekundu. Stále je to však až čtyřikrát rychleji než vytáčený internet přes telefonní linku (dial-up). Výhodou je i cenová politika. Buď se platí paušální poplatek za neomezený objem stažených dat, nebo jen za objem přenesených dat a nikoliv za dobu strávenou on-line.

Nevýhodou je naopak relativní nedostatek přístrojů s podporou EDGE. Na českém trhu totiž technologii podporují pouze mobilní telefony Nokia. Jedinou výjimkou je datová karta od Sony Ericsson, která se ale nedá používat jako klasický mobil, a Motorola V547.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít