Přeprava menších skupin osob

31. května 2004, 00:00 - Přílohu připravil IGOR PÍREK
31. května 2004, 00:00

NABÍDKA JEDNOPROSTOROVÝCH VOZŮ JE VELKÁ Mezi podnikatelské aktivity patří také přeprava osob. V posledních letech se stále více prosazuje i přeprava menšího množství osob, pro které se nevyplatí vypravovat celý velký autobus.

NABÍDKA JEDNOPROSTOROVÝCH VOZŮ JE VELKÁ

Mezi podnikatelské aktivity patří také přeprava osob. V posledních letech se stále více prosazuje i přeprava menšího množství osob, pro které se nevyplatí vypravovat celý velký autobus.

Vozy, nabízející vedle řidiče pohodlné svezení pro čtyři, šest i více cestujících, si kupují zejména firmy zajišťující přepravu osob nebo malé cestovní kanceláře. Uplatňují se jak při cestách po ČR, tak i pro cesty do zahraničí.

ZAČALO TO ESPACEM

K tomu se dobře hodí velkoprostorové automobily. Jejich nabídka na našem trhu je bohatá. V Evropě vše začalo u značky Renault, která přišla s legendárním jednoprostorovým vozem Espace, jehož první generace se na trhu objevila právě před 20 lety. Vůz přinesl řadu revolučních prvků - zejména mimořádný vnitřní prostor a tím také maximální pohodlí pro cestující. N ejnovější významná modernizace proběhla v roce 2002. Tehdy dostal vůz nynější ladný kabát, pod kterým se ukrývá bohatě dimenzovaný interiér pro 5 až 7 cestujících. Renault ještě nabízí prodlouženou verzi Grand Espace, který má výrazně prosklenou střechu, což umožňuje mimořádný výhled všem cestujícím. Vůz může být i velmi rychlý, protože s motorem o zdvihovém objemu 3,0 l itrů a výkonu 177 koní dokáže ujíždět maximální rychlostí přes 200 km/h, přičemž kombinovaná spotřeba činí velmi slušných 9,5 l/100 km. Renault postupně následovaly další světové automobilky jako Ford, VW, Seat, Peugeot, Citroen, Fiat a další.

REVOLUČNÍ SCÉNIC

Renault však šel ve svém vývoji dál a v roce 1996 příšel s jednoprostorovým vozem také u menších automobilů. Vznikl tak velmi úspěšný vůz Scénic. Ten nabízí v menším provedení pět a ve větším sedm míst. Také zde se konkurence rychle poučila a přišla se svými verzemi. Velmi úspěšná je zejména Opel Zafira, chlubící mimořádnou flexibilitou interiéru, který je možné rychle přestavět z osobní na užitkovou verzi. Opel nezůstal jen u toho. Loni v Ženevě představil zbrusu nový velkoprostorový vůz Meriva. Pětidveřový vůz nabízí pět míst, přičemž se zadními sedadly jde dělat doslova divy. Podle potřeby je můžete různě posouvat dopředu i do stran pro ideální posed všech cestujících. Stále populárnější se v současnosti stávají pohyblivé přepážky umožňující odpočet DPH. „Během týdne si přepážku umístíte za sedadlem řidiče a spolujezdce, čímž vám vznikne velmi zajímavý zavazadlový prostor. Přes víkend ji potom můžete posunout o jednu řadu dozadu a do vozu naložit vedle manželky a dětí třeba také babičku,“ vysvětluje Vladimír Dvořák, vedoucí prodejního a servisního centra Kia Motors Czech. I v této konfiguraci vám ještě zůstává slušný zavazadelník, jak je tomu v současnosti například u vozu Kia Carnival. Kromě posuvné přepážky jsou zadní boční okna vybavena ochrannými mřížkami.

SPORTOVNĚ UŽITKOVÉ VOZY A PODNIKÁNÍ Rostoucí oblibě u podnikatelů se těší také sportovně-užitkové vozy (SUV) se zabudovanou posuvnou příčkou, které kromě po silnici mohou jezdit také ve volném terénu. Platí to například pro Hyundai Santa Fe, který nabízí s instalovanou příčkou pět plnohodnotných míst. Vozy SUV, ale také klasické terénní 4×4, využívají podnikatelé a manažeři, kteří přes týden často jezdí v terénu, například v povrchových dolech, kamenolomech či lesních porostech. Přes víkend je potom využívají při cestách na chaty a chalupy, které jsou často dále od kvalitnějších silnic, takže se musí mnohdy poprat se sněhem či blátem. Zřejmě nejmladší a také nejméně zastoupené v oblasti podnikání jsou vozy typu pick-up. Ve srovnání s USA, Kanadou, ale také řadou asijských států, se zatím u nás tolik neprosadily. Jde přitom z hlediska praktického využití o mimořádně zajímavé automobily. Jejich ložní plocha je dobře přístupná ze všech stran, takže nemáte problém s nakládáním a vykládáním. Podle druhu přepravovaného zboží či materiálů je možné ložní plochu chránit proti nepohodě plachtou nebo pevnou odnimatelnou nástavbou. Také velikost kabiny si můžete zvolit podle toho, zda jezdíte ve dvou, nebo ve větším počtu. Tehdy je dobré si vybrat prodlouženou kabinu. U těchto pracantů je rovněž potřebný, pohon všech čtyř kol, protože se často vydávají do náročnějšího terénu, kde potřebují lepší záběr kol, než je tomu u osobních vozů určených pouze na silnice se zpevněným povrchem.

fota v příloze: archiv

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít