Přepište dějiny

03. září 2007, 15:51 - Ondřej Hergesell
03. září 2007, 15:51

Dotykový displej umožňuje revoluční ovládání mobilu

V Česku ho zatím téměř nikdo neviděl naživo, ale již dlouho vzbuzuje velké emoce. Zatímco jedni po něm šílí, ve druhých vyvolává odpor. Řeč je o iPhonu, mobilním telefonu klonovaném s MP3 přehrávačem z dílny koncernu Apple. Přístroj první prázdninový víkend pobláznil Spojené státy natolik, že se ho během dvou dnů prodalo více než půl milionu kusů, i když v iPhonu je možné používat SIM kartu jediného operátora na světě, společnosti AT&T. V jiné mobilní síti na světě telefon nefunguje jako telefon, jen jako MP3 přehrávač hudby a malý kapesní počítač s možností připojení k internetu přes technologii Wi-Fi.
Extrémnímu zájmu veřejnosti o iPhone se však nelze divit. Novinka od Applu totiž přináší do segmentu mobilních telefonů několik revolučních změn, především však moderní, jednoduché a především intuitivní ovládání, přestože na přední straně iPhonu je pod displejem jen jediné tlačítko, a to navíc slouží jen pro návrat do hlavního menu. Vše se totiž ovládá přes displej přístroje. Ovládání, vzešlé přímo z dílny Applu, nese označení multi-touch a na rozdíl od jiných přístrojů se nepoužívá žádný stylus, ale lidský prst. Respektive prsty. Pro posun po displeji do stran stačí daným směrem přejet špičkou prstu, pro přiblížení obrázku, internetové stránky či zvětšení rozlišení mapy postačí dát dva prsty (ideálně ukazováček a palec) na displej vedle sebe a roztáhnout je. Opakovaným roztahováním prstů se objekt více přibližuje („zoomuje“), naopak stažením roztažených prstů se vzdaluje („odzoomuje“). Další zásadní novinkou je speciální gravitační senzor, který rozpoznává naklonění telefonu – a podle toho natáčí plochu telefonu pod dotykovým displejem. Když se tedy uživatel dívá na širokoúhlou fotografii ve vodorovné poloze, vidí nad a pod fotkou černé pruhy. Otočí-li telefonem o 90 stupňů, fotografie se neotočí, bude směřovat stále stejně, ale roztáhne se po celé šířce displeje. Telefonem je možné otáčet stále dokola a fotografie bude přitom kvůli senzoru pořád zobrazena ve správné orientaci. Komfortní a efektní ovládání nabízí iPhone při pohybování mezi fotografiemi – pouhým posunutím prstu, podobně jako listujeme stránkami v knížce, se zobrazí další obrázek. Této příjemné novinky využívá i ovládání vestavěného hudebního přehrávače. Při zobrazení na šířku se na displeji zobrazí obal alba, ze kterého právě hraná skladba pochází. Stejně jako mezi fotografiemi či seznamem kontaktů se dá pouhým pohybem prstu listovat mezi písněmi i celými alby, přičemž po poklepání na konkrétní obal se zobrazí seznam skladeb, které album obsahuje. Prostřednictvím datového připojení EDGE či internetu přes technologii Wi-Fi je možné prohlížet internetové stránky, mapovou aplikaci společnosti Google, nebo dokonce videa umístěná na serveru YouTube.
Největší nepříjemností a „brzdou“ plnohodnotného využívání iPhonu je specializovaný software iTunes, který musí uživatel instalovat do svého počítače, aby bylo možné do mobilu přes datový kabel přetahovat hudbu, videa, obrázky, kontakty či jiná data a aby vůbec bylo možné hned na začátku přístroj zaktivovat. Nahrávání hudby do iPhonu nefunguje pouhým zkopírováním z pevného disku počítače do paměti iPhonu, jak je tomu u jiných mobilů či MP3 přehrávačů (funkce označovaná jako mass storage). S písněmi se u iPhonu pracuje jako u přehrávačů iPod – na počítači v programu iTunes je nutné nejdříve označit všechny skladby, případně celá alba, která chce majitel přístroje zkopírovat do iPhonu, a poté je nutné oba produkty synchronizovat. To je zdlouhavé, a během tohoto testu dokonce celá transakce několikrát „zamrzla“ a musela se po restartu iTunes opakovat. IPhone je navíc vždy vázán jen na jeden počítač, když tedy budete chtít svůj iPhone synchronizovat s iTunes nainstalovanými například na počítači kamaráda, všechna data ztratíte.
Slabší stránkou je také ovládání vestavěného digitálního fotoaparátu. Není možné ho jakkoliv nastavit, chybí blesk, a dokonce i funkce zoomu, tedy přiblížení. Stejně tak není možné nahrávat videosekvence, jak to umožňuje většina jiných mobilních telefonů s fotoaparátem. V rámci možností jsou však fotografie z iPhonu poměrně kvalitní bez výraznějších zkreslení či deformací. Také tvorba SMS zpráv, především vyťukávání textu na části displeje, který se přemění na klávesnici, není příliš vydařená, přičemž se projevuje nízká obliba textovek u amerických uživatelů mobilů. Přes tyto nedostatky je iPhone přístrojem, který by v případě dovybavení některými funkcemi mohl způsobit revoluci, či dokonce zemětřesení mezi výrobci mobilů. Již nyní je možné tvrdit, že jednoduchostí a intuitivností ovládání i funkcemi, které nabízí, se iPhone zásadním způsobem zapsal do dějin mobilních telefonů.

(technická specifikace) iPhone
Displej: 3,5 palce, 320 x 480 bodů
Fotoaparát: 2 megapixely
Operační systém: OS X
Pevný disk: 4 GB nebo 8 GB
GSM pásma: 850, 900, 1800 a 1900 MHz
Datové připojení: Wi-Fi, EDGE, Bluetooth
Rozměry: 115 x 61 x 11,6 mm
Váha: 135 gramů
Výdrž baterie: až 8 hodin hovoru nebo 250 hodin v pohotovostním stavu nebo 24 hodin poslechu hudby
Cena: 499 USD (4 GB verze) nebo 599 USD (8 GB verze)

Klady:
- nové revoluční ovládání
- dotykový displej
- jednoduchost a intuitivnost
- práce s obrázky
- zakomponovaný přehrávač hudby iPod

Zápory:
- psaní textových zpráv
- nahrávání hudby z počítače jen prostřednictvím programu iTunes
- absence MMS, GPS a Javy
- nelze pořizovat videosekvence

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů.…
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít