Přemýšlejte o provozních nákladech

16. května 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
16. května 2005, 00:00

NA ČEM TISKNOUT? Přestože ceny tiskáren v posledních letech výrazně klesly, vyplatí se při jejich nákupu odpovědět si na některé základní otázky. Například jakou technologii tisku potřebujete. A kolik stojí provoz. Na trhu se prakticky nesetkáte s vyloženě špatnou tiskárnou, pokud sáhnete alespoň po trochu známější značce.

NA ČEM TISKNOUT? Přestože ceny tiskáren v posledních letech výrazně klesly, vyplatí se při jejich nákupu odpovědět si na některé základní otázky. Například jakou technologii tisku potřebujete. A kolik stojí provoz. Na trhu se prakticky nesetkáte s vyloženě špatnou tiskárnou, pokud sáhnete alespoň po trochu známější značce. Výrobci se předhánějí s nižšími cenami a se schopnostmi tiskáren. Pečlivě však važte, jestli veškeré nabízené funkce využijete. Rozdíly mezi tiskárnami jsou především v tom, na jakou zátěž jsou stavěny a jaké mají náklady na tisk. Už téměř nemá smysl se rozhodovat, jestli koupíte barevnou, nebo černobílou tiskárnu. Monochromatické přístroje splní dnes účel jen u vysokonákladových tisků, kdy je potřeba často a ve velkých množstvích tisknout textové dokumenty (tehdy se rentuje koupit černobílou laserovou tiskárnu). Do menších podniků, které nepotřebují profesionální tisk, se vyplatí nákup barevné tiskárny, jež dokáže bez zbytečného plýtvání tisknout černobílé i barevné dokumenty. Chcete-li okouzlovat klienty množstvím prezentačních materiálů s plnobarevnými obrázky, pořiďte si samostatnou kvalitní barevnou tiskárnu. PAMATUJTE NA PROVOZ Nejlevnější tiskárny jsou inkoustové. Na obyčejné a občasné tisknutí jsou velmi vhodné. Pořizovací cena je ale často daleko nižší než další provozní náklady. Zejména se to týká nákladů na nové zásobníky barev - cartridge. Zpravidla platí, že čím levnější tiskárna, tím dražší náplň a vyšší nároky na peněženku. Dobrý obchodník by vám měl říct, kolik stojí u inkoustových tiskáren cartridge a jestli se dají renovovat. Právě obnova barevných zásobníků ušetří významné částky. Na to se zaměřují specializované firmy, které do vyprázdněných zásobníků doplní nové barvy. Takových cyklů nejde dělat neomezeně mnoho, vhodné jsou tak dva, protože potom dojde ke značnému opotřebení tiskových trysek a tisk již není tak přesný. OBNOVA ZÁSOBNÍKŮ Jestliže jste si po zvážení všech kladů a záporů vybrali inkoustovou barevnou tiskárnu, doporučujeme bedlivě sledovat právě ceny cartridge. Není výhodné nakoupit levný stroj, který má oddělený zásobník s černou barvou a zbylé tři barvy v dalším zásobníku. Rozhodně doporučujeme tiskárny, které mají všechny barvy v oddělených zásobnících. Proč? Tisknete například především v modré barvě, a ta dojde. Máte-li tiskárnu s kombinovanou cartridge, musíte si připravit přibližně 1400 korun na novou náplň, která obsahuje i barvy, které vám nedošly. Budete-li mít ale tiskárnu s dělenými zásobníky, postačí přibližně 400 korun za jednu barvu. Také zásobníky barev do laserových tiskáren (tonery) lze renovovat. I zde se vyplatí schovat si vypotřebovaný zásobník a nechat ho u specializované firmy znovu naplnit. PŘED NÁKUPEM**

Než půjdete do obchodu, položte si následující otázky:

* Co chci tisknout?

* Kolik stran měsíčně přibližně vytisknu?

* Jaký formát a druh papíru zvolím?

* Jaké náklady na jednu kopii výtisku jsem ochotný zaplatit?

* Jak dlouho počkám, než se vytiskne jedna stránka?

* Kolik peněz jsem ochotný investovat? Pokud přijdete k obchodníkovi s už jasně definovanými potřebami, určitě si vyberete rychle, efektivně a levněji.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít