Article, show

Premiérská chyba

13. května 2011, 15:49 - Pavel Páral
13. května 2011, 15:49

Nečasova slabost uvnitř strany je nyní viditelnější, než byla před týdnem

Politici z Věcí veřejných (VV) tvrdí, že jejich nedávný skandál není vlastně jejich skandálem, ale projevem pokusu o puč v ODS. Pokud by to byla pravda, tak minulý týden se véčkaři přidali k odéesáckým pučistům. Hodinu poté, co Petr Nečas na poslaneckém klubu ODS prosadil odchod véčkaři nenáviděného Petra Tluchoře z pozice předsedy klubu, oznámili rezignaci Radka Johna na funkci místopředsedy vlády pro boj s korupcí a začali klást ostré požadavky na další ministerská křesla.
A celkem jasně se ukazuje, že premiér Nečas udělal politickou chybu, která pro něj může být osudovou. Jeho postoj k Tluchořovi rozdělil poslanecký klub a ukázal, že podpora poslanců stranického předsedy není zdaleka tak silná, jak si většina pozorovatelů dosud myslela. Odcházející předseda klubu svou pozici neobhájil o jeden jediný hlas, přestože Nečasovo vystoupení před volbou, v němž požadoval výměnu ve vedení klubu, bylo velmi ostré a nekompromisní. Navíc výměna Petra Tluchoře za Zbyňka Stanjuru není znalci poměrů v ODS považována za nějakou podstatnou změnu, protože jde o člověka z ostravské organizace s nadstandardními vztahy s místopředsedou ODS Pavlem Drobilem. A ten je Tluchořovým nejbližším spojencem ve straně. Expředseda klubu tak bude stále schopen velmi silně ovlivňovat dění v klubu i ve straně, byť přestal být členem grémia. Pokud chtěl premiér skutečně změnit poměry v klubu, a tím i síly v grémiu strany, kde předseda poslanců automaticky zasedá, tak se mu to jednoznačně nepodařilo. A vzájemná nevraživost v klubu jenom zesílila, což opravdu není před hlasováním o reformách zrovna dobře. Nečasova slabost uvnitř strany je tak nyní viditelnější, než byla před týdnem. A nelze pominout, že se slábnutím pozice budou útoky stranických konkurentů častější a silnější.
Nečas přitom bude muset nyní řešit situaci ve vládě, kde po rezignaci Johna požadují VV svůj podíl na ministerských křeslech ve kvantitě dohodnuté koaliční smlouvou a zřejmě se chystají natlačit zpět do vlády Víta Bártu. Samotný Johnův odchod ohlášený vzápětí poté, co se premiér ve vlastním poslaneckém klubu v zásadě postavil za svého koaličního partnera a vybojoval zápas, který mu fakticky ublížil, je z tohoto pohledu opravdu moc pěkným poděkováním za více než slušné zacházení.
Ale nyní jde především o křesla. Bojovat se bude zřejmě o ministerstvo spravedlnosti, jehož se véčkaři budou dožadovat v duchu své rétoriky protikorupčního boje. Jenže ministr spravedlnosti kromě jiného jmenuje a odvolává státní zástupce. Včetně toho, který dohlíží na vyšetřování korupční kauzy Víta Bárty viněného svými bývalými spolupracovníky z uplácení. Pro Petra Nečase bude velmi obtížné VV v tomto směru vyhovět. Možná to zkusí zobchodovat za to, že udrží na ministerstvu obrany svého politického spojence Alexandra Vondru. A obětuje Ivana Fuksu, který je jako Středočech vnímán jako osoba blízká Tluchořovi.
Jenže ani to asi nebude stačit. Představitelé véček hovoří o čtyřech křeslech, která jim podle koaliční smlouvy náležejí, a i když získají spravedlnost, tak se budou dožadovat dalšího křesla, protože Radek Šmerda na dopravě není brán jako ministr VV. Nejdříve byl sice považován za člověka blízkého TOP 09, ale v poslední době se projevoval jako velký přívrženec Víta Bárty a sám se vyjadřoval tak, že funkci přijímá na dobu, než se Bártovi podaří očistit se od nařčení svých bývalých kolegů, spolustraníků Škárky a Kočí.
Uvnitř ODS přitom s rozdělením vládních křesel panuje značná nespokojenost už od voleb a další zhoršení pozic, které znamená bezpochyby už ztráta ministerstva spravedlnosti, bude zesilovat. A přijít v této situaci třeba ještě o zemědělství, by bylo neúnosné.
Pravděpodobnost přežití nejsilnější koaliční vlády za dobu existence samostatné České republiky se tak stále snižuje. Prosazení výrazných reforem je tím pádem ve hvězdách. Z jedné strany s nimi teď VV hrdinně šermují a vyžadují jejich urychlené projednání, ale z druhé strany maří prosazováním požadavků, které jsou proti jejich smyslu, a podobně jako v případě náhlých změn v již schválené penzijní reformě jen snižují jejich důvěryhodnost pro veřejnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít