Premiér Nečas oznámil ministrovi zemědělství Fuksovi, že ho odvolá

04. října 2011, 17:51 - MediaFax
04. října 2011, 17:51

Premiér Petr Nečas dnes odpoledne řekl šéfovi rezortu zemědělství Ivanu Fuksovi (ODS), že ho odvolá. Ministr zemědělství to uvedl novinářům po krátké schůzce s předsedou vlády před budovou Strakovy akademie v Praze.

 

Foto: Jakub Stadler

Pan premiér mi oznámil, že jsme se rozešli z politických důvodů,“ řekl sklesle Fuksa a dodal, že kritizoval návrh, aby se prodloužil mandát vedení ODS až za krajské volby v příštím roce. “Řekl jsem mu, že něco takového se dělo naposledy za komunistů a on se mnou nesouhlasil,“ upřesnil dále odvolaný ministr zemědělství.

Pan premiér mi řekl, že mne podržel ve chvíli, kdy mne kvůli Dřevěné knize chtěl nechat odvolat z vlády pan kníže Schwarzenberg (TOP 09). A ať to beru tak, že se rozcházíme z politických důvodů – že je to v politické rovině,“ uvedl Fuksa a dodal: “Beru to, že je to na úrovni ODS, protože za celé svoje období nevidím zásadní pochybení.

Zásadní pochybením bylo to, že jsem si na politické rovině, tedy v ODS, dovolil panu premiérovi sdělovat jiné názory, než jaké má on. Byly to názory, se kterými jsem byl v menšině a které ani nemohly pana premiéra nijak ohrozit. Dokonce jsem i na Výkonné radě ODS hlasoval se třemi lidmi proti čtyřiceti proti názorům pana premiéra, a to byla ta hlavní příčina,“ připojil ministr zemědělství.

Podle Fuksy je jednoznačným cílem ovlivnit politickou atmosféru před regionálním sněmem ODS ve středních Čechách. “Pan premiér po mne v minulých rozhovorech požadoval, abych se distancoval od Petra Tluchoře. Já mu řekl, že se od žádného Středočecha distancovat nebudu,“ dodal další střípek mozaiky svého odvolání. Končící ministr pak agentuře Mediafax řekl, že půjde na oběd a pak balit.

Rozhodnutí premiéra Petra Nečase se dalo očekávat, neboť již na na 15.30 má naplánovanou schůzku s prezidentem Václavem Klausem, během níž mu hodlá předat Fuksovu demisi. Spekuluje se, že Fuksu by mohl ve funkci ministra zemědělství nahradit šéf středočeské ODS Petr Bendl nebo současný šéf poradců premiéra a bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Odvolání ministra zemědělství již okomentoval i europoslanec Jan Březina: „Odvolání ministra Fuksy je projevem politického šílenství a diletantismu a hazardováním se zájmy státu v době, kdy v EU vrcholí složitá jednání o budoucnosti štědře dotované společné zemědělské politiky. Ministr Fuksa na poli prosazování českých zájmů v EU odvedl velký kus práce a je i jeho nepopiratelnou zásluhou, že se jednání o budoucnosti společné zemědělské politiky EU ubírají směrem, který je pro ČR výhodný. Ministr Fuksa narozdíl od nejednoho svého předchůdce věnoval náležitou pozornost komunikaci s Evropským parlamentem a koordinaci své činnosti s českými europoslanci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít