Premiér Gross: Podivná hra na pravdu

21. února 2005, 00:00 - JIŘÍ GRUND
21. února 2005, 00:00

autor je podnikatel, spolumajitel rodinné firmy Grund Mnohé lidi už půtky politiků ani jejich hrátky moc nezajímají. Ale i člověk, který čte denní tisk tak, že rubriku domácí politiky jen zběžně prolistuje a většinu témat zde akcentovaných přejde shovívavým úsměvem, musel poslední dobou silně znejistět.

autor je podnikatel, spolumajitel rodinné firmy Grund

Mnohé lidi už půtky politiků ani jejich hrátky moc nezajímají. Ale i člověk, který čte denní tisk tak, že rubriku domácí politiky jen zběžně prolistuje a většinu témat zde akcentovaných přejde shovívavým úsměvem, musel poslední dobou silně znejistět. Běžné novinářské pošťuchování, kterému je vystavený každý premiér, přerostlo v noční můru - aféru netušených rozměrů.

Premiér Stanislav Gross v ní hraje vskutku podivnou roli. Místo chlapského postoje a rázného vysvětlení své finanční situace a okolností podnikání své manželky, vystupuje na můj vkus příliš agresivně. Věc hraje do autu vyhrožováním ve směru podávání žalob na novináře. Anebo hledá viníka někde mimo, nejlépe v opozičním táboře nebo také na Vysočině.

Zkusme jeho postoj porovnat s tím, co platí v podnikání a byznysu. Když podnikatel udělá chybu, musí za ni nést odpovědnost. Odpovídá se z ní zákazníkům, svým zaměstnancům, partnerům a nakonec třeba i berňáku. Ve slušném podnikání to tak bývá. Kdo kličkuje, daleko to nedotáhne. Ztratí důvěryhodnost, zákazníky, trh i zaměstnance.

Osobně si nedovedu představit, že bych předstoupil před své spolupracovníky a začal argumentovat stejně jako nyní pan premiér. „Zakázku jsme sice ztratili, nemáme na výplaty, ale já za to nemůžu!“ Podívali by se na mne, pomysleli by si něco o mé neschopnosti a našli by si jiného zaměstnavatele.

Jsem přesvědčený, že lidé ve firemním prostředí - ale i mimo ně - spíše snesou chlapský přístup, který se nevyhýbá označení odpovědnosti ani pravdivému popsání situace. Šéf nebo majitel firmy neztratí jejich důvěru, zejména když navíc ještě dokáže přijít s východisky a návrhy řešení dané situace. A to takovými, které nebudou zastírat podstatu problému.

Klamat a tvářit se, jako by problém vlastně neexistoval, se nevyplácí.

Toto řešení bych doporučoval i panu premiérovi. Pokud je ještě čas. I když na pravdu je čas stále. Když se ale pravda rozmělní a dá šanci se zviditelnit různým typům a týpkům, bude pozdě. Pak premiérovi nepomůže ani image-maker, ani nový účes.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít