Premiér Gross: Podivná hra na pravdu

21. února 2005, 00:00 - JIŘÍ GRUND
21. února 2005, 00:00

autor je podnikatel, spolumajitel rodinné firmy Grund Mnohé lidi už půtky politiků ani jejich hrátky moc nezajímají. Ale i člověk, který čte denní tisk tak, že rubriku domácí politiky jen zběžně prolistuje a většinu témat zde akcentovaných přejde shovívavým úsměvem, musel poslední dobou silně znejistět.

autor je podnikatel, spolumajitel rodinné firmy Grund

Mnohé lidi už půtky politiků ani jejich hrátky moc nezajímají. Ale i člověk, který čte denní tisk tak, že rubriku domácí politiky jen zběžně prolistuje a většinu témat zde akcentovaných přejde shovívavým úsměvem, musel poslední dobou silně znejistět. Běžné novinářské pošťuchování, kterému je vystavený každý premiér, přerostlo v noční můru - aféru netušených rozměrů.

Premiér Stanislav Gross v ní hraje vskutku podivnou roli. Místo chlapského postoje a rázného vysvětlení své finanční situace a okolností podnikání své manželky, vystupuje na můj vkus příliš agresivně. Věc hraje do autu vyhrožováním ve směru podávání žalob na novináře. Anebo hledá viníka někde mimo, nejlépe v opozičním táboře nebo také na Vysočině.

Zkusme jeho postoj porovnat s tím, co platí v podnikání a byznysu. Když podnikatel udělá chybu, musí za ni nést odpovědnost. Odpovídá se z ní zákazníkům, svým zaměstnancům, partnerům a nakonec třeba i berňáku. Ve slušném podnikání to tak bývá. Kdo kličkuje, daleko to nedotáhne. Ztratí důvěryhodnost, zákazníky, trh i zaměstnance.

Osobně si nedovedu představit, že bych předstoupil před své spolupracovníky a začal argumentovat stejně jako nyní pan premiér. „Zakázku jsme sice ztratili, nemáme na výplaty, ale já za to nemůžu!“ Podívali by se na mne, pomysleli by si něco o mé neschopnosti a našli by si jiného zaměstnavatele.

Jsem přesvědčený, že lidé ve firemním prostředí - ale i mimo ně - spíše snesou chlapský přístup, který se nevyhýbá označení odpovědnosti ani pravdivému popsání situace. Šéf nebo majitel firmy neztratí jejich důvěru, zejména když navíc ještě dokáže přijít s východisky a návrhy řešení dané situace. A to takovými, které nebudou zastírat podstatu problému.

Klamat a tvářit se, jako by problém vlastně neexistoval, se nevyplácí.

Toto řešení bych doporučoval i panu premiérovi. Pokud je ještě čas. I když na pravdu je čas stále. Když se ale pravda rozmělní a dá šanci se zviditelnit různým typům a týpkům, bude pozdě. Pak premiérovi nepomůže ani image-maker, ani nový účes.

Mohlo by vás zajímat

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

  • Štěpán Svačina: Paušální úhrady jsou zhoubou českého…

  • Dana Drábová: Chci být jako Thatcherová

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

Hry pro příležitostné hráče