Přehřáté mléko

12. října 2007, 13:00 - Táňa Králová
12. října 2007, 13:00

K žízni přispívá i spekulace

Obyčejný rohlík s máslem zapíjený mlékem bude za chvíli luxus, pomyslí si zákazník, který při nákupu sleduje ceny a ještě si v novinách přečte, jak ceny poletí dál nahoru. Mouka, pečivo, máslo. I sýry zdražují, nebo by alespoň měly zdražovat až o desítky procent. Za vše prý může hlavně sucho v Austrálii, měnící se jídelníček Číňanů a Indů, kteří si více dopřávají, a biopaliva (hm, za rostoucí ceny mléka snad ne).
Zůstaňme u obilí, jehož ceny po letošních žních vylétly do nevídaných výšin. Vysvětluje se to vyprázdněním sýpek na celém světě, vyšší poptávkou a využitím na biolíh. Jedna paní povídala, že za zdražení obilí může ropný kartel OPEC, který se nechce smířit s protežováním biopaliv. Financuje proto hromadný odchod obilí z Evropy, aby dal indikativním cílům Evropské komise v biopalivech co pro to.
A mléko? Nejlidnatější Čína a australský výpadek jsou pořád chabé příčiny pro skokové zvýšení ceny. Vezměme si, že předmětem světového obchodu je pouhých šest procent produkce mléka a valná většina se spotřebuje tam, kde se vyrobí. Je pravda, že roste poptávka Číny a Indie, ale rozhodující část si obě asijské země pokryjí z vlastní produkce. Ke zmíněným příčinám strmého zdražení, které by samy o sobě neroztočily cenovou spirálu, se totiž přidala spekulativní reakce světového trhu, připomíná Oldřich Obermaier z českého komitétu Mezinárodní mlékařské federace. Podobně jako Nohavicův alkoholik neví, kde má jeho kopec vrchol, můžeme se dohadovat o tom, zda mléčná konjunktura je stále na vzestupu, dosáhla svého maxima, nebo odchází… Vývoj v Česku se nebude vymykat světovému trendu. Ale přece jen, kostka másla za padesát korun by pro mnohé české peněženky byla přespříliš. Zákazník může spekulovat po svém – koupí levnější margarín. Přehřáté ceny se vrátí jako bumerang: nižší spotřeba, pokles poptávky a propad cen.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít