Přehled událostí roku 2003

05. ledna 2004, 00:00 - admin
05. ledna 2004, 00:00

LEDENPravomoci zaniklých okresních úřadů přešly na 205 pověřených obcí. Okresy ale jako správní celky nezanikly. * Zaměstnancům rozpočtové a příspěvkové sféry stouply mzdy v průměru o sedm procent. Minimální mzda se zvýšila na 6200 korun. * Senát vydal generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného k trestnímu stíhání.

STALO SE

LEDEN

Pravomoci zaniklých okresních úřadů přešly na 205 pověřených obcí. Okresy ale jako správní celky nezanikly. * Zaměstnancům rozpočtové a příspěvkové sféry stouply mzdy v průměru o sedm procent. Minimální mzda se zvýšila na 6200 korun. * Senát vydal generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného k trestnímu stíhání. * Předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá rezignovala kvůli pochybení ČSÚ při zpracování loňské statistiky zahraničního obchodu. Předsedou ČSÚ byl jmenován Jan Fischer.

ÚNOR

Václav Havel ukončil svůj prezidentský úřad. V nejvyšší ústavní funkci Československa, respektive České republiky byl téměř 13 let. Novým českým prezidentem se stal Václav Klaus. * Nezaměstnanost poprvé od pádu komunizmu překročila v lednu hranici 10 %.

BŘEZEN

Sněmovna vyslovila koaliční vládě premiéra Špidly důvěru hlasy všech 101 koaličních poslanců, proti bylo 99 poslanců ODS a KSČM. * Výsledek arbitráže z Londýna určil, že ČR zaplatí Central European Media Enterprises (CME) za znehodnocení její investice do televize Nova přibližně 10,5 miliardy korun. * Novým ministrem průmyslu a obchodu se stal bývalý šéf poslanců ČSSD Milan Urban. * USA a Británie zahájily vojenské operace na odzbrojení Iráku. * Vláda se rozhodla vypovědět dohodu se společností Housing&Construction o výstavbě dálnice D47. Smlouvu s izraelskou firmou uzavřela vláda Miloše Zemana v červnu 2002 bez výběrového řízení.

DUBEN Evropský parlament ve Štrasburku schválil přijetí ČR do Evropské unie. * Smlouvu o přistoupení k Evropské unii podepsali v Aténách prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla. * ČR se v Bagdádu zúčastnila vedle USA, Británie, Austrálie, Polska a Španělska konference o budoucnosti Iráku. KVĚTEN Koaliční experti se dohodli na změnách daňového systému v rámci reformy veřejných financí. Výdajové škrty by měly během tří let přinést úspory 80 miliard korun. * Krajský soud v Hradci Králové rozhodl o tom, že stát vrátí Colloredo-Mansfeldům zámek v Opočně. * Ministr obrany Jaroslav Tvrdík rezignoval. * Sněmovna přijala novelu telekomunikačního zákona: Český Telecom bude muset v případě zájmu konkurence pronajímat své linky. ČERVEN

Zemřel prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník (53). * Novým ministrem obrany jmenoval prezident dosavadního prvního náměstka rezortu Miroslava Kostelku. * V historicky prvním referendu se obyvatelé ČR vyslovili pro vstup do EU. Pro bylo 77,33 procenta voličů, proti 22,67 procenta. Zúčastnilo se 55,21 procenta voličů.

ČERVENEC

Prezident Klaus, premiér Špidla a šéfové parlamentních komor Pithart a Zaorálek se shodli na tom, že současné restituční hranice platí a za neměnnou považují i společenskou shodu z 90. let k období 1938 až 1945 a let 1948 až 1989. * Rada České televize zvolila novým generálním ředitelem ČT Jiřího Janečka. * Jako první český občan převzal ve Washingtonu bývalý prezident Václav Havel nejvyšší americké občanské vyznamenání. * Vláda schválila návrh na prodej státních podílů v Severočeských dolech a Sokolovské uhelné a uvolnila dalších 720 milionů korun na odstraňování následků loňských povodní.

SRPEN Vláda schválila snížení počtu státních úředníků, učitelů, vojáků, hasičů a dalších zaměstnanců do roku 2006 o 29 000 z dnešních 485 tisíc lidí. Ve Francii zemřel ve věku nedožitých 86 let exministr kultury, spisovatel a publicista Pavel Tigrid. * ČNB uvedla, že především kvůli vysokým schodkům veřejných rozpočtů již není možné počítat s přijetím eura v prvním možném termínu, tedy v roce 2007. ZÁŘÍ

Výstražné stávky za zvýšení platů se zúčastnily více než dvě třetiny základních a středních škol. Vládní koalice se shodla na tom, že připravovaná reforma veřejných financí se bude měnit minimálně a nebude mít dopad na schodek rozpočtu v příštím roce. * Karel Čermák se stal novým ministrem spravedlnosti. * Česko s předstihem splatilo zahraniční dluh z let 1991 a 1993 ve výši 3,8 mld. korun a na úrocích ušetřilo 585 milionů korun. * Koaliční vláda premiéra Špidly dostala ve sněmovně důvěru.

ŘÍJEN Na šest let do vězení byl odsouzen předlistopadový funkcionář Karel Hoffmann za sabotáž v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. * Na osm let do vězení za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové poslal pražský vrchní soud bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu. * Skončila platnost desetníků a dvacetníků, nejmenších drobných mincí v oběhu. * Stát vyzval investory, aby vyjádřili předběžný zájem o privatizaci státních podílů v Severočeských dolech (SD) a Sokolovské uhelné (SU). LISTOPAD

Sjezd KDU-ČSL v Ostravě zvolil novým předsedou strany Miroslava Kalouska. * Vláda schválila reformu armády. * Kabinet schválil finanční pomoc státu ve výši 3,4 miliardy korun pro kraje na pokrytí dluhů bývalých okresních nemocnic. Ministři rozhodli o tom, že Česká konsolidační agentura převezme od zdravotních pojišťoven pohledávky ve výši 2,946 miliardy korun (většinou VZP).

PROSINEC

Mezirezortní komise po měsíci posuzování pětice nabídek vládě doporučila švédské stíhačky Jas39 Gripen. * Reformní novelu zákona o daních z příjmů přijala sněmovna se senátními změnami. Během tří let by daně z příjmů právnických osob měly klesnout z 31 na 24 procent. * Poslanci schválili zákon o státním rozpočtu na rok 2004, který počítá s deficitem 115 mld. Kč. * Nový model důchodové reformy veřejnosti představil premiér Špidla. * Vláda od Nového roku zvýšila minimální mzdu na 6700 korun. * Sněmovna přehlasovala prezidentovo veto a schválila poslední dva z balíku reformních zákonů. * Vláda se rozhodla získat 14 stíhaček Jas-39 Gripen ze Švédska. * Senát schválil zákon o zadávání veřejných zakázek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít