Přehled událostí roku 2003

05. ledna 2004, 00:00 - admin
05. ledna 2004, 00:00

LEDENPravomoci zaniklých okresních úřadů přešly na 205 pověřených obcí. Okresy ale jako správní celky nezanikly. * Zaměstnancům rozpočtové a příspěvkové sféry stouply mzdy v průměru o sedm procent. Minimální mzda se zvýšila na 6200 korun. * Senát vydal generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného k trestnímu stíhání.

STALO SE

LEDEN

Pravomoci zaniklých okresních úřadů přešly na 205 pověřených obcí. Okresy ale jako správní celky nezanikly. * Zaměstnancům rozpočtové a příspěvkové sféry stouply mzdy v průměru o sedm procent. Minimální mzda se zvýšila na 6200 korun. * Senát vydal generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného k trestnímu stíhání. * Předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá rezignovala kvůli pochybení ČSÚ při zpracování loňské statistiky zahraničního obchodu. Předsedou ČSÚ byl jmenován Jan Fischer.

ÚNOR

Václav Havel ukončil svůj prezidentský úřad. V nejvyšší ústavní funkci Československa, respektive České republiky byl téměř 13 let. Novým českým prezidentem se stal Václav Klaus. * Nezaměstnanost poprvé od pádu komunizmu překročila v lednu hranici 10 %.

BŘEZEN

Sněmovna vyslovila koaliční vládě premiéra Špidly důvěru hlasy všech 101 koaličních poslanců, proti bylo 99 poslanců ODS a KSČM. * Výsledek arbitráže z Londýna určil, že ČR zaplatí Central European Media Enterprises (CME) za znehodnocení její investice do televize Nova přibližně 10,5 miliardy korun. * Novým ministrem průmyslu a obchodu se stal bývalý šéf poslanců ČSSD Milan Urban. * USA a Británie zahájily vojenské operace na odzbrojení Iráku. * Vláda se rozhodla vypovědět dohodu se společností Housing&Construction o výstavbě dálnice D47. Smlouvu s izraelskou firmou uzavřela vláda Miloše Zemana v červnu 2002 bez výběrového řízení.

DUBEN Evropský parlament ve Štrasburku schválil přijetí ČR do Evropské unie. * Smlouvu o přistoupení k Evropské unii podepsali v Aténách prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla. * ČR se v Bagdádu zúčastnila vedle USA, Británie, Austrálie, Polska a Španělska konference o budoucnosti Iráku. KVĚTEN Koaliční experti se dohodli na změnách daňového systému v rámci reformy veřejných financí. Výdajové škrty by měly během tří let přinést úspory 80 miliard korun. * Krajský soud v Hradci Králové rozhodl o tom, že stát vrátí Colloredo-Mansfeldům zámek v Opočně. * Ministr obrany Jaroslav Tvrdík rezignoval. * Sněmovna přijala novelu telekomunikačního zákona: Český Telecom bude muset v případě zájmu konkurence pronajímat své linky. ČERVEN

Zemřel prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník (53). * Novým ministrem obrany jmenoval prezident dosavadního prvního náměstka rezortu Miroslava Kostelku. * V historicky prvním referendu se obyvatelé ČR vyslovili pro vstup do EU. Pro bylo 77,33 procenta voličů, proti 22,67 procenta. Zúčastnilo se 55,21 procenta voličů.

ČERVENEC

Prezident Klaus, premiér Špidla a šéfové parlamentních komor Pithart a Zaorálek se shodli na tom, že současné restituční hranice platí a za neměnnou považují i společenskou shodu z 90. let k období 1938 až 1945 a let 1948 až 1989. * Rada České televize zvolila novým generálním ředitelem ČT Jiřího Janečka. * Jako první český občan převzal ve Washingtonu bývalý prezident Václav Havel nejvyšší americké občanské vyznamenání. * Vláda schválila návrh na prodej státních podílů v Severočeských dolech a Sokolovské uhelné a uvolnila dalších 720 milionů korun na odstraňování následků loňských povodní.

SRPEN Vláda schválila snížení počtu státních úředníků, učitelů, vojáků, hasičů a dalších zaměstnanců do roku 2006 o 29 000 z dnešních 485 tisíc lidí. Ve Francii zemřel ve věku nedožitých 86 let exministr kultury, spisovatel a publicista Pavel Tigrid. * ČNB uvedla, že především kvůli vysokým schodkům veřejných rozpočtů již není možné počítat s přijetím eura v prvním možném termínu, tedy v roce 2007. ZÁŘÍ

Výstražné stávky za zvýšení platů se zúčastnily více než dvě třetiny základních a středních škol. Vládní koalice se shodla na tom, že připravovaná reforma veřejných financí se bude měnit minimálně a nebude mít dopad na schodek rozpočtu v příštím roce. * Karel Čermák se stal novým ministrem spravedlnosti. * Česko s předstihem splatilo zahraniční dluh z let 1991 a 1993 ve výši 3,8 mld. korun a na úrocích ušetřilo 585 milionů korun. * Koaliční vláda premiéra Špidly dostala ve sněmovně důvěru.

ŘÍJEN Na šest let do vězení byl odsouzen předlistopadový funkcionář Karel Hoffmann za sabotáž v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. * Na osm let do vězení za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové poslal pražský vrchní soud bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu. * Skončila platnost desetníků a dvacetníků, nejmenších drobných mincí v oběhu. * Stát vyzval investory, aby vyjádřili předběžný zájem o privatizaci státních podílů v Severočeských dolech (SD) a Sokolovské uhelné (SU). LISTOPAD

Sjezd KDU-ČSL v Ostravě zvolil novým předsedou strany Miroslava Kalouska. * Vláda schválila reformu armády. * Kabinet schválil finanční pomoc státu ve výši 3,4 miliardy korun pro kraje na pokrytí dluhů bývalých okresních nemocnic. Ministři rozhodli o tom, že Česká konsolidační agentura převezme od zdravotních pojišťoven pohledávky ve výši 2,946 miliardy korun (většinou VZP).

PROSINEC

Mezirezortní komise po měsíci posuzování pětice nabídek vládě doporučila švédské stíhačky Jas39 Gripen. * Reformní novelu zákona o daních z příjmů přijala sněmovna se senátními změnami. Během tří let by daně z příjmů právnických osob měly klesnout z 31 na 24 procent. * Poslanci schválili zákon o státním rozpočtu na rok 2004, který počítá s deficitem 115 mld. Kč. * Nový model důchodové reformy veřejnosti představil premiér Špidla. * Vláda od Nového roku zvýšila minimální mzdu na 6700 korun. * Sněmovna přehlasovala prezidentovo veto a schválila poslední dva z balíku reformních zákonů. * Vláda se rozhodla získat 14 stíhaček Jas-39 Gripen ze Švédska. * Senát schválil zákon o zadávání veřejných zakázek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít