Předvečer důchodové reformy

13. listopadu 2006, 00:00 - PETR BÝM
13. listopadu 2006, 00:00

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A PENZIJNÍ FONDYUž dnes nejsou výjimkou lidé, kteří si užívají penze i třicet let. Jejich počet naroste geometrickou řadou, pokud se podaří objevit antibiotika druhé generace. K těm se moderní medicína údajně blíží mílovými kroky a jejich objev by skokově zvýšil průměrný věk.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A PENZIJNÍ FONDY

Česká populace stárne. Pokud se demografický vývoj nepodaří zvrátit, ekonomicky produktivní část obyvatelstva nedokáže „uživit“ rostoucí počet důchodců.

Už dnes nejsou výjimkou lidé, kteří si užívají penze i třicet let. Jejich počet naroste geometrickou řadou, pokud se podaří objevit antibiotika druhé generace. K těm se moderní medicína údajně blíží mílovými kroky a jejich objev by skokově zvýšil průměrný věk.

Důchodová reforma - ať už bude vypadat jakkoli - je tak nutností. Nikdy a nikde není ovšem inovace penzijního systému snadná. V Česku - při současném rozložení politických sil - to platí dvojnásobně. Vítězství ODS v parlamentních a komunálních volbách může vytvořit prostor hlavně pro návrhy změn. Ovšem ty se svou podstatou blíží důchodovému systému anglosaských zemí (minimální „státní“ penze a důraz na soukromé úspory), který by v Česku mimo ODS pravděpodobně jen těžko našel výraznější podporu.

To, že se „něco musí udělat“, slýcháme od politiků už drahnou dobu. Je ale zřejmé, že nejistota nad budoucími penzemi bude panovat ještě nějakou (a spíše delší) dobu. Jak se má v takové situaci chovat ten, komu není lhostejná otázka vlastního materiálního zajištění v důchodovém věku? Nejhorší by určitě byla nečinnost. Bez velkých odborných znalostí a schopností prognózovat politický vývoj jsou už nyní téměř jisté dvě věci: Budeme platit asi o trochu více a také se více budeme muset spoléhat sami na sebe. Už dnes je tedy užitečné mapovat a vážit možnosti, které pro dlouhodobé investice nabízí finanční trh. Není jich málo -a životní pojištění a penzijní připojištění se zdají být dobrým řešením. Mají řadu výhod, v závislosti na představách konkrétních osob, ale i slabiny nebo dokonce i zápory.

Záleží na tom, jaké investiční zdroje má ten či onen z nás k dispozici i na představách o životě v důchodu. Volba tak není úplně snadná, ale především lidé ve středním věku by se takovým úvahám a následně i konkrétním krokům neměli vyhýbat. Proč čekat na rozhodnutí politiků? Myslet na „zadní kolečka“ je ostatně vždy a všude zdravou životní zásadou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít