Předvečer důchodové reformy

13. listopadu 2006, 00:00 - PETR BÝM
13. listopadu 2006, 00:00

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A PENZIJNÍ FONDYUž dnes nejsou výjimkou lidé, kteří si užívají penze i třicet let. Jejich počet naroste geometrickou řadou, pokud se podaří objevit antibiotika druhé generace. K těm se moderní medicína údajně blíží mílovými kroky a jejich objev by skokově zvýšil průměrný věk.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A PENZIJNÍ FONDY

Česká populace stárne. Pokud se demografický vývoj nepodaří zvrátit, ekonomicky produktivní část obyvatelstva nedokáže „uživit“ rostoucí počet důchodců.

Už dnes nejsou výjimkou lidé, kteří si užívají penze i třicet let. Jejich počet naroste geometrickou řadou, pokud se podaří objevit antibiotika druhé generace. K těm se moderní medicína údajně blíží mílovými kroky a jejich objev by skokově zvýšil průměrný věk.

Důchodová reforma - ať už bude vypadat jakkoli - je tak nutností. Nikdy a nikde není ovšem inovace penzijního systému snadná. V Česku - při současném rozložení politických sil - to platí dvojnásobně. Vítězství ODS v parlamentních a komunálních volbách může vytvořit prostor hlavně pro návrhy změn. Ovšem ty se svou podstatou blíží důchodovému systému anglosaských zemí (minimální „státní“ penze a důraz na soukromé úspory), který by v Česku mimo ODS pravděpodobně jen těžko našel výraznější podporu.

To, že se „něco musí udělat“, slýcháme od politiků už drahnou dobu. Je ale zřejmé, že nejistota nad budoucími penzemi bude panovat ještě nějakou (a spíše delší) dobu. Jak se má v takové situaci chovat ten, komu není lhostejná otázka vlastního materiálního zajištění v důchodovém věku? Nejhorší by určitě byla nečinnost. Bez velkých odborných znalostí a schopností prognózovat politický vývoj jsou už nyní téměř jisté dvě věci: Budeme platit asi o trochu více a také se více budeme muset spoléhat sami na sebe. Už dnes je tedy užitečné mapovat a vážit možnosti, které pro dlouhodobé investice nabízí finanční trh. Není jich málo -a životní pojištění a penzijní připojištění se zdají být dobrým řešením. Mají řadu výhod, v závislosti na představách konkrétních osob, ale i slabiny nebo dokonce i zápory.

Záleží na tom, jaké investiční zdroje má ten či onen z nás k dispozici i na představách o životě v důchodu. Volba tak není úplně snadná, ale především lidé ve středním věku by se takovým úvahám a následně i konkrétním krokům neměli vyhýbat. Proč čekat na rozhodnutí politiků? Myslet na „zadní kolečka“ je ostatně vždy a všude zdravou životní zásadou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít