Předvečer důchodové reformy

13. listopadu 2006, 00:00 - PETR BÝM
13. listopadu 2006, 00:00

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A PENZIJNÍ FONDYUž dnes nejsou výjimkou lidé, kteří si užívají penze i třicet let. Jejich počet naroste geometrickou řadou, pokud se podaří objevit antibiotika druhé generace. K těm se moderní medicína údajně blíží mílovými kroky a jejich objev by skokově zvýšil průměrný věk.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A PENZIJNÍ FONDY

Česká populace stárne. Pokud se demografický vývoj nepodaří zvrátit, ekonomicky produktivní část obyvatelstva nedokáže „uživit“ rostoucí počet důchodců.

Už dnes nejsou výjimkou lidé, kteří si užívají penze i třicet let. Jejich počet naroste geometrickou řadou, pokud se podaří objevit antibiotika druhé generace. K těm se moderní medicína údajně blíží mílovými kroky a jejich objev by skokově zvýšil průměrný věk.

Důchodová reforma - ať už bude vypadat jakkoli - je tak nutností. Nikdy a nikde není ovšem inovace penzijního systému snadná. V Česku - při současném rozložení politických sil - to platí dvojnásobně. Vítězství ODS v parlamentních a komunálních volbách může vytvořit prostor hlavně pro návrhy změn. Ovšem ty se svou podstatou blíží důchodovému systému anglosaských zemí (minimální „státní“ penze a důraz na soukromé úspory), který by v Česku mimo ODS pravděpodobně jen těžko našel výraznější podporu.

To, že se „něco musí udělat“, slýcháme od politiků už drahnou dobu. Je ale zřejmé, že nejistota nad budoucími penzemi bude panovat ještě nějakou (a spíše delší) dobu. Jak se má v takové situaci chovat ten, komu není lhostejná otázka vlastního materiálního zajištění v důchodovém věku? Nejhorší by určitě byla nečinnost. Bez velkých odborných znalostí a schopností prognózovat politický vývoj jsou už nyní téměř jisté dvě věci: Budeme platit asi o trochu více a také se více budeme muset spoléhat sami na sebe. Už dnes je tedy užitečné mapovat a vážit možnosti, které pro dlouhodobé investice nabízí finanční trh. Není jich málo -a životní pojištění a penzijní připojištění se zdají být dobrým řešením. Mají řadu výhod, v závislosti na představách konkrétních osob, ale i slabiny nebo dokonce i zápory.

Záleží na tom, jaké investiční zdroje má ten či onen z nás k dispozici i na představách o životě v důchodu. Volba tak není úplně snadná, ale především lidé ve středním věku by se takovým úvahám a následně i konkrétním krokům neměli vyhýbat. Proč čekat na rozhodnutí politiků? Myslet na „zadní kolečka“ je ostatně vždy a všude zdravou životní zásadou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít