Předvánoční přípravy

23. prosince 2002, 00:00 - Vladimíra Jakouběová Muzeum Českého ráje, Turnov
23. prosince 2002, 00:00

Dnů, které zbývaly do Vánoc, se plně využívalo k důkladným přípravám, které dokládají úctu našich předků nejen k náboženské tradici, ale i ke zdrojům obživy - k půdě, domácímu zvířectvu, k celé přírodě. Světnice se bílily, nábytek a podlaha drhly, nově se povlékly peřiny, na stůl přibyl bílý ubrus a slavnostní nádobí.

Nesmělo se zapomenout vysít do misky pšenici, která do Štědrého dne vzešla. Z kvality trávníčku se usuzovalo na budoucí úrodu.

Obřadní jídla

Velkou úlohu hrála příprava obřadního jídla a pečiva. Pokrmy byly připravovány z plodin, které představovaly plodnost, sílu, zdraví - obilí, mák, šípek, houby, med a česnek. Tvary pečiva - kulaté chleby, placky, koláče připomínají slunce a někdejší obětní zvířata - kohouty, husy, krávy. S přípravou těsta a s pečením byla spojena řada pověrečných praktik, pomocí kterých se předpovídal zdar úrody, zdraví, vdavky a podobně. Pec před pečením se vykropila svěcenou vodou. Aby oheň chránil před zlou mocí, zatápělo se obřadním ohněm, rozdělaným z polínek, která se do stavení přinášela po jednom, každý den od sv. Lucie.

Pečivo známé i neznámé

Pekl se nejen chleba, ale další druhy pečiva - placky, vánočky, koláče nebo vdolky, pečené v troubě nebo na plotně. Mazaly se medem, povidly, často se podávaly suché a spařovaly se mlékem. Pečivo bylo určeno nejen pro rodinu, ale i pro koledníky a „na odchodnou“ pro čeleď. Ve větších usedlostech už o Štědrém dnu nebo před Novým rokem pekli pro koledníky křehtíky - podobné velikonočním mazancům. Odtud také pochází zmínka o „devítidlahové bábě“ - velkém koláči. „Nejdřív přijde dolek, na něj sejr, pak zase dolek a na něj slívy, zase dolek a mák, pak dolek a hrušky a zase dolek a mrkev, pak dolek a jablka, dolek a zelí, dolek a tvaroh a posléze dolek a perník“.

Milostná magie

Doba mezi půlnocí a svátečním ránem byla opředena mnoha poetickými a kouzelnými představami, proto se v ní zejména mladí věnovali milostné magii. Voda ve studánce se měnila na víno, dobytek ve chlévě promlouval lidským hlasem, zvláštní moc měla voda na soutocích. Těchto kouzel si však mnozí užili málo. Zabaleni do vlňáků a šál se vydali s rozžatou lucernou do kostela, aby se po vzoru betlémských pastýřů poklonili svému narozenému Pánu a Králi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít