Předsednictví prestiž ČR nezlepšilo, myslí si Češi

09. července 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
09. července 2009, 00:00

Z průzkumu veřejného mínění provedeného mezi 8. – 15. červnem vyplývá, že 51% občanů hodnotí výkon ČR během předsednictví pozitivně. Nicméně 46% je přesvědčeno, že mezinárodní prestiž Česka to neovlivní.

Autor: Příhonský

Průzkum veřejného mínění CVVM probíhal v první polovině června a zúčastnilo se jej 1107 respondentů. Jedná se o již dvanáctý průzkum veřejného mínění, který se týkal českého předsednictví v Radě EU. Šestiměsíční předsednictví skončilo 30. června a v čele Unie nyní stojí Švédsko.

Z analýzy dat průzkumu vyplývá, že 58% dotázaných nemá dostatek informací o českém předsednictví a pouze 34% tvrdí opak. Nicméně informovanost vzrostla od prosince 2008 o 10%, což lze přisuzovat i velkému mediálnímu zájmu o toto téma v prvním pololetí letošního roku.

Průzkum dále zkoumal zájem občanů o české předsednictví. O tuto problematiku se „spíše nezajímá“ nebo „vůbec nezajímá“ 62% dotázaných. Nezájem deklarovali spíše lidé s dosaženým základním vzděláním a nízkou životní úrovní. Naopak se o předsednictví zajímají vysokoškoláci a občané, kteří hodnotí svou životní úroveň jako dobrou.

Mezi občany panuje skepticismus ohledně vlivu předsedající země na chod EU. 52% respondentů uvedlo, že předsednická země nemůže významně ovlivnit fungování Unie. Většina dotázaných je přesvědčená, že ČR při předsednictví obstála. Častěji zastávají tento názor voliči ODS a lidé s dobrou životní úrovní.

Prozatím nelze odhadovat, jaký vliv bude mít proběhnuvší české předsednictví na vnímání EU českými občany. Obecně platí, že EU je v nových členských státech hodnocena pozitivně stejně tak jako členství v ní. Z posledního průzkumu Eurobarometru z podzimu 2008 vyplývá, že 46% dotázaných v ČR hodnotí členství v EU pozitivně a pouze 12% negativně. Nicméně od roku 2005 zastoupení názoru, že členství v Unii je dobrá věc, pokleslo ze 64% téměř o dvacet procentních bodů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít