PŘEDSEDA KLUBU ALFA MIROSLAV KRONENBERG: Všichni podnikatelé by měli být plátci DPH

18. dubna 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
18. dubna 2006, 00:00

Pro předsedu sdružení levicových podnikatelů není prioritou zisk, nevadí mu zákaz švarcsystému a neprotestoval by proti případnému zavedení milionářské daně.

* Klub Alfa má přibližně třicet stálých členů z bývalých okresů Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek, Nový Jičín či Bruntál. Co vás spojuje? Levicové smýšlení. Základní myšlenka vznikla v roce 1991, na přelomu let 1993 a 1994 jsme se stali občanským sdružením. Každý vykonáváme jinou profesi. Přesto si pomáháme. Kupříkladu v mém Automarketu členové klubu nakupují pneumatiky a já zase třeba využívám služeb firmy kolegy, která se zabývá elektrickými rozvody. * Jaký je hlavní rozdíl mezi vámi a pravicovými podnikateli?

Záleží samozřejmě na každém jednom člověku - i pravicový podnikatel může mít sociální cítění. Globálně je však hlavní rozdíl v přístupu k zisku. Každý, kdo podniká, nepodniká pro ztrátu, ale právě pro zisk. Přirozeně i levicový podnikatel se musí chovat tak, aby nezkrachoval.

Je však otázkou, jak velký zisk si nechávat a kolik z něj rozdělit mezi zaměstnance. Osobně dávám zaměstnancům takové mzdy a odměny, abych se nemusel stydět, že budou mít problém vyžít. To, že mi pak zbude méně, není pro mě tolik podstatné.

* Většina podnikatelů protestuje proti zákazu švarcsystému. Co vy? Švarcsystém jako takový se mi nelíbí -zastírá pracovní poměr a zaměstnance, kteří fakturují, zbavuje zaměstnaneckých výhod. Vítám však novelu zákona o zaměstnanosti, která jeho zákaz zmírňuje a zaměstnavatelům umožňuje poskytování subdodávek nejen od jiných zaměstnavatelů, ale též od živnostníků. Jestliže majitel stavební firmy potřebuje provést jednorázovou zednickou práci, je pro něj nejjednodušší najmout si elektrikáře, který pracuje coby osoba samostatně výdělečně činná. Zaměstnanec, který by prováděl jen občasné nárazovky, by se mu nevyplatil a ani by jej adekvátně neuživil. A najímat na jednorázovou práci jiného zaměstnavatele je zbytečně složité. * Jaký je váš vztah k odborům? Osobně mám čtyři zaměstnance a odbory u mě nefungují. Moji zaměstnanci necítí potřebu zakládat je, protože splňuji vše, co souvisí se sociálním zabezpečením a co nařizuje zákoník práce. Požaduji za to jediné - zpětnou vazbu v podobě loajality k firmě a kvalitní práce. * Jaký máte názor na případné zavedení pátého daňového pásma, které prosazuje levice?**

Tak vysokých příjmů, abych musel platit případnou milionářskou daň, osobně nedosahuji. Pokud je podnikatel poctivý a zodpovědný, nemělo by mu podle mého přesvědčení páté daňové pásmo činit problém.

Není to však záležitost, za kterou bych se jakýmkoli způsobem rval. Pokud je třeba vyšších příjmů do státního rozpočtu, aby byly zabezpečeny sociální služby či bezpečnost, viděl bych jako efektivní, kdyby veškeré podnikatelské subjekty, včetně osob samostatně výdělečně činných, byly plátci daně z přidané hodnoty. Ta by se v takovém případě klidně mohla i snížit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít