PŘEDSEDA KLUBU ALFA MIROSLAV KRONENBERG: Všichni podnikatelé by měli být plátci DPH

18. dubna 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
18. dubna 2006, 00:00

Pro předsedu sdružení levicových podnikatelů není prioritou zisk, nevadí mu zákaz švarcsystému a neprotestoval by proti případnému zavedení milionářské daně.

* Klub Alfa má přibližně třicet stálých členů z bývalých okresů Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek, Nový Jičín či Bruntál. Co vás spojuje? Levicové smýšlení. Základní myšlenka vznikla v roce 1991, na přelomu let 1993 a 1994 jsme se stali občanským sdružením. Každý vykonáváme jinou profesi. Přesto si pomáháme. Kupříkladu v mém Automarketu členové klubu nakupují pneumatiky a já zase třeba využívám služeb firmy kolegy, která se zabývá elektrickými rozvody. * Jaký je hlavní rozdíl mezi vámi a pravicovými podnikateli?

Záleží samozřejmě na každém jednom člověku - i pravicový podnikatel může mít sociální cítění. Globálně je však hlavní rozdíl v přístupu k zisku. Každý, kdo podniká, nepodniká pro ztrátu, ale právě pro zisk. Přirozeně i levicový podnikatel se musí chovat tak, aby nezkrachoval.

Je však otázkou, jak velký zisk si nechávat a kolik z něj rozdělit mezi zaměstnance. Osobně dávám zaměstnancům takové mzdy a odměny, abych se nemusel stydět, že budou mít problém vyžít. To, že mi pak zbude méně, není pro mě tolik podstatné.

* Většina podnikatelů protestuje proti zákazu švarcsystému. Co vy? Švarcsystém jako takový se mi nelíbí -zastírá pracovní poměr a zaměstnance, kteří fakturují, zbavuje zaměstnaneckých výhod. Vítám však novelu zákona o zaměstnanosti, která jeho zákaz zmírňuje a zaměstnavatelům umožňuje poskytování subdodávek nejen od jiných zaměstnavatelů, ale též od živnostníků. Jestliže majitel stavební firmy potřebuje provést jednorázovou zednickou práci, je pro něj nejjednodušší najmout si elektrikáře, který pracuje coby osoba samostatně výdělečně činná. Zaměstnanec, který by prováděl jen občasné nárazovky, by se mu nevyplatil a ani by jej adekvátně neuživil. A najímat na jednorázovou práci jiného zaměstnavatele je zbytečně složité. * Jaký je váš vztah k odborům? Osobně mám čtyři zaměstnance a odbory u mě nefungují. Moji zaměstnanci necítí potřebu zakládat je, protože splňuji vše, co souvisí se sociálním zabezpečením a co nařizuje zákoník práce. Požaduji za to jediné - zpětnou vazbu v podobě loajality k firmě a kvalitní práce. * Jaký máte názor na případné zavedení pátého daňového pásma, které prosazuje levice?**

Tak vysokých příjmů, abych musel platit případnou milionářskou daň, osobně nedosahuji. Pokud je podnikatel poctivý a zodpovědný, nemělo by mu podle mého přesvědčení páté daňové pásmo činit problém.

Není to však záležitost, za kterou bych se jakýmkoli způsobem rval. Pokud je třeba vyšších příjmů do státního rozpočtu, aby byly zabezpečeny sociální služby či bezpečnost, viděl bych jako efektivní, kdyby veškeré podnikatelské subjekty, včetně osob samostatně výdělečně činných, byly plátci daně z přidané hodnoty. Ta by se v takovém případě klidně mohla i snížit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít