Předražený, ale luxusní

28. října 2008, 12:23 - Karel Zaoral
28. října 2008, 12:23

Rychlejší disk by k tak dobrému notebooku měl patřit

Testovaný notebook Vaio FW11S je unikátní kousek. Bohužel také kvůli své ceně. Jak je zvykem českého zastoupení Sony, předražení oproti okolním zemím jde do desítek procent. Nezbývá než doporučit: kdo o tenhle skvělý stroj má zájem, ať nakoupí mimo Česko. Ušetří i více než deset tisíc, což je při ceně 35 000 korun slušné procento. FW11S patří do kategorie DTR, tedy DeskTop Replacement, čili náhrady stolního počítače. A rovnou dodejme, že onen nahrazený počítač může být i multimediální. Vaio je pro to vybavené více než dostatečně. Displejem s poměrem 16:9 vhodným ke sledování filmů, Blu-ray vypalovačkou a těmi nejmodernějšími komponentami včetně dedikované grafické karty.
Kromě vynikající výbavy mu tradičně nechybí perfektní design, z nějž číší elegance a styl. Klávesnice má dostatečně velké klávesy s rozumně vysokým zdvihem a klasickým rozložením. Větší rozměry notebooku umožnily výrobci přidat sloupec kláves pro pohyb v dokumentech na její pravý okraj. Použitý touchpad je dostatečně velký a citlivý. Pouze jeho dvě funkční tlačítka mají poněkud tužší chod. Nativní rozlišení širokoúhlého displeje s úhlopříčkou 16,4“ a lesklým povrchem je 1600×900, což je trochu problém. Nejde tak zobrazit plné HD rozlišení, což je v kombinaci s Blu-ray mechanikou trochu podivné. Možná ale Sony uvažovalo tak, že uživatelé notebook spíše připojí k televizi s adekvátním rozlišením, než že by full HD filmy sledovali na displeji. Faktem je, že pokud by Sony použilo panel s rozlišením 1900×1080, bylo by nutné pracovat s velikostí písma v operačním systému, nebo si pořídit lupu. Každopádně kvalita displeje je vynikající. Podání barev je skvělé, černá je opravdu černá a kontrast i jas perfektní. Tento displej ukazuje, že i zavrhovaná technologie TN je schopná vyprodukovat velmi dobrý panel.
Data displeji dodává dedikovaná grafická karta ATI Radeon HD3470. Na hry se v podstatě nehodí kvůli nízkému výkonu v 3D, avšak její použití je přesto velmi vhodné. Karta totiž dokáže sama akcelerovat video, což při datových tocích u Blu-ray značně pomůže procesoru. A hlavně plynulosti a kvalitě sledovaného videa. Navíc disponuje dnes už povinným rozhraním HDMI, které kromě obrazu ve vysokém rozlišení přenáší současně i prostorový zvuk. Proto bylo možné použít jen základní audiokodek, disponující pouze stereovýstupem. Na sluchátka to stačí, a pro domácí kino zvuk proudí právě přes HDMI. Slabší dedikovaná grafika má také výhodu nižší spotřeby elektrické energie. Kromě moderní televize přes zmiňované HDMI je možné k notebooku připojit klasický monitor přes VGA rozhraní a LCD panel přes DVI konektor a samozřejmě provozovat dvě zobrazovací zařízení současně. Použitý procesor má dostatek výkonu na to, aby během vteřiny spočítal mzdy všem zaměstnancům v České republice. Diskutovat o tom, zda má dostatek výkonu pro běžné použití, už téměř nemá smysl. Spolu s dostatkem operační paměti notebook zvládne cokoliv myslitelného v domácích podmínkách naprosto bez potíží, včetně kódování videa ve velmi rozumných časech. Škoda jen, že Sony pro tak dobře sladěný a výkonný stroj použilo disk o nízkých otáčkách. Sice disponuje kapacitu 300 gigabytů, avšak výkon má tak o třetinu nižší, než je tomu u rychlejších kolegů. Nezbývá než si přát, aby už konečně klesly ceny SSD disků, založených na technologii flash. Ty počítače zrychlí nevídaným způsobem. Toto Vaio má ještě jeden velký klad. Navzdory vysokému výkonu vydrží na baterii téměř čtyři hodiny, či jeden celý film, což je velmi příjemné.

Klady nadprůměrná výdrž na baterie výborné parametry displeje
Blu-ray vypalovačka

zápory
pomalý disk
není full HD

tabulka
Sony VAIO VNG-FW11S procesor: Intel Core2 Duo P8400 operační paměť: 4096 MB DDR2-800 pevný disk: 300 GB SATA, 4200 rpm, 8 MB cache optická mechanika: BluRay (RW) / DVD SuperMulti DL displej: 16.4“ TFT WXGA++ 1600 x 900 grafická karta: ATI Radeon HD3470 256MB Zvuková karta: RealTek HD Audio komunikace: modem, LAN, WiFi výdrž baterie: cca 4 hod.
Rozhraní: 2x audio IN/OUT, SD/MMC, MS/Pro, D-Sub VGA, HDMI, 3x USB, ExpressCard 34, FireWire Rozměry: 380 x 260 x 35 mm Hmotnost: 3 kg
cena: 35 000 Kč s DPH

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít