Předpověď pro trh s ICT: převážně slunečno

16. července 2012, 13:43 - Jakub Cerman
16. července 2012, 13:43

Většina veřejnosti na obzoru světového hospodářství vidí samé mraky, tvrdá čísla ale zavdávají spíše důvody k optimismu. Přinejmenším trh s IT nabírá obrátky – přispívá k tomu i sílící trend financování IT formou leasingu.  

 

 Foto: Profimedia

Celoevropský trh s IT se jen velmi pomalu zotavuje z doposud největšího propadu o 7 procent, ke kterému došlo v roce 2009. I v roce 2012 se očekává meziroční růst nižší než jedno procento, a v zemích eurozóny dokonce pokles o 4 procenta. Analytici z agentury Gartner věří, že je to následek škrtů veřejných výdajů: vlády a instituce před krizí odebíraly až pětinu zařízení a softwaru na trhu. Z agenturních čísel také vyplývá, že prodej vybavení jako jsou stolní počítače či úložiště i v průběhu uplynulého roku stále stagnoval, zatímco software a síťové prvky zaznamenávaly jen velmi váhavý růst.

Návrat k objemům, které evropský trh s IT vykazoval před rokem 2008, se tedy očekává až od příštího roku. Motory pozvolného růstu budou periferie, zejména tiskárny, a samozřejmě chytré telefony. Pro rok 2013 predikuje společnost Gartner evropskému IT trhu meziroční růst kolem 3 procent, přičemž v samotné eurozóně jej odhaduje na 0,8 procenta.

Táhnou drak a medvěd

Zatímco starý kontinent jako jediný globální region spíše stagnuje, v zemích skupiny BRICS panuje opačná situace. Zejména Rusko a Čína očekávají nadále silný meziroční růst objemu akvizic IT, letos o 11, resp. 15 procent.

Růst severoamerického trhu je ale o poznání pomalejší, firmy se jen pozvolna zotavují z recese a jejich investiční chování určuje především opatrnost. Celkový výhled na severoamerickém trhu je přesto pozitivní: americké firmy mají letos utratit za IT o pět procent více oproti minulému roku, a také v Kanadě se donedávna trvající propad obrací v růst.

Lépe, než jsme čekali

V dobách velmi proměnlivých rámcových podmínek i kolísajícího zdraví finančních trhů jsou však jakékoli predikce spíše věštěním z křišťálové koule. Například analytici ze společnosti Gartner byli nuceni svůj výhled meziročního růstu výdajů na IT v roce 2011 dokonce několikrát upravit – a to směrem nahoru, na aktuálních 6,8 procent. Celosvětový objem investic do IT tedy v loňském roce činil 3 661 miliard USD.

Obecně lze říci, že růst investic do IT v posledních dvou či třech letech mírně překonává odhady. Táhnou jej jednak mobilní zařízení, jednak síťové a bezpečnostní prvky. V roce 2012 se očekává nižší meziroční růst (2,5 procenta) globálního objemu těchto investic; toto číslo je však zkresleno výkyvy kurzu amerického dolaru. Bez tohoto vlivu by se pohybovalo opět kolem 5 procent.

Užívat, ne vlastnit

Faktorem, který se také podílí na příznivé situaci na trhu s IT, jsou alternativní formy financování těchto technologií – finanční a operativní leasing. Za nejisté ekonomické situace se firmám obtížněji předvídají budoucí příjmy a řídí cash flow, stále přítomná dluhová krize navíc zhoršuje dostupnost krátkodobého bankovního financování. Leasing mimo to podniku umožňuje vyhnout se takzvané „odpisové pasti“, která se vzhledem k rychlosti technologického vývoje nejrychleji otevírá právě v oblasti IT: server nebo jiné zařízení mnohdy zestárne daleko dříve než za čtyři roky, po které jej firma odepisuje. Operativní leasing dále zbavuje firmu nákladů spojených s kontrolou a podporu zařízení, jeho recyklací či s nutností odstraňovat z pevných disků citlivé údaje.

Ze studie IDC je jasně patrné, že firmy si výhody leasingu IT velmi dobře uvědomují. Trh s těmito finančními produkty v 25 největších hospodářstvích v příštím roce doroste objemu bezmála 125 miliard USD, což je oproti roku 2010 o plnou čtvrtinu více. V USA se na leasing pořizuje již více než pětina firemního IT a v Německu desetina.

Českého trhu se tento trend prozatím zřejmě netýká. Za loňský rok podepsaly české firmy 50 260 leasingových smluv, z toho se však pouhých 1 931 týkalo financování IT a kancelářské techniky v celkové hodnotě 1 182 milionů korun. Leasing IT techniky tak představuje pouze 2,5 procenta českého leasingového trhu. 

Autor je obchodním ředitelem CSI Leasing Czech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít