Předplacené karty: úklid

27. února 2008, 17:01 - Ben Levisohn
27. února 2008, 17:01

Nové odvětvové směrnice...

Celý podtitul: Nové odvětvové směrnice mají za cíl zarazit praní špinavých peněz

Nejstarší profese na světě využívá jeden z nejnovějších finančních produktů. V luxusní službě Hush Hush, která zajišťuje společnice a sídlí v Charlotte v Severní Karolíně, byly předplacené karty preferovanou metodou placení. Šéfka Hush Hush Sallie Wamsley-Saxonová používala předplacené karty k převádění peněz na své „jižní krásky“, jak říkala společnicím, nebo k vybírání peněž od klientů, kteří platili až 700 dolarů za hodinu. Začátkem února přiznala Wamsley-Saxonová vinu u federálního soudu, kde byla obviněna z prostituce a praní špinavých peněz.
Předplacené karty, které mají mnoho rysů standardních debetních nebo kreditních karet a daleko větší anonymitu, se staly velmi významným článkem řetězu praní špinavých peněz. Jejich použití je docela jednoduché. V obchodě nebo on-line si spotřebitelé nabijí plastovou kartu hotovostí, kterou lze zákonně používat u maloobchodníků nebo v bankomatech. Právě toto snadné použití přilákalo zčásti zločince. „(Předplacené) karty představují kompaktní, snadno přenosný a potenciálně anonymní způsob ukládání peněz a přístupu k nim,“ upozorňuje jedna ze zpráv federální vlády o praní špinavých peněz. Rostoucí pozornost, kterou prokurátoři věnují kriminalitě spojené s předplacenými kartami, přiměla profesní skupinu zvanou Asociace sítě značkových předplacených karet (NBPCA), aby vytvořila odvětvové směrnice, které vyšly 25. února. A možná že nedávné soudní urovnání přinutí společnosti, aby prováděly přísnější kontroly, které by odhalovaly nezákonné jednání a zabraňovaly mu. To může některé hráče přimět k tomu, aby přestali podnikat.

SLUŽBA NESOLVENTNÍM LIDEM
Předplacené karty, jež vznikly v polovině 90. let, byly vytvořeny pro zaměstnavatele, kteří potřebovali efektivní způsob, jak platit pracovníkům. Tento produkt se nabízel jako alternativa hotovosti pro zákazníky, kteří nechtějí kreditní či debetní kartu nebo na ni nemají nárok – jsou nesolventní. V posledním desetiletí byly karty jedním z nejrychleji rostoucích segmentů v oblasti spotřebitelských financí a používali je všichni, počínaje dělníky bez potřebné dokumentace a konče středoškolskými studenty. V letech 2004 a 2007 se transakce zvýšily téměř o 150 procent na 32 miliard dolarů a tento nárůst přilákal desítky vydavatelů karet včetně velkých bankovních domů, jako jsou Bank of America, KeyBank a Capital One Financial i menších firem jako Green Dot a Meta Financial. A vzhledem k tomu, že spotřebitelé začínají dnes být ve finanční tísni, kartové společnosti agresivně prosazují předplacené karty. Neexistuje u nich úvěrové riziko, protože uživatelé peníze odevzdají předtím, než je utratí. Historicky neexistovala na monitorování předplacených karet žádná regulační norma. Banky, které se řídí zákonem o bankovním tajemství, musejí registrovat majitele účtů a psát zprávy o podezřelých aktivitách. Ostatní společnosti se neřídí stejnými pravidly, takže přístupy se různí. Nové směrnice to mohou změnit. Odvětvové sdružení navrhuje, aby společnosti omezily používání karet a spolupracovaly s maloobchodníky, kteří je prodávají, aby se lépe zjišťovalo podezřelé chování, například nakupování velkého množství karet. Reformy může podnítit také nedávné ujednání s ministerstvem spravedlnosti USA. Služba na elektronické převody peněz Sigue uzavřela dohodu o odloženém trestním stíhání kvůli obvinění, že neměla účinný program proti praní špinavých peněz. Podle této dohody firma zaplatí pokutu patnáct milionů dolarů a vynaloží 9,7 milionu dolarů na kontroly. Robert Pargac, generální obhájce firmy Sigue, prohlašuje, že dohoda je „dobrá pro odvětví, protože poskytuje regulační vodítko“.
Podle právníků by dohoda mohla znamenat, že vydavatelé předplacených karet ponesou odpovědnost i v takových případech praní špinavých peněz, kdy si nebudou provinění vědomi. „To vyvolává otázky, jak daleko musejí společnosti jít, aby zhodnotily chování zákazníků,“ podotýká Carol Van Cleefová, partnerka právnické firmy Bryan Cave. Bude-li splnění zákonných požadavků příliš drahé, někteří hráči možná dospějí k závěru, že předplacené karty za takové mrzutosti nestojí. Když byla po 11. září nová pravidla schválena, několik společností přestalo v oblasti elektronických převodů peněz podnikat. „Mohlo by to utlumit odvětví, ne (zastavit) praní špinavých peněz,“ míní Brad Hanson, viceprezident firmy Meta, „když budeme produkty omezovat, peníze prostě půjdou do podzemí.“

Ben Levisohn. BusinessWeek
Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít