Předplacené karty: úklid

27. února 2008, 17:01 - Ben Levisohn
27. února 2008, 17:01

Nové odvětvové směrnice...

Celý podtitul: Nové odvětvové směrnice mají za cíl zarazit praní špinavých peněz

Nejstarší profese na světě využívá jeden z nejnovějších finančních produktů. V luxusní službě Hush Hush, která zajišťuje společnice a sídlí v Charlotte v Severní Karolíně, byly předplacené karty preferovanou metodou placení. Šéfka Hush Hush Sallie Wamsley-Saxonová používala předplacené karty k převádění peněz na své „jižní krásky“, jak říkala společnicím, nebo k vybírání peněž od klientů, kteří platili až 700 dolarů za hodinu. Začátkem února přiznala Wamsley-Saxonová vinu u federálního soudu, kde byla obviněna z prostituce a praní špinavých peněz.
Předplacené karty, které mají mnoho rysů standardních debetních nebo kreditních karet a daleko větší anonymitu, se staly velmi významným článkem řetězu praní špinavých peněz. Jejich použití je docela jednoduché. V obchodě nebo on-line si spotřebitelé nabijí plastovou kartu hotovostí, kterou lze zákonně používat u maloobchodníků nebo v bankomatech. Právě toto snadné použití přilákalo zčásti zločince. „(Předplacené) karty představují kompaktní, snadno přenosný a potenciálně anonymní způsob ukládání peněz a přístupu k nim,“ upozorňuje jedna ze zpráv federální vlády o praní špinavých peněz. Rostoucí pozornost, kterou prokurátoři věnují kriminalitě spojené s předplacenými kartami, přiměla profesní skupinu zvanou Asociace sítě značkových předplacených karet (NBPCA), aby vytvořila odvětvové směrnice, které vyšly 25. února. A možná že nedávné soudní urovnání přinutí společnosti, aby prováděly přísnější kontroly, které by odhalovaly nezákonné jednání a zabraňovaly mu. To může některé hráče přimět k tomu, aby přestali podnikat.

SLUŽBA NESOLVENTNÍM LIDEM
Předplacené karty, jež vznikly v polovině 90. let, byly vytvořeny pro zaměstnavatele, kteří potřebovali efektivní způsob, jak platit pracovníkům. Tento produkt se nabízel jako alternativa hotovosti pro zákazníky, kteří nechtějí kreditní či debetní kartu nebo na ni nemají nárok – jsou nesolventní. V posledním desetiletí byly karty jedním z nejrychleji rostoucích segmentů v oblasti spotřebitelských financí a používali je všichni, počínaje dělníky bez potřebné dokumentace a konče středoškolskými studenty. V letech 2004 a 2007 se transakce zvýšily téměř o 150 procent na 32 miliard dolarů a tento nárůst přilákal desítky vydavatelů karet včetně velkých bankovních domů, jako jsou Bank of America, KeyBank a Capital One Financial i menších firem jako Green Dot a Meta Financial. A vzhledem k tomu, že spotřebitelé začínají dnes být ve finanční tísni, kartové společnosti agresivně prosazují předplacené karty. Neexistuje u nich úvěrové riziko, protože uživatelé peníze odevzdají předtím, než je utratí. Historicky neexistovala na monitorování předplacených karet žádná regulační norma. Banky, které se řídí zákonem o bankovním tajemství, musejí registrovat majitele účtů a psát zprávy o podezřelých aktivitách. Ostatní společnosti se neřídí stejnými pravidly, takže přístupy se různí. Nové směrnice to mohou změnit. Odvětvové sdružení navrhuje, aby společnosti omezily používání karet a spolupracovaly s maloobchodníky, kteří je prodávají, aby se lépe zjišťovalo podezřelé chování, například nakupování velkého množství karet. Reformy může podnítit také nedávné ujednání s ministerstvem spravedlnosti USA. Služba na elektronické převody peněz Sigue uzavřela dohodu o odloženém trestním stíhání kvůli obvinění, že neměla účinný program proti praní špinavých peněz. Podle této dohody firma zaplatí pokutu patnáct milionů dolarů a vynaloží 9,7 milionu dolarů na kontroly. Robert Pargac, generální obhájce firmy Sigue, prohlašuje, že dohoda je „dobrá pro odvětví, protože poskytuje regulační vodítko“.
Podle právníků by dohoda mohla znamenat, že vydavatelé předplacených karet ponesou odpovědnost i v takových případech praní špinavých peněz, kdy si nebudou provinění vědomi. „To vyvolává otázky, jak daleko musejí společnosti jít, aby zhodnotily chování zákazníků,“ podotýká Carol Van Cleefová, partnerka právnické firmy Bryan Cave. Bude-li splnění zákonných požadavků příliš drahé, někteří hráči možná dospějí k závěru, že předplacené karty za takové mrzutosti nestojí. Když byla po 11. září nová pravidla schválena, několik společností přestalo v oblasti elektronických převodů peněz podnikat. „Mohlo by to utlumit odvětví, ne (zastavit) praní špinavých peněz,“ míní Brad Hanson, viceprezident firmy Meta, „když budeme produkty omezovat, peníze prostě půjdou do podzemí.“

Ben Levisohn. BusinessWeek
Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít