Především pomáháme Čechům podnikat v Německu

06. března 2006, 00:00 - KAREL SEDLÁČEK
06. března 2006, 00:00

JAN IMMEL, ZÁSTUPCE ČESKO-NĚMECKÉ KOMORY: Drobní čeští podnikatelé si někdy stěžují, že je pro ně obtížné podnikat v Německu. Je tu ale instituce, která jim má pomáhat: Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK). Na její nabídku jsme se zeptali pražského zástupce Jana Immela.

JAN IMMEL, ZÁSTUPCE ČESKO-NĚMECKÉ KOMORY: Drobní čeští podnikatelé si někdy stěžují, že je pro ně obtížné podnikat v Německu. Je tu ale instituce, která jim má pomáhat: Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK). Na její nabídku jsme se zeptali pražského zástupce Jana Immela. Jak podporujete drobné české podnikatele, kteří se chtějí prosadit v Německu?

Naše komora zajišťuje navazování nových a prohlubování stávajících obchodních vztahů mezi českými a německými firmami a zasazuje se u politických institucí a státní správy o rámcové podmínky příznivé pro podnikatele v Česku.

Co tedy konkrétně nabízíte?

Českým podnikům, které mají zájem o obchodní vztahy s Německem, nabízíme celou škálu služeb. Naše nabídka se vztahuje na členské i nečlenské firmy. Zaměstnanci ČNOPK například zprostředkovávají nejrůznější obchodní kontakty. Nabídka sahá od jednoduchých adresních rešerší, přes profily podniků až k informacím o bonitě, daňovým informacím a podpoře při jednání s budoucími partnerskými podniky. V rámci takzvaných kooperačních burz zprostředkováváme setkání českých a německých podniků. Dále podporujeme podniky při vracení německé DPH.

Zdá se mi, že je to nabídka spíše pro velké firmy… Ke členům ČNOPK patří sice mnohé velké podniky, ale právě pro malé a střední podniky jsme často prvním kontaktním místem. To je zřejmé z dotazů, které každý den dostáváme. Právě po vstupu do Evropské unie zájem malých a středních podniků dále vzrostl. Jaká byla vaše poslední kontaktní akce? Na konci února jsme v rámci návštěvy bavorského ministra hospodářství Erwina Hubera společně s některými dalšími partnery zorganizovali prezentaci hospodářského regionu Bavorsko. Čeští podnikatelé se zde mohli informovat o možnostech, jak obchodovat s bavorskými podniky či jak působit v Bavorsku. Pomáháte také při účasti na výstavách a veletrzích?**

V České republice zastupujeme veletrhy Berlin, Stuttgart, Norimberk a veletrh hraček a českým podnikům cíleně nabízíme prezentaci na veletrzích v Německu. Účast na těchto veletrzích je často prvním krokem k úspěšnému podnikání v Německu. Vedle poskytování služeb pro podniky jsme se zároveň stali centrální platformou pro výměnu názorů mezi členskými firmami. Při akcích, jako je Jour Fixe, pravidelné setkání členů, které pořádáme každý měsíc, nebo tradiční letní slavnost, navazují české i německé podniky nové kontakty, případně prohlubují stávající. Na internetové stránce www.dtihk.cz se můžete informovat o celé naší nabídce.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít