Předčasné volby mimo zákon

06. září 2009, 13:53 - Libuše Frantová
06. září 2009, 13:53

Říjnový termín předčasných sněmovních volebje ohrožen. Ústavní soud šokoval politiky i odborníky, když pozastavil rozhodnutí prezidenta o konání voleb.

Autor: ČTK

Ústavní činitelé připravují změnu české ústavy, která by výměnu politické garnitury v dolní komoře parlamentu umožnila co nejdříve.

Ústavní krizí nazývají někteří experti situaci, která překvapivým krokem ústavních soudců vpadla do naplno se rozjíždějící předvolební kampaně. Na ni přitom už politické strany vynaložily desítky milionů korun. I stát zaplatil za přípravu voleb miliony. Nákladné přípravy podle ministra vnitra Martiny Peciny musí pokračovat do definitivního rozhodnutí Ústavního soudu.

Melčákovi se to nelíbilo

Ústavní soud minulý týden pozastavil rozhodnutí prezidenta o konání voleb 9. a 10. října do té doby, než rozhodne o ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka (nezařazený). Ten protestuje proti tomu, že sněmovna o zkrácení svého volebního období rozhodla jednorázovým ústavním zákonem. Podle jeho stížnosti tak bylo porušeno právo poslance nerušeně vykonávat mandát.

Může ovšem Ústavní soud zasahovat do ústavního zákona? Politici, ale i mnozí odborníci na právo tvrdí, že soudci překročili své pravomoci. Podle experta na ústavní právo Aleše Gerlocha jde o nestandardní a nezvyklý krok, kterým došlo k zásahu do moci zákonodárné. „Aby soud mařil volby, je pro mě šokující,“ říká profesor ústavního práva Václav Pavlíček.

Stížnost, zda jednorázový zákon o rozpuštění sněmovny je v souladu s ústavou, soud veřejně projedná 10. září. Tedy v den, kdy podle harmonogramu mají krajské úřady a pražský magistrát rozhodnout o registraci kandidátek pro říjnové předčasné volby. Pokud by soudci potvrdili ústavnost zákona, mohl by se říjnový termín ještě stihnout.

Politici však nechtějí nic riskovat, protože podle nich jsou v nynější rozbouřené politické a ekonomické situaci největším veřejným zájmen volby v co nejbližším termínu. Zemi řídí úřednická vláda, která má za úkol zvládnout hrozící rekordní deficit státního rozpočtu.

Rychlá změna ústavy

„Nesmiřujeme se s myšlenkou, že zmizí předčasné volby a že budeme čekat, co se vyvine bez naší aktivity,“ prohlásil prezident Václav Klaus. Proto se na narychlo svolané schůzce se šéfy obou komor parlamentu a parlamentních politických stran dohodli na trvalé úpravě ústavy, která by umožnila rozpuštění sněmovny jejím vlastním rozhodnutím. To zatím možné není. Ale podobně politici postupovali už v roce 1998, kdy nastala po rozpadu koalice ODS, KDU-ČSL a ODA politická krize. Tehdy však nikdo stížnost proti tomuto kroku nepodal.

Expertní skupina, která připravila příslušnou novelu, pracuje se senátním návrhem zákona obecné změny ústavy, která už leží ve sněmovně. Podle šéfa dolní komory Miloslava Vlčka sněmovna tento návrh projedná rychle ve stavu legislativní nouze. Tak by mohl být schválen během několika dní. Senát by se novelou začal zabývat okamžitě potom. Pak by se volby konaly zřejmě až na počátku listopadu. Většina stran se s tím smířila, aby nová změna nemohla být napadnuta znovu u Ústavního soudu, jen ČSSD stále tvrdošíjně trvá na původním říjnovém termínu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít