Přechodná období, která Česká republika vyjednala

03. května 2004, 00:00 - admin
03. května 2004, 00:00

1/ možnost uplatnit sníženou sazbu daně z přidané hodnoty (pět procent): a) v dodávkách tepelné energie pro vytápění a přípravu teplé vody, s výjimkou surovin určených pro výrobu tepelné energie, domácnostem a malým podnikatelům, kteří nejsou plátci DPH (do 31.

DAŇOVÁ POLITIKA

prosince 2007); b) na stavební práce týkající se staveb určených pro bydlení, které nejsou poskytnuty v rámci sociální politiky, s výjimkou stavebních materiálů (do 31. prosince 2007); 2/ Česká republika může za určitých podmínek pokračovat v osvobození od daně z přidané hodnoty u mezinárodní přepravy cestujících po dobu, kdy je stejné osvobození uplatňováno některým současným členským státem; 3/ osvobození od povinnosti k registraci k dani z přidané hodnoty pro malé podniky s ročním obratem nižším než 35 tisíc eur; 4/ nižší spotřební daň z cigaret a tabákových výrobků (do 31. prosince 2006; u cigaret nejžádanější cenové kategorie až do 31. prosince 2007); 5/ trvalou zvláštní úpravu spotřební daně z lihu u pěstitelského pálení pro osobní spotřebu (maximálně třicet litrů ročně na domácnost). V jednání: ČR zažádala o odklad do 1. ledna 2008 pro zavedení ekologické daně z elektrické energie, z pevných paliv (uhlí) a také ze zemního plynu používaného na topení; 28. 1. 2004 vyjádřila souhlas EK jako první instance v procesu schvalování tohoto návrhu.

DOPRAVNÍ POLITIKA

Po dva roky po vstupu může ČR recipročně uplatňovat omezení v oblasti kabotáže (dopravy vozidlem evidovaným v určité zemi na území jiného státu). Toto období může jakýkoli členský stát (nový i současný) prodloužit na pět let.

ENERGETIKA

1/ do 31. prosince 2005 může Česká republika odložit vytvoření minimálních zásob ropy a ropných produktů, které mají představovat devadesátidenní spotřebu země; 2/ odklad otevření trhu zemním plynem do 31. prosince 2004.

HOSPODÁŘSKÁ SOUTĚŽ

Restrukturalizaci hutnictví musí Česká republika ukončit do konce roku 2006; do té doby má ve výjimečných případech povolenu státní podporu, která však musí být řádně zdůvodněna a lze ji poskytovat jen za účelem restrukturalizace ocelářských podniků. Podmínkou je výroba pouze šesti milionů tun oceli ročně. Protokol smlouvy o přistoupení počítá se státní podporou 14 miliard korun pro Vítkovické železárny, Novou Huť a V álcovny plechu Frýdek-Místek, ovšem pouze do roku 2003, žádná podpora nesmí být vyplacena po dni přistoupení.

VOLNÝ POHYB OSOB

Minimálně dva a maximálně sedm let mohou staré členské země vůči novým (platí i naopak) omezit volný pohyb pracovníků.

VOLNÝ POHYB KAPITÁLU

Občané ostatních zemí Evropské unie nebudou moci volně nabývat na území České republiky sedm let po vstupu zemědělskou a lesní půdu a pět let nemovitosti sloužící jako vedlejší bydliště. Výjimku budou mít ti, kdo si tuto nemovitost koupí jako hlavní bydliště, tedy osoby v ČR žijící a pracující. Vesměs tedy jde o lidi s povolením k trvalému pobytu. U zemědělské půdy má novela devizového zákona stanovit pro cizí rolníky dodatečnou podmínku tříletého trvalého pobytu v ČR.

ZEMĚDĚLSTVÍ

1/ přechodné období (do 31. prosince 2006) pro 52 zpracovatelské podniky (44 jatka, sedm podniků na zpracování ryb a jedna drůbežárna produkující vejce) pro dosažení plné harmonizace hygienických parametrů výroby; 2/ přechodné období (do 31. prosince 2009) pro úpravu technologií v klecových chovech. 3/ Budějovické pivo, Českobudějovické pivo a Budějovický měšťanský var mají trvalou zeměpisnou ochrannou známku ve všech zemích EU. 4/ své názvy si bude moci ponechat slivovice a Karlovarská hořká.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

1/ výjimka pro čistírny odpadních vod v obcích od 2000 do 10 000 obyvatel (do 31. prosince 2010) a v 18 obcích nad 10 000 obyvatel (do 31. prosince 2006); 2/ přechodné období do 31. prosince 2005 na plnění směrnice, která určuje procento recyklace obalů a obalových odpadů; 3/ přechodné období do 31. prosince 2007 na plnění směrnice o integrované prevenci a omezování znečišťování u existujících zařízení, a to pro dva podniky - teplárnu v P řerově a ostravskou Novou Huť.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít