Přebytek obchodní bilance způsobil podle analytiků pomalý růst dovozů

06. ledna 2012, 17:25 - MediaFax
06. ledna 2012, 17:25

Obchodní bilance ČR skončila v listopadu v přebytku 18,4 %, podle analytiků je to ale hlavně proto, že se zpomalil růst importů.

Foto: Profimedia.cz

Domácí ekonomika si stále udržuje dvouciferný převis exportu nad dovozem, nicméně negativní vývoj poměru dovozů a vývozů pokračuje. Vývoz vzrostl o 9,6 procenta o dovoz o 6,3 procenta. Dovozy meziměsíčně rostou pomaleji, než vývozy,“ upozornil analytik skupiny Citfin Tomáš Volf, podle kterého je na tomto čísle pozitivní objem zahraničního obchodu. Ten se dostal na 511,6 miliardy korun, což je nejlepší hodnota od roku 1993.

Tahounem exportu byl tradičně obchod se stroji a dopravními prostředky, což jen dokazuje rekordní prodeje mladoboleslavské Škody v roce 2011. Naopak dolu táhly zahraniční obchod zejména minerální paliva. “Podle předběžných odhadů klesnou německé podnikové objednávky v listopadu meziročně o 1,2 procenta. To po masivním růstu v říjnu 5,6 procenta jen dokládá, že německé podniky jsou ve svých výdajích obezřetní a že táhnout náš export mohou už jen německé domácnosti. Ty jsou na tom nyní dobře, jelikož německá nezaměstnanost klesla za poslední měsíc na 6,8 procenta,“ dodal Volf.

Analytik Raiffeisenbank Václav Franče, který očekával přebytek dokonce 22 miliard korun, rovněž upozornil zpomalující tempo růstu dovozů. “Tento z perspektivy vnější nerovnováhy slušný výsledek má na svědomí zejména pomalý růst importů. Rychlejší než očekávaný růst importů souvisí s lepším výsledkem průmyslové výroby, která v listopadu nečekaně vzrostla meziročně o 5,4 procenta,“ poznamenal Franče.

Na meziměsíční bázi po sezonním očištění vzrostly exporty o 0,6 procenta a importy dokonce o 2,7 procenta. “To je výrazně více než v říjnu, kdy na meziměsíční bázi vzrostly importy jen o 0,1 procenta. Jak už bylo řečeno, souvisí to se slušným výkonem průmyslu v listopadu, který potřeboval pro svůj výkon importovat více vstupů. Doufejme tak, že se nejedná jen o jednorázovou anomálii, ale o předzvěst budoucích lepších časů a že český průmysl začíná nabírat nový dech. Svědčil by o tom i listopadový růst nových průmyslových objednávek ze zahraničí meziročně o 10,6 procenta,“ dodal analytik Raiffeisenbank.  V roce 2011 očekávají analytici Raiffeisenbank přebytek obchodní bilance ve výši 169 miliard korun. “Pro tento rok pak odhadujeme přebytek 154 miliard korun,“ doplnil Franče.

Saldo obchodní bilance zůstává i přes pokles relativně vysoké i podle analytika společnosti Patria Finance Tomáše Vlka. “Výsledek za listopad je v souladu s očekáváním trhu. Dobrou zprávou je vedle bilance i rostoucí obrat. Zrychlení sledujeme na obou stranách zahraničního obchodu,“ poznamenal Vlk. Solidní výsledek průmyslu v listopadu pomohl podle něj zlepšit i statistiku vývozu. “Zároveň pravděpodobně stál i za zrychlením dovozu díky vyšší poptávce po materiálech a meziproduktech. Nepředpokládáme, že by spotřebitelská poptávka byla výrazným tahounem dovozu, za listopad by měla vykázat v meziročním srovnání zhruba stagnaci,“ dodal. Celoroční výsledek by podle něj měl překonat bilanci z roku 2010. „Po přičtení prosincových čísel by se mohl vyšplhat na 180 miliard,“ míní Vlk.

Kumulovaný přebytek obchodní bilance činí 178,5 miliard korun. To je o 57,3 miliardy více než před rokem, což by teoreticky měla být pro korunu velmi dobrá zpráva. Nicméně nezapomínejme, že v krizi v letech 2008-9 jsme také měli ohromný přebytek obchodu. Tento přebytek tedy nesignalizuje nic jiného, než že krize opět přichází, vláda i centrální banka ji opět zaspaly a na jaře budou z vývoje ekonomiky zaskočené jak silničáři z prvního sněhu,“ varuje Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. Podle něj zatím vše směřuje ke kombinaci tří problémů zároveň – dluhové krizi, bankovní krizi a recesi. “Poptávka po českém zboží proto musí zákonitě klesnout. Zkušenost z roku 2009 však ukazuje, že přebytek zahraničního obchodu i přesto dál poroste. Importy poklesnou výrazněji než exporty. Celkový přebytek obchodu za rok 2011 by se měl podle nás pohybovat kolem 180 miliard korun,“ odhaduje ekonom.

Exportní aktivita podle ekonoma ING Commercial Banking Vojtěcha Bendy významně kompenzuje záporný impuls slabé domácí spotřeby. “Ekonomický vývoj po většinu minulého roku potvrzoval dvoukolejnost české ekonomiky. Na jedné straně skomírající domácí poptávka, která stáhla ve třetím čtvrtletí český HDP do záporných čísel. Na druhé straně exportní aktivita, která však, i přes náznaky postupného zvolňování, významně kompenzuje záporný impuls ze slabé domácí spotřeby.

České ekonomice podle něj zatím hluboký ekonomický propad nehrozí. „Vše nasvědčuje tomu, že po slabém mezičtvrtletním poklesu HDP čeká českou ekonomiku ve čtvrtém čtvrtletí další pokles. Zatím se však nezdá, že by české ekonomice hrozil hluboký ekonomický propad jako na přelomu let 2008/09, kdy prudké ochlazení zahraniční poptávky a strmě posilující koruna zasáhly domácí výrobce při svižném růstu průmyslové výroby s plnými sklady výrobků a při velmi nízké nezaměstnanosti,“ doplnil Benda.

Zahraniční obchod příjemně překvapil také představitele českého ministerstva průmyslu a obchodu. „Jenom se budeme opakovat, řekneme-li, že zahraniční obchod i v měsíci listopadu velmi příjemně překvapil. Proti očekáváním a prognózám si udržel velmi slušné tempo růstu a jak vývoz, tak i dovoz dosáhly historicky nejvyšších hodnot. Přiblížení se hranici tří bilionů korun ve vývozu za celý rok 2011 je teď ještě reálnější. Tahounem byl i v závěru loňského roku automobilový průmysl, který v průběhu roku 2011 dosahoval rekordních prodejních úspěchů,“ prohlásil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít