Přebytek obchodní bilance způsobil podle analytiků pomalý růst dovozů

06. ledna 2012, 17:25 - MediaFax
06. ledna 2012, 17:25

Obchodní bilance ČR skončila v listopadu v přebytku 18,4 %, podle analytiků je to ale hlavně proto, že se zpomalil růst importů.

Foto: Profimedia.cz

Domácí ekonomika si stále udržuje dvouciferný převis exportu nad dovozem, nicméně negativní vývoj poměru dovozů a vývozů pokračuje. Vývoz vzrostl o 9,6 procenta o dovoz o 6,3 procenta. Dovozy meziměsíčně rostou pomaleji, než vývozy,“ upozornil analytik skupiny Citfin Tomáš Volf, podle kterého je na tomto čísle pozitivní objem zahraničního obchodu. Ten se dostal na 511,6 miliardy korun, což je nejlepší hodnota od roku 1993.

Tahounem exportu byl tradičně obchod se stroji a dopravními prostředky, což jen dokazuje rekordní prodeje mladoboleslavské Škody v roce 2011. Naopak dolu táhly zahraniční obchod zejména minerální paliva. “Podle předběžných odhadů klesnou německé podnikové objednávky v listopadu meziročně o 1,2 procenta. To po masivním růstu v říjnu 5,6 procenta jen dokládá, že německé podniky jsou ve svých výdajích obezřetní a že táhnout náš export mohou už jen německé domácnosti. Ty jsou na tom nyní dobře, jelikož německá nezaměstnanost klesla za poslední měsíc na 6,8 procenta,“ dodal Volf.

Analytik Raiffeisenbank Václav Franče, který očekával přebytek dokonce 22 miliard korun, rovněž upozornil zpomalující tempo růstu dovozů. “Tento z perspektivy vnější nerovnováhy slušný výsledek má na svědomí zejména pomalý růst importů. Rychlejší než očekávaný růst importů souvisí s lepším výsledkem průmyslové výroby, která v listopadu nečekaně vzrostla meziročně o 5,4 procenta,“ poznamenal Franče.

Na meziměsíční bázi po sezonním očištění vzrostly exporty o 0,6 procenta a importy dokonce o 2,7 procenta. “To je výrazně více než v říjnu, kdy na meziměsíční bázi vzrostly importy jen o 0,1 procenta. Jak už bylo řečeno, souvisí to se slušným výkonem průmyslu v listopadu, který potřeboval pro svůj výkon importovat více vstupů. Doufejme tak, že se nejedná jen o jednorázovou anomálii, ale o předzvěst budoucích lepších časů a že český průmysl začíná nabírat nový dech. Svědčil by o tom i listopadový růst nových průmyslových objednávek ze zahraničí meziročně o 10,6 procenta,“ dodal analytik Raiffeisenbank.  V roce 2011 očekávají analytici Raiffeisenbank přebytek obchodní bilance ve výši 169 miliard korun. “Pro tento rok pak odhadujeme přebytek 154 miliard korun,“ doplnil Franče.

Saldo obchodní bilance zůstává i přes pokles relativně vysoké i podle analytika společnosti Patria Finance Tomáše Vlka. “Výsledek za listopad je v souladu s očekáváním trhu. Dobrou zprávou je vedle bilance i rostoucí obrat. Zrychlení sledujeme na obou stranách zahraničního obchodu,“ poznamenal Vlk. Solidní výsledek průmyslu v listopadu pomohl podle něj zlepšit i statistiku vývozu. “Zároveň pravděpodobně stál i za zrychlením dovozu díky vyšší poptávce po materiálech a meziproduktech. Nepředpokládáme, že by spotřebitelská poptávka byla výrazným tahounem dovozu, za listopad by měla vykázat v meziročním srovnání zhruba stagnaci,“ dodal. Celoroční výsledek by podle něj měl překonat bilanci z roku 2010. „Po přičtení prosincových čísel by se mohl vyšplhat na 180 miliard,“ míní Vlk.

Kumulovaný přebytek obchodní bilance činí 178,5 miliard korun. To je o 57,3 miliardy více než před rokem, což by teoreticky měla být pro korunu velmi dobrá zpráva. Nicméně nezapomínejme, že v krizi v letech 2008-9 jsme také měli ohromný přebytek obchodu. Tento přebytek tedy nesignalizuje nic jiného, než že krize opět přichází, vláda i centrální banka ji opět zaspaly a na jaře budou z vývoje ekonomiky zaskočené jak silničáři z prvního sněhu,“ varuje Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. Podle něj zatím vše směřuje ke kombinaci tří problémů zároveň – dluhové krizi, bankovní krizi a recesi. “Poptávka po českém zboží proto musí zákonitě klesnout. Zkušenost z roku 2009 však ukazuje, že přebytek zahraničního obchodu i přesto dál poroste. Importy poklesnou výrazněji než exporty. Celkový přebytek obchodu za rok 2011 by se měl podle nás pohybovat kolem 180 miliard korun,“ odhaduje ekonom.

Exportní aktivita podle ekonoma ING Commercial Banking Vojtěcha Bendy významně kompenzuje záporný impuls slabé domácí spotřeby. “Ekonomický vývoj po většinu minulého roku potvrzoval dvoukolejnost české ekonomiky. Na jedné straně skomírající domácí poptávka, která stáhla ve třetím čtvrtletí český HDP do záporných čísel. Na druhé straně exportní aktivita, která však, i přes náznaky postupného zvolňování, významně kompenzuje záporný impuls ze slabé domácí spotřeby.

České ekonomice podle něj zatím hluboký ekonomický propad nehrozí. „Vše nasvědčuje tomu, že po slabém mezičtvrtletním poklesu HDP čeká českou ekonomiku ve čtvrtém čtvrtletí další pokles. Zatím se však nezdá, že by české ekonomice hrozil hluboký ekonomický propad jako na přelomu let 2008/09, kdy prudké ochlazení zahraniční poptávky a strmě posilující koruna zasáhly domácí výrobce při svižném růstu průmyslové výroby s plnými sklady výrobků a při velmi nízké nezaměstnanosti,“ doplnil Benda.

Zahraniční obchod příjemně překvapil také představitele českého ministerstva průmyslu a obchodu. „Jenom se budeme opakovat, řekneme-li, že zahraniční obchod i v měsíci listopadu velmi příjemně překvapil. Proti očekáváním a prognózám si udržel velmi slušné tempo růstu a jak vývoz, tak i dovoz dosáhly historicky nejvyšších hodnot. Přiblížení se hranici tří bilionů korun ve vývozu za celý rok 2011 je teď ještě reálnější. Tahounem byl i v závěru loňského roku automobilový průmysl, který v průběhu roku 2011 dosahoval rekordních prodejních úspěchů,“ prohlásil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít