Přebytečné hotely

20. listopadu 2009, 16:02 - Petr Bušta
20. listopadu 2009, 16:02

EURO light

Že letos české hotely nevzkvétají, je zjevné už po několika návštěvách kterékoli pražské hotelové lobby. Podle aktuální studie společnosti Deloitte o stavu evropského hotelového průmyslu je však situace opravdu dramatická. Deloitte dokonce tvrdí, že české hotely patří v rámci Evropské unie k nejpostiženějším.
Průměrný příjem na dostupný pokoj (RevPAR) se v českých hotelech za první tři čtvrtletí meziročně snížil o 26,9 procenta na 1126 korun (v EU tento ukazatel poklesl o 19 procent). Průměrná cena za pokoj klesla o 14,8 procenta na 2392 korun. Míra obsazenosti hotelových zařízení v ČR klesla na 55,3 procenta z 64,4 procenta za stejné období roku 2008. Průměrná obsazenost v Evropě činí 61,6 procenta. Vedoucí partner Deloitte pro oblast cestovního ruchu Alex Kyriakidis za hlavní důvody poklesu označuje rostoucí nezaměstnanost, prasečí chřipku a silné euro.
Z evropských destinací pocítili nejsilněji pokles poptávky ve Španělsku, zejména kvůli nižšímu zájmu turistů z tradičních trhů – Británie, Německa a Francie. Zejména Britové dávali v uplynulé sezoně přednost domácí dovolené vzhledem k oslabení libry vůči euru. Ochladnutí zájmu zahraničních turistů pocítilo samozřejmě i Česko – pokles činil 8,1 %. Naším hlavním problémem však je podle Deloitte nadbytek hotelových kapacit, a ten se nevytratí spolu s odezněním hospodářské recese. „Hotely budou muset pokračovat v úsporných opatřeních, orientaci na jiné zákaznické segmenty, například na domácí klientelu nebo návštěvníky z Asie,“ domnívá se partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová. Neradostné výhledy potvrzuje též Sedat Nemli, generální ředitel hotelu Kempinski Hybernská Prague, který je právě příkladem nově otevřeného hotelu a nedávno slavil roční výročí. Nemli konstatuje: „Pokles zájmu o Prahu je bohužel smutnou skutečností, a i když bychom všichni rádi doufali, že příští rok bude lepší, je více než pravděpodobné, že rok 2010 nebude výhledově o mnoho příznivější.“
Investoři do českých hotelů evidentně propadli nemístnému optimismu, řešit plně jeho následky však není v jejich silách. Kvůli hotelům se do světa obvykle nejezdí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít