Přebytečné hotely

20. listopadu 2009, 16:02 - Petr Bušta
20. listopadu 2009, 16:02

EURO light

Že letos české hotely nevzkvétají, je zjevné už po několika návštěvách kterékoli pražské hotelové lobby. Podle aktuální studie společnosti Deloitte o stavu evropského hotelového průmyslu je však situace opravdu dramatická. Deloitte dokonce tvrdí, že české hotely patří v rámci Evropské unie k nejpostiženějším.
Průměrný příjem na dostupný pokoj (RevPAR) se v českých hotelech za první tři čtvrtletí meziročně snížil o 26,9 procenta na 1126 korun (v EU tento ukazatel poklesl o 19 procent). Průměrná cena za pokoj klesla o 14,8 procenta na 2392 korun. Míra obsazenosti hotelových zařízení v ČR klesla na 55,3 procenta z 64,4 procenta za stejné období roku 2008. Průměrná obsazenost v Evropě činí 61,6 procenta. Vedoucí partner Deloitte pro oblast cestovního ruchu Alex Kyriakidis za hlavní důvody poklesu označuje rostoucí nezaměstnanost, prasečí chřipku a silné euro.
Z evropských destinací pocítili nejsilněji pokles poptávky ve Španělsku, zejména kvůli nižšímu zájmu turistů z tradičních trhů – Británie, Německa a Francie. Zejména Britové dávali v uplynulé sezoně přednost domácí dovolené vzhledem k oslabení libry vůči euru. Ochladnutí zájmu zahraničních turistů pocítilo samozřejmě i Česko – pokles činil 8,1 %. Naším hlavním problémem však je podle Deloitte nadbytek hotelových kapacit, a ten se nevytratí spolu s odezněním hospodářské recese. „Hotely budou muset pokračovat v úsporných opatřeních, orientaci na jiné zákaznické segmenty, například na domácí klientelu nebo návštěvníky z Asie,“ domnívá se partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová. Neradostné výhledy potvrzuje též Sedat Nemli, generální ředitel hotelu Kempinski Hybernská Prague, který je právě příkladem nově otevřeného hotelu a nedávno slavil roční výročí. Nemli konstatuje: „Pokles zájmu o Prahu je bohužel smutnou skutečností, a i když bychom všichni rádi doufali, že příští rok bude lepší, je více než pravděpodobné, že rok 2010 nebude výhledově o mnoho příznivější.“
Investoři do českých hotelů evidentně propadli nemístnému optimismu, řešit plně jeho následky však není v jejich silách. Kvůli hotelům se do světa obvykle nejezdí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít