Přebytečné hotely

20. listopadu 2009, 16:02 - Petr Bušta
20. listopadu 2009, 16:02

EURO light

Že letos české hotely nevzkvétají, je zjevné už po několika návštěvách kterékoli pražské hotelové lobby. Podle aktuální studie společnosti Deloitte o stavu evropského hotelového průmyslu je však situace opravdu dramatická. Deloitte dokonce tvrdí, že české hotely patří v rámci Evropské unie k nejpostiženějším.
Průměrný příjem na dostupný pokoj (RevPAR) se v českých hotelech za první tři čtvrtletí meziročně snížil o 26,9 procenta na 1126 korun (v EU tento ukazatel poklesl o 19 procent). Průměrná cena za pokoj klesla o 14,8 procenta na 2392 korun. Míra obsazenosti hotelových zařízení v ČR klesla na 55,3 procenta z 64,4 procenta za stejné období roku 2008. Průměrná obsazenost v Evropě činí 61,6 procenta. Vedoucí partner Deloitte pro oblast cestovního ruchu Alex Kyriakidis za hlavní důvody poklesu označuje rostoucí nezaměstnanost, prasečí chřipku a silné euro.
Z evropských destinací pocítili nejsilněji pokles poptávky ve Španělsku, zejména kvůli nižšímu zájmu turistů z tradičních trhů – Británie, Německa a Francie. Zejména Britové dávali v uplynulé sezoně přednost domácí dovolené vzhledem k oslabení libry vůči euru. Ochladnutí zájmu zahraničních turistů pocítilo samozřejmě i Česko – pokles činil 8,1 %. Naším hlavním problémem však je podle Deloitte nadbytek hotelových kapacit, a ten se nevytratí spolu s odezněním hospodářské recese. „Hotely budou muset pokračovat v úsporných opatřeních, orientaci na jiné zákaznické segmenty, například na domácí klientelu nebo návštěvníky z Asie,“ domnívá se partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová. Neradostné výhledy potvrzuje též Sedat Nemli, generální ředitel hotelu Kempinski Hybernská Prague, který je právě příkladem nově otevřeného hotelu a nedávno slavil roční výročí. Nemli konstatuje: „Pokles zájmu o Prahu je bohužel smutnou skutečností, a i když bychom všichni rádi doufali, že příští rok bude lepší, je více než pravděpodobné, že rok 2010 nebude výhledově o mnoho příznivější.“
Investoři do českých hotelů evidentně propadli nemístnému optimismu, řešit plně jeho následky však není v jejich silách. Kvůli hotelům se do světa obvykle nejezdí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít