Přeborníci na čísla

08. září 2003, 00:00 - TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
08. září 2003, 00:00

EKONOMICKÝ SOFTWARE JE UŽ DÁVNO NEPOSTRADATELNOU POMŮCKOU PRO DROBNÉ PODNIKATELE STEJNĚ JAKO VELKÉ KORPORACE. ZASTUPUJE NĚKDEJŠÍ CIFRŠPIO NY S MECHANICKOU KALKULAČKOU A RUČNĚ PSANÝMI ÚČETNÍMI KNIHAMI VÍCE NEŽ DOBŘE.

Svět účetních programů je spletitá džungle plná lákadel

EKONOMICKÝ SOFTWARE JE UŽ DÁVNO NEPOSTRADATELNOU POMŮCKOU PRO DROBNÉ PODNIKATELE STEJNĚ JAKO VELKÉ KORPORACE. ZASTUPUJE NĚKDEJŠÍ CIFRŠPIO NY S MECHANICKOU KALKULAČKOU A RUČNĚ PSANÝMI ÚČETNÍMI KNIHAMI VÍCE NEŽ DOBŘE.

Specializovaný účetní software je jednou zmála oblastí trhu s počítačovými programy, kde lokální tvůrci stále hladce vítězí nad případným importem. Důvod je logický, ekonomické zákony, daňové předpisy a všeobecně legislativní pravidla pro podnikání se většinou zásadně liší stát od státu, případně kontinent od kontinentu. A přestože byrokraté z vedení Evropské unie už si brousí zuby na sjednocené počítačové účetnictví a normy pro všechny členské země, ještě dalších pár let se nemusíme žádných převratných změn obávat. Je proto jasné, že při výběru ekonomického softwaru pro malou nebo střední firmu je jasnou volbou některý z ryze tuzemských produktů. K jejich výhodám patří plná „lokalizace“ v českém jazyce a hlavně schopnost v krátké době reagovat na změny zákonů nebo prováděcích předpisů ve světě peněz a obchodu. Nevěřící experimentátory s cizokrajnými programy může celkem jasně přesvědčit o nezbytnosti aplikovat český software například marný pokus naroubovat na finanční chod tuzemské domácnosti program MS Money pro hlídání osobních financí, zcela běžně používaný v USA.

SOFTWARE NA MÍRU

Neplatit víc než musím je jedna z osvědčených zásad z učebnice úspěšného byznysu. Všichni velcí domácí producenti ekonomického softwaru si to vzali k srdci a nabízejí nejen různě funkcemi obtěžkané verze svých programů, ale často si zákazník může vybírat dokonce z jednotlivých modulů. Zájemce si tak sestaví svůj program přesně podle druhu svého podnikání a neplatí za „balast“, který by stejně nevyužíval. Vedle základu jako vedení jednotného či podvojného účetnictví je například možné si přikoupit evidenci skladového hospodářství, knihu jízd pro služební vozidla, pokladní systém prodejny a podobně. Platí to minimálně pro kategorii softwaru pro malé a střední podnikání. U velkých korporací (na naše poměry) jsou ekonomické záležitosti většinou integrovány do masivního informační systému pro řízení celého podniku. Přesto i tam se setkáte s různě dimenzovanými konfiguracemi programů.

ZÁPLATY A RADY

N eexistuje návod, jak najít ty nejlepší programové pomocníky. Kromě softwaru samotného je prozíravé zajímat se o to, jak dobře se výrobce stará o svůj produkt u zákazníka. Včasné změny v souladu s novinkami v zákonech jsou povinností, o které se nediskutuje. Stejně důležité je ale „patchování“, průběžné odstraňování nedostatků programu nebo rozšiřování o nové funkce. A to i přesto, že skeptické pořekadlo softwarových inženýrů říká, že když odstraníte jednu chybu v programu, vyrobíte tím jinde dvě jiné. O častosti zveřejňovaných oprav se dají zjistit podrobnosti na webových stránkách výrobců. Odtud je také možné stáhnout testovací demoverze programů, ideální pro základní seznámení s nimi a „osahání“ jejich uživatelského rozhraní. Jiným neméně důležitým prvkem je podpora výrobce při řešení konkrétních problémů s užíváním programu a její cena. Někde se odborné konzultace předplácí paušálně předem, jindy jsou řešeny telefonickými radami přes speciálně tarifovanou telefonní linku nebo placeným rozborem v e-mailových radách.

PENÍZE PO ČESKU

Libovolně růst nebo zeštíhlovat konfiguraci podle přání klienta je základem pro Money S3 brněnské společnosti Cígler Software. K jednoduchému a podvojnému účetnictví se jako volitelné agendy přidávají sklad, personalistika, objednávkový nebo mzdový systém. Existuje v šesti verzích od bezplatné až po nejvyšší Premium. Zajímavostí pro uživatele je individuální konfigurace pracovní plochy, upravená podle potřeb každého jednotlivce. Pro plátce DPH je usnadněním možnost přímého elektronického odesílání jejího přiznání. K moderním prvkům patří export a import dat ve formátu XML nebo zvláštní doplněk Analyst 3S pro rozbor ekonomických toků v podniku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít