Přeborníci na čísla

08. září 2003, 00:00 - TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
08. září 2003, 00:00

EKONOMICKÝ SOFTWARE JE UŽ DÁVNO NEPOSTRADATELNOU POMŮCKOU PRO DROBNÉ PODNIKATELE STEJNĚ JAKO VELKÉ KORPORACE. ZASTUPUJE NĚKDEJŠÍ CIFRŠPIO NY S MECHANICKOU KALKULAČKOU A RUČNĚ PSANÝMI ÚČETNÍMI KNIHAMI VÍCE NEŽ DOBŘE.

Svět účetních programů je spletitá džungle plná lákadel

EKONOMICKÝ SOFTWARE JE UŽ DÁVNO NEPOSTRADATELNOU POMŮCKOU PRO DROBNÉ PODNIKATELE STEJNĚ JAKO VELKÉ KORPORACE. ZASTUPUJE NĚKDEJŠÍ CIFRŠPIO NY S MECHANICKOU KALKULAČKOU A RUČNĚ PSANÝMI ÚČETNÍMI KNIHAMI VÍCE NEŽ DOBŘE.

Specializovaný účetní software je jednou zmála oblastí trhu s počítačovými programy, kde lokální tvůrci stále hladce vítězí nad případným importem. Důvod je logický, ekonomické zákony, daňové předpisy a všeobecně legislativní pravidla pro podnikání se většinou zásadně liší stát od státu, případně kontinent od kontinentu. A přestože byrokraté z vedení Evropské unie už si brousí zuby na sjednocené počítačové účetnictví a normy pro všechny členské země, ještě dalších pár let se nemusíme žádných převratných změn obávat. Je proto jasné, že při výběru ekonomického softwaru pro malou nebo střední firmu je jasnou volbou některý z ryze tuzemských produktů. K jejich výhodám patří plná „lokalizace“ v českém jazyce a hlavně schopnost v krátké době reagovat na změny zákonů nebo prováděcích předpisů ve světě peněz a obchodu. Nevěřící experimentátory s cizokrajnými programy může celkem jasně přesvědčit o nezbytnosti aplikovat český software například marný pokus naroubovat na finanční chod tuzemské domácnosti program MS Money pro hlídání osobních financí, zcela běžně používaný v USA.

SOFTWARE NA MÍRU

Neplatit víc než musím je jedna z osvědčených zásad z učebnice úspěšného byznysu. Všichni velcí domácí producenti ekonomického softwaru si to vzali k srdci a nabízejí nejen různě funkcemi obtěžkané verze svých programů, ale často si zákazník může vybírat dokonce z jednotlivých modulů. Zájemce si tak sestaví svůj program přesně podle druhu svého podnikání a neplatí za „balast“, který by stejně nevyužíval. Vedle základu jako vedení jednotného či podvojného účetnictví je například možné si přikoupit evidenci skladového hospodářství, knihu jízd pro služební vozidla, pokladní systém prodejny a podobně. Platí to minimálně pro kategorii softwaru pro malé a střední podnikání. U velkých korporací (na naše poměry) jsou ekonomické záležitosti většinou integrovány do masivního informační systému pro řízení celého podniku. Přesto i tam se setkáte s různě dimenzovanými konfiguracemi programů.

ZÁPLATY A RADY

N eexistuje návod, jak najít ty nejlepší programové pomocníky. Kromě softwaru samotného je prozíravé zajímat se o to, jak dobře se výrobce stará o svůj produkt u zákazníka. Včasné změny v souladu s novinkami v zákonech jsou povinností, o které se nediskutuje. Stejně důležité je ale „patchování“, průběžné odstraňování nedostatků programu nebo rozšiřování o nové funkce. A to i přesto, že skeptické pořekadlo softwarových inženýrů říká, že když odstraníte jednu chybu v programu, vyrobíte tím jinde dvě jiné. O častosti zveřejňovaných oprav se dají zjistit podrobnosti na webových stránkách výrobců. Odtud je také možné stáhnout testovací demoverze programů, ideální pro základní seznámení s nimi a „osahání“ jejich uživatelského rozhraní. Jiným neméně důležitým prvkem je podpora výrobce při řešení konkrétních problémů s užíváním programu a její cena. Někde se odborné konzultace předplácí paušálně předem, jindy jsou řešeny telefonickými radami přes speciálně tarifovanou telefonní linku nebo placeným rozborem v e-mailových radách.

PENÍZE PO ČESKU

Libovolně růst nebo zeštíhlovat konfiguraci podle přání klienta je základem pro Money S3 brněnské společnosti Cígler Software. K jednoduchému a podvojnému účetnictví se jako volitelné agendy přidávají sklad, personalistika, objednávkový nebo mzdový systém. Existuje v šesti verzích od bezplatné až po nejvyšší Premium. Zajímavostí pro uživatele je individuální konfigurace pracovní plochy, upravená podle potřeb každého jednotlivce. Pro plátce DPH je usnadněním možnost přímého elektronického odesílání jejího přiznání. K moderním prvkům patří export a import dat ve formátu XML nebo zvláštní doplněk Analyst 3S pro rozbor ekonomických toků v podniku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít