Pražský outlet otevře na podzim

11. června 2007, 00:00 - PETR BÝM
11. června 2007, 00:00

POC ŠTĚRBOHOLY Na konci května byl v pražských Štěrboholích položen základní kámen nového obchodního centra. Na rozdíl od jiných staveb tohoto typu jde o takzvané outlet centrum. Tedy místo prodeje výhradně značkového zboží, ovšem za snížené ceny.

POC ŠTĚRBOHOLY Na konci května byl v pražských Štěrboholích položen základní kámen nového obchodního centra. Na rozdíl od jiných staveb tohoto typu jde o takzvané outlet centrum. Tedy místo prodeje výhradně značkového zboží, ovšem za snížené ceny.

Prague Outlet Center (POC) ve Štěrboholích je společným projektem dvou nadnárodních developerských firem: TK Development a LMS Outlets. První z nich má v Česku za sebou už řadu projektů. Z posledních stojí za zmínku Šestka, první obchodní centrum v Praze 6, či komplex Varyáda v Karlových Varech. Naproti tomu firma LMS Outlets má v Česku investorskou premiéru.

Totéž platí pro samotný typ stavby: outletové centrum tohoto typu (řeč je o velikosti a lokalitě) v Česku neexistuje. Jedno menší je pouze v Hatích na českorakouských hranicích. Pro výstavbu těchto středisek totiž platí jiná pravidla. „Obecně se dá říci, že pro jedno kvalitní outletové centrum s mezinárodní módou je zapotřebí čtyřmilionové populace v dojezdové vzdálenosti šedesát minut,“ tvrdí Graham Coxhead z LMS Outlets. Podle něj bude pražské POC přinejmenším nějakou dobu unikátním obchodem: „Výstavbu dalšího outletu takového rozsahu považujeme za nepravděpodobnou.“

ZNAČKY SKORO ZADARMO

Centrum, které je dílem ateliéru A. D. N. S. Architekti, bude mít tvar nízkého oválu, na jedné straně rozšířeného. K němu bude přiléhat nižší správní budova. Uprostřed bude rozlehlý, částečně zazeleněný amfiteátr, který bude sloužit především jako parkoviště. Stejně jako jiná obchodní centra i POC v zásadě počítá s motorizovaným zákazníkem, jemuž bude návštěvu usnadňovat umístění centra poblíž hlavních dopravních tahů v Praze.

Developeři předpokládají, že zájem o nákupy v POC bude značný. „Doufáme, že POC budou navštěvovat jak místní občané, tak i ti ze vzdálenějších míst republiky,“ říká Pavel Škvára z firmy TK Development. V osmi desítkách obchodů si zákazníci budou vybírat výhradně ze značkového zboží. Jistá je už účast takových výrobců módního zboží, jako jsou Puma, Pietro Fillipi či Levis. A co je nejdůležitější: ceny širokého sortimentu oděvů, obuvi a doplňků budou o 30 až 70 procent nižší než ve značkových prodejnách.

Výhodná koupě ovšem nebude pro ty, kteří chtějí jít s nejčerstvějšími trendy. „Outletová centra pomáhají prodat přebytky. Tedy nikoli nejnovější modely, ale starší, které se v běžných obchodech neprodaly za plnou cenu,“ vysvětluje G. Coxhead a dodává, že díky tomu si outlety a „normální“ prodejny nijak nekonkurují.

REKORDNÍ RYCHLOST

Přestože stavba POC začala před krátkým časem, otevření je plánováno už na podzim. Přitom právě v současné době má řada developerů v Česku hodně problémů: už drahnou dobu stavební sektor zápolí s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil.

A v poslední době - hlavně vzhledem k raketovému tempu výstavby (meziroční nárůst produkce sektoru činil v dubnu 32,5 procenta, v březnu 26,4 procenta) - se začínají objevovat výpadky na trhu stavebních materiálů. „Je pravda, že v tomto období je nedostatek výrobních kapacit železobetonových prefabrikátů a některých druhů izolací. Roste také cena mnoha materiálů, zejména oceli,“ potvrzuje Rostislav Novák, technický ředitel společnosti TK Development.

POC by nicméně podobné problémy mít nemělo. S generálním dodavatelem, jímž je olomoucká firma Gemo, mají developeři dlouhodobou smlouvu. Ta garantuje jak ceny, tak termíny.

Vstřícnou reakci POC vyvolalo i u místní samosprávy. „Projekt je vnímán pozitivně ve smyslu atypičnosti oproti jiným, které v této lokalitě už vznikly,“ říká Pavel Škvára z TK Development. Prague Outlet Center má být slavnostně otevřen 8. listopadu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít