Pravý hák

03. října 2011, 11:40 - Jaromír Bartůněk
03. října 2011, 11:40

Není tomu tak dlouho, co mozek TOP 09 a nejlepší ministr financí transformujících se zemí Miroslav Kalousek propleskl mladíka, který jej urážel. Uštědřil, slovy páně ministra, tomu spratkovi jednomu drzému (ale též naštvanému voliči) pár výchovných facek.

Foto: Michal Sváček/MF Dnes/Profimedia

Zatímco mainstreamové zpravodajské servery v souvislosti s touto rvačkou vypouštěly jednu bombastičtější informaci za druhou. Zatímco se hlasovalo v internetových anketách, zda je facka ministra přijatelná, či není. Zatímco se incidentem zabývali renomovaní komentátoři. Zatímco rvačku glosoval dokonce i premiér slovy, že Kalousek aspiruje na ministra financí roku, ale rozhodně neaspiruje na pedagoga roku. Zatímco opozice volala po odstoupení našeho skvělého strážce státní kasy – něco se stalo.

Ano, například se den po malostranské fackovačce sešla kousek od Staroměstského náměstí mimořádně Rada vysokých škol. To proto, aby kritizovala chystanou novelu zákona o rozpočtových pravidlech, podle níž by měly být vysoké školy ve svém hospodaření podřízeny ministerstvu financí. O tom už se bohužel nepsalo, možná jen minimálně.

A přitom jde o dění mnohem důležitější, o událost s mnohem větším dopadem na společnost nežli ten Kalouskův „pravý hák“. Samozřejmě bychom mohli filozofovat, že událost háku je zásadní, neboť tu jde o chlapce, co vyjádřil statečně – tedy nahlas – nesouhlas s reformami, když jen parafrázoval, co slýchává v hospodě, o mladíka, jenž sdělil, co vyvodil z článků v médiích a z vystupování politiků u řečnického pultíku v Poslanecké sněmovně. Z chlapce bychom takto mohli určitě vytvořit hrdinu a na druhou stranu Kalouska stejně tak dobře obhájit, že je chudák pod tlakem kvůli schvalování rozpočtu, nezdravé výživě, kvůli miliardovému ekotendru. Ale věnujme se raději té pohledem médií „nezásadní“ informaci, tedy zmíněnému setkání akademiků v Klementinu.

Ztráta nezávislosti

Věnujme pozornost radě, která se ohradila proti pozměňovacímu návrhu k novele zákona o rozpočtových pravidlech, podle kterého by byly peníze vysokých škol podřízeny režimu státní pokladny. Návrh jde již do třetího čtení a ani nikdo z nás, ani z médií si ničeho nevšiml, rozčilovali se profesoři.

Tato změna by totiž mimo jiné znemožnila vysokým školám převádět finanční prostředky na své bankovní účty. Peníze by musely být vedeny výhradně u České národní banky a ministerstvo financí by získalo oprávnění jednak k jejich krátkodobému ukládání nebo investování na finančním trhu a jednak by mohlo bez jakéhokoliv přesnějšího zákonného vymezení přímo stanovovat termíny a rozsah platebního režimu na účtech v ČNB. Zástupci univerzit si uvědomili, že to by byl konec jejich autonomie, protože by si už zřejmě sami zaspekulovat nemohli.

„Bezvýznamní idioti“

Místo toho, aby se vzedmula vlna odporu nejen na akademické půdě, palcové titulky na internetových serverech hlásaly: „Bezvýznamní idioti, řekl Kalousek o europoslancích ODS.“ A o chvíli nato zase upozorňovaly: „Ministr Kalousek se omluvil za idioty.“

A opět zanikla v té smršti titulků o „idiotech“ či o premiérech, kteří jsou ovládáni kmotry, informace z Rady VŠ. To prosté sdělení, že akademici odmítají školné. Ono se to má totiž tak, že nejprve kabinet balamutil veřejnost, že bude školné odložené (splácení až po dosažení průměrného platu v zemi) – ač s tímto modelem TOP 09 nesouhlasila –, teď bude najednou platba přímá.

Ivan Wilhelm, emeritní rektor Univerzity Karlovy, jenž nyní dělá náměstka u nejlepšího ministra školství, prostě a jednoduše řekl, že školné nebude odložené. Že pokud bude schváleno, přijato, zákonem ustanoveno, tak bude platit ihned. A zdůraznil, že „každý student bude mít jednu z povinností platit školné okamžitě“.

Ano, pravda sice je, jak také Wilhelm sdělil, že půjde-li o sociálně slabého posluchače vysoké školy (jinak řečeno, když nebude mít zrovna hotovost), bude mu dána možnost vzít si na školné zvýhodněnou půjčku. Ale veřejnosti už nepověděl, že takový student nejspíš v průběhu studia zaplatí úroky, a neuvedl, kam až mu narostou splátky, když ztratí po škole práci, a rovněž, zdali jej banka či alma mater vydá na milost exekutorům.

Přímé školné, kdy student zaplatí na dřevo škole z vlastní kapsy, tj. bez úroků či z půjčky, tj. s úroky a riziky, má být zavedeno v roce 2013 v maximální výši 20 tisíc korun ročně a je přesně tím, co TOP 09 chtěla a co koalice, jak tvrdila, odmítla. A média – opět skoro nic.

Kalouskovo vrtěti psem?

Rada přitom upozornila na zkušenosti ze zahraničí, kde absolventi nejsou schopni půjčky splácet. V zemích, kde bylo školné zavedeno, prý poté poplatky skokově narůstaly a mladí se čím dál víc zadlužují. Také se podle průzkumu OECD nezvýšila kvalita škol, ty se naopak mnohem více než na vzdělávání soustředí na získávání peněz od studentů.

Média by měla informovat o těchto věcech více (včetně toho, kolik desítek či stovek milionů příprava systému školného stála) a o fackách méně. Neměla by (slovníkem politiků) „naskakovat“ na účelové pohlavky těchto politiků.

Teď jsme ale na druhou stranu vyřkli hříšnou větu – de facto jsme prohlásili, že to, co Kalousek dělá, tropí naschvál, aby takříkajíc „vrtěl psem“. Naznačili jsme tím, že je třeba s někým domluven, třeba s bankami, pro které budou úvěry pro studenty byznys nad zlato.

Anebo se během pohlavkové aféry, jež měla podle naší odvážné teorie odvést pozornost, odehrálo kromě kritiky reformy vysokého školství něco ještě více, ale skutečně pro někoho více důležitého, něco, o čem bychom raději neměli vědět? Co když se zrealizoval nějaký ten tendřík či schválil nějaký ten projekt, co když nám mezitím někdo uštědřil doopravdy pravý hák, za který zaplatíme všichni z daní?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít