Pravověrní bedýnkáři

02. dubna 2010, 16:39 - Táňa Králová
02. dubna 2010, 16:39

Marketové a tropické bio neuznávám, říká hokejista, který ...

Celý podtitul:
Marketové a tropické bio neuznávám, říká hokejista, který se přeladil na život našich předků

Pomeranče a banány v biobedýnkách? Něco nepřijatelného pro ortodoxní vyznavače čerstvých vitaminů přímo od místních farmářů. Nic divného pro snoby, kteří s rostoucí popularitou biopotravin dospěli k bedýnkovému systému. Jeho původní filozofie s větší poptávkou sklouzává od podpory pěstitele ke komerci. A zároveň se kastuje zákaznická síť.
„Většina lidí, kteří od nás odebírají zeleninu, by ji nevzala od překupníků. Rozlišují, jestli to někdo dělá z přesvědčení, nebo pro zisk,“ říká Jan Šmarda. Mohl by být reklamou na to, jak s bio převrátit život. Bývalý obránce Dukly Jihlava vyměnil hokejku a brusle za motyku a závoznické auto. Vypomáhá na ekofarmě Holubí Zhoř rodiny Pospíšilových poblíž Velké Bíteše na Vysočině. Jeho hlavní náplní je odbyt výpěstků. „Máme štěstí, že zelenina a ovoce jsou v kurzu. Poptávka je veliká, proto od letoška pěstování rozšiřujeme,“ dodává bývalý extraligový hráč.

Drží se regionu Když ho hokej přestal bavit, hledal novou životní náplň. A protože si při profesionálním sportu hlídal kvalitu stravy, dospěl k biopotravinám. „Přesvědčily mě, že mají něco do sebe. Jedl jsem podle výživových tabulek, a tudíž jsem nemusel spořádat takové množství, jako bych potřeboval u normálního jídla. Porci masa jsem omezil na jednu týdně a začal vyhledával potraviny z rodinných farem. Začal jsem je objíždět, na některých pracoval a promýšlel, jak jim pomoci s prodejem. A také aby biopotraviny byly pro lidi co nejpřístupnější,“ vypráví Jan Šmarda. Za penězi se prý honit nemusel, vydělal je v hokeji.
Jablkům z Itálie, které supermarkety prodávají za 39 korun za kilo, říká italská voda v podobě jablka. „Ta od nás mají chuť, a ještě jsou na pultech o jednu či čtyři koruny levnější. Přesvědčil jsem majitelky brněnského obchodu, který zavážíme, že je lepší prodat více zboží s menší marží, než aby tam s vysokou cenou leželo tři týdny,“ říká Šmarda. Porovnává, že zelenina od nich bývá dva- až třikrát dražší než běžná chemicky stříkaná a hnojená. Prodávají ji hlavně v Brně a okolí. Většinou na farmě připravují lidem, školám a mateřským školkám bedýnky na míru, v brněnské prodejně si je plní sami. „Dobře se to ujalo, v krámě prodají 80 až 90 bedýnek týdně,“ vyčísluje.

Výjimečná brokolice Jan Šmarda vozí stálým odběratelům jenom výpěstky z farmy rodiny Pospíšilových a přidává k nim biojablka od Bedřicha Plíška z Hořic v Podkrkonoší. Skoro se omlouvá za to, že sortiment během zimy zpestřuje brokolicí z Rakouska, kam to z Velké Bíteše není daleko. „I toho se ale chceme vyvarovat. Vše v bedýnce je možné vypěstovat na Vysočině a při dobrém uskladnění vydrží zboží do dubna.“ Před pár dny doprodal poslední brambory, červenou řepu, cibuli, dýni hokaido, pórek, topinambur a černou ředkev. V květnu pomalu začnou ředkvičky, saláty, jarní cibulka a špenát.
Podobných farem, jakou je Holubí Zhoř, v Česku přibývá. Stále jich je ale žalostně málo. „Pokud farmář začne dodávat do města, jeho kapacita se brzy vyčerpá. Většinou po měsíci už musí další lidi odmítat,“ říká Jan Valeška z Pro-Bio Ligy, která s organizováním biokošíku začala před pěti lety. Postupně rozšiřuje okruh farmářů i zákazníků, kteří si bedýnky vyzvedávají na jednom místě v Praze. Smyslem je, aby nešlo jen o nákup zeleniny, ale skutečně o podporu ekosedláka. Obsah bedýnky je v jeho gesci a rozmanitost se liší dle ročního období.
Přes e-shop lze objednat bedýnku s mrkví od tuzemského pěstitele, holandských rajčat, italských pomerančů, banánů z Jižní Ameriky a ananasu z Kostariky. Složení si každý může sestavit dle chuti. S dovážkou domů přijde nejmenší tříkilogramová bedýnka na 300 korun, největší desetikilogramová na 700 korun. S podporou konkrétního farmáře to moc společného nemá, mixují-li se plody z daleké ciziny. Dá se ještě věřit, že jsou bio? Jeden tuzemský velkoobchodník s ovocem a zeleninou tvrdí, že ve Španělsku je tak málo biosadů s mandarinkami, že se jenom v Česku stačí prodat za měsíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít