Pravomoci odborů nemají obdobu

24. října 2005, 00:00 - Jaromír Drábek
24. října 2005, 00:00

Hospodářská komora Poslaneckou sněmovnou prošel v prvním čtení návrh zákoníku práce. Sociální demokracie tentokrát nemohla spoléhat na hlasy koaličních partnerů, což jí ale nezabránilo uchýlit se ke spojenectví s opoziční KSČM.

**Hospodářská komora

Poslaneckou sněmovnou prošel v prvním čtení návrh zákoníku práce. Sociální demokracie tentokrát nemohla spoléhat na hlasy koaličních partnerů, což jí ale nezabránilo uchýlit se ke spojenectví s opoziční KSČM. Přestože dohoda těchto stran byla věcí veřejnou již před samotným projednáváním zákoníku ve sněmovně, doufal jsem, že poslanci návrh nového kodexu alespoň prolistují a ruku pro něj prostě nezvednou. Česká republika se tak opět o krok přiblížila tomu nejméně šťastnému řešení, které by mohlo nastat, a sice, že bude zákoník skutečně přijat.

Uvolnění pracovně-právních vztahů, ponechání větší volnosti kolektivnímu vyjednávání a přibližování se modelu fungujícímu například ve Spojených státech amerických je jedním z nástrojů, jak pomoci konkurenceschopnosti evropských firem. Dokonce i Francie, bašta konzervativizmu a země s historicky silným odborovým hnutím, v posledních týdnech provedla změnu pracovně-právní legislativy tak, aby právní předpis odpovídal liberálnímu a modernímu pojetí. Takový postup jsem očekával i od ministerstva práce a sociálních věcí ve chvíli, kdy oznámilo svůj záměr vytvořit nový zákoník práce.

Dnes platný kodex byl vytvořen v šedesátých letech a kvůli době vzniku je samozřejmě také poplatný tehdejšímu ústavnímu pořádku. Stále se, i přes nesčetné novelizace, kterými především v posledních letech prošel, drží hesla „Co není povoleno, je zakázáno“, což samo o sobě odporuje Ústavě ČR. Nový zákoník měl toto diametrálně změnit, předpokládal jsem, že vznikne norma odpovídající novým ekonomickým a politickým poměrům, norma, která bude naopak definovat to, co je protizákonné, norma, která určí zaměstnavatelům hranice, v nichž se mohou při tvorbě podnikových norem pohybovat. Oproti všem očekáváním a následným tvrzením ministerstva práce je ale návrh nového kodexu v podstatě pouze kopií toho dosavadního. Jedinou výraznou změnou je pasáž, která zarážejícím způsobem posiluje pozici odborů. Rozsah pravomocí, jež jim poskytuje, nemá v ostatních státech Evropy obdoby. Odborové organizace mohou například zakázat práci přesčas a dokonce také práci v noci. Mají právo kontrolovat dodržování zákoníku práce, zákona o zaměstnanosti a také bezpečnost práce. Pokud zaměstnanec nepřijde do práce, jsou to odbory, které budou rozhodovat o tom, zda šlo o neomluvenou absenci. Zaměstnavatel dokonce nemůže vydat vnitřní předpis ve svém podniku, pokud jej odbory neschválí. Takových a dalších příkladů nepochopitelné benevolence a ústupků vůči odborům, je možné v návrhu zákoníku práce nalézt nesčetně.

Kromě výše zmíněného vykazuje návrh také další závažné formální nedostatky. Norma je koncipována velmi složitě, nepřehledně, je plná vzájemných vazeb mezi paragrafy a odkazů na občanský zákoník, který by se měl v nejbližší době také novelizovat. Zákoník práce je přitom kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů této země. Mělo by tedy jít o srozumitelnou právní normu, v níž se bude orientovat člověk středoškolsky vzdělaný, nikoli pouze právník či personalista znalý pracovně-právní problematiky.

Zákoník práce byl připraven, aniž by byl nejprve sepsán věcný záměr zákona. Vzhledem k tomu, o jak zásadní materiál jde, považuji tento postup za krajně nešťastný, navíc odporující standardním postupům legislativních pravidel vlády. Tvorbě paragrafového znění měla předcházet obsáhlá diskuze všech zúčastněných stran, jejímž výsledkem mohl být kompromis vyhovující jak zaměstnancům, tak i zaměstnavatelům. Vzhledem ke zvolené taktice přípravy návrhu se dnes nelze divit, že se na ministerstvo práce a sociálních věcí sešlo v rámci připomínkového řízení na dva tisíce připomínek. Několik stovek z nich bylo přitom zcela zásadních, rezort se jimi však nezabýval.

Návrh zákoníku práce nenaplnil žádná z očekávání do něj vkládaných. Jsem zastáncem toho, aby byl ponechán v platnosti současný kodex a paralelně s vytvářením nového občanského zákoníku byl připraven nový návrh zákoníku práce. Rozhodně by šlo o menší zlo, než kdyby vstoupil v platnost předpis tak, jak je předkládán nyní.

Jaromít Drábek, prezident Hospodářské komory ČR

 Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít