Pravomoci odborů nemají obdobu

24. října 2005, 00:00 - Jaromír Drábek
24. října 2005, 00:00

Hospodářská komora Poslaneckou sněmovnou prošel v prvním čtení návrh zákoníku práce. Sociální demokracie tentokrát nemohla spoléhat na hlasy koaličních partnerů, což jí ale nezabránilo uchýlit se ke spojenectví s opoziční KSČM.

**Hospodářská komora

Poslaneckou sněmovnou prošel v prvním čtení návrh zákoníku práce. Sociální demokracie tentokrát nemohla spoléhat na hlasy koaličních partnerů, což jí ale nezabránilo uchýlit se ke spojenectví s opoziční KSČM. Přestože dohoda těchto stran byla věcí veřejnou již před samotným projednáváním zákoníku ve sněmovně, doufal jsem, že poslanci návrh nového kodexu alespoň prolistují a ruku pro něj prostě nezvednou. Česká republika se tak opět o krok přiblížila tomu nejméně šťastnému řešení, které by mohlo nastat, a sice, že bude zákoník skutečně přijat.

Uvolnění pracovně-právních vztahů, ponechání větší volnosti kolektivnímu vyjednávání a přibližování se modelu fungujícímu například ve Spojených státech amerických je jedním z nástrojů, jak pomoci konkurenceschopnosti evropských firem. Dokonce i Francie, bašta konzervativizmu a země s historicky silným odborovým hnutím, v posledních týdnech provedla změnu pracovně-právní legislativy tak, aby právní předpis odpovídal liberálnímu a modernímu pojetí. Takový postup jsem očekával i od ministerstva práce a sociálních věcí ve chvíli, kdy oznámilo svůj záměr vytvořit nový zákoník práce.

Dnes platný kodex byl vytvořen v šedesátých letech a kvůli době vzniku je samozřejmě také poplatný tehdejšímu ústavnímu pořádku. Stále se, i přes nesčetné novelizace, kterými především v posledních letech prošel, drží hesla „Co není povoleno, je zakázáno“, což samo o sobě odporuje Ústavě ČR. Nový zákoník měl toto diametrálně změnit, předpokládal jsem, že vznikne norma odpovídající novým ekonomickým a politickým poměrům, norma, která bude naopak definovat to, co je protizákonné, norma, která určí zaměstnavatelům hranice, v nichž se mohou při tvorbě podnikových norem pohybovat. Oproti všem očekáváním a následným tvrzením ministerstva práce je ale návrh nového kodexu v podstatě pouze kopií toho dosavadního. Jedinou výraznou změnou je pasáž, která zarážejícím způsobem posiluje pozici odborů. Rozsah pravomocí, jež jim poskytuje, nemá v ostatních státech Evropy obdoby. Odborové organizace mohou například zakázat práci přesčas a dokonce také práci v noci. Mají právo kontrolovat dodržování zákoníku práce, zákona o zaměstnanosti a také bezpečnost práce. Pokud zaměstnanec nepřijde do práce, jsou to odbory, které budou rozhodovat o tom, zda šlo o neomluvenou absenci. Zaměstnavatel dokonce nemůže vydat vnitřní předpis ve svém podniku, pokud jej odbory neschválí. Takových a dalších příkladů nepochopitelné benevolence a ústupků vůči odborům, je možné v návrhu zákoníku práce nalézt nesčetně.

Kromě výše zmíněného vykazuje návrh také další závažné formální nedostatky. Norma je koncipována velmi složitě, nepřehledně, je plná vzájemných vazeb mezi paragrafy a odkazů na občanský zákoník, který by se měl v nejbližší době také novelizovat. Zákoník práce je přitom kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů této země. Mělo by tedy jít o srozumitelnou právní normu, v níž se bude orientovat člověk středoškolsky vzdělaný, nikoli pouze právník či personalista znalý pracovně-právní problematiky.

Zákoník práce byl připraven, aniž by byl nejprve sepsán věcný záměr zákona. Vzhledem k tomu, o jak zásadní materiál jde, považuji tento postup za krajně nešťastný, navíc odporující standardním postupům legislativních pravidel vlády. Tvorbě paragrafového znění měla předcházet obsáhlá diskuze všech zúčastněných stran, jejímž výsledkem mohl být kompromis vyhovující jak zaměstnancům, tak i zaměstnavatelům. Vzhledem ke zvolené taktice přípravy návrhu se dnes nelze divit, že se na ministerstvo práce a sociálních věcí sešlo v rámci připomínkového řízení na dva tisíce připomínek. Několik stovek z nich bylo přitom zcela zásadních, rezort se jimi však nezabýval.

Návrh zákoníku práce nenaplnil žádná z očekávání do něj vkládaných. Jsem zastáncem toho, aby byl ponechán v platnosti současný kodex a paralelně s vytvářením nového občanského zákoníku byl připraven nový návrh zákoníku práce. Rozhodně by šlo o menší zlo, než kdyby vstoupil v platnost předpis tak, jak je předkládán nyní.

Jaromít Drábek, prezident Hospodářské komory ČR

 Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít