Právo v rockovém rytmu

11. listopadu 2008, 16:23 - Michal Kučera
11. listopadu 2008, 16:23

Anthonym Seddonem

V Praze zřejmě nenajdete jinou právnickou firmu, ve které by hned vedle recepce visely zlaté desky jako v nahrávacím studiu. V případě advokátní kanceláře Seddons nesou tyto desky loga legendární skupiny Genesis a pro jejich umístění zde je dobrý důvod. Před lety totiž začínal šéf kanceláře Anthony Seddon jako právní poradce řady úspěšných hudebníků a zlaté desky byly jejich poděkováním za dobrou práci. „Bylo to krásné období, ale dnes už se věnuji spíše právu nemovitostí,“ říká britský advokát.

EURO: Nebývá obvyklé, že by britská firma měla centrálu v Praze a menší pobočku v Londýně. Jak to máte rozdělené? SEDDON: Odhadem asi osmdesát procent práce, kterou dělám, je spojeno s Českou republikou. To se týká i části vykonávané v Londýně. V Praze se soustřeďujeme především na právní pomoc zahraničním firmám při jejich investicích v ČR, hlavně v oblasti nemovitostí. Měl jsem štěstí, že jsem se do tohoto odvětví pustil před deseti lety, což byla doba, kdy byl trh s nemovitostmi již stabilizovaný. Nejisté období restitucí již bylo za námi, ceny zůstávaly nízké a na trhu bylo hodně zajímavých příležitostí. Nyní je to již mnohem těžší, protože ceny jsou vysoko a hodnota koruny vůči libře je asi dvojnásobná než v době, kdy jsme začínali.

EURO: Jak byste srovnal úroveň právního prostředí v Česku a ve Velké Británii? SEDDON: Myslím, že největším rozdílem je určitá právní nejistota, kterou zde můžeme cítit nejen při srovnání se Spojeným královstvím. To je také častá stížnost našich klientů, že právní systém v Česku je nastaven tak, že důvěra v samotný koncept práva a jeho skutečná dosažitelnost je mnohem nižší než například v Británii. Naši zahraniční klienti často vůbec nevěří soudnímu procesu. To má velký vliv jak na způsob, jakým dělají své obchody, tak i na jejich dojmy ze země. Proto se také firmy pocházející z ciziny často vyhýbají jakékoli snaze o dosažení spravedlnosti prostřednictvím českých soudů a dávají přednost arbitrážním řízením v zahraničí. Pravděpodobně bude trvat ještě pár let, než začne soudní systém v Česku fungovat bez chyb. Bude to zřejmě vyžadovat, aby se na místa soudců dostali mladí schopní lidé nezasaženi minulostí.

EURO: Jak těžké je pro menší zahraniční kancelář soutěžit s velkými firmami, jako je například Linklaters nebo Lovells? SEDDON: Tyto velké firmy nás nevnímají jako konkurenci a poměrně často na nás odkazují i vlastní klienty. Je to jednoduše proto, že nejsme dost velcí, abychom byli jejich soupeři. Navíc spolu máme velmi dobré vztahy. Proto když některé z velkých britských firem v Praze hrozí například konflikt zájmů, stává se, že klienta pošle za námi. Na druhou stranu například v oblasti realit sice neradíme těm největším mezinárodním fondům, ale transakce našich klientů jsou někdy stejně velké. A další věcí je to, že firmy si občas vyberou nás místo větší kanceláře jen proto, že chtějí skutečně osobní přístup, který u velké firmy dostanete těžko.

EURO: Všechny tři největší světové právnické firmy pocházejí z Velké Británie. Může to být důsledek specifické firemní kultury? SEDDON: Prvním důvodem je fakt, že londýnská City se stala významným světovým finančním centrem. Druhý důvod spočívá v tom, že britské právo nyní usnadňuje vytváření velkých právnických firem. Když jsem před lety začínal, bylo množství partnerů ve firmách omezeno na dvacet lidí a v jiných zemích, například v Německu, byla pravidla ještě přísnější. V sedmdesátých letech ale byla tato omezení zrušena, což umožnilo firmám, aby dále rostly do obřích rozměrů. Má to ale i své nevýhody. Jako začínající právník jsem se kdysi učil přímo od vedoucího partnera, dnes by řadovému koncipientovi ve velké firmě trvalo týden, než by dostal termín na schůzku s některým z nejvyšších šéfů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít