PRÁVNICKÉ KANCELÁŘE

24. dubna 2006, 00:00 - (pk, čtk)
24. dubna 2006, 00:00

Klienti získají lepší ochranu Novela zákona o advokacii, která začala platit 1. dubna, má lépe ochránit zájmy klientů. Podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové podá kontrolní orgán této komory každý rok asi 150 kárných žalob, které řeší kárná komise.

**Klienti získají lepší ochranu

Novela zákona o advokacii, která začala platit 1. dubna, má lépe ochránit zájmy klientů.

Podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové podá kontrolní orgán této komory každý rok asi 150 kárných žalob, které řeší kárná komise. Jedná se například o zdržování výplaty, zpronevěry depozit nebo přeběhnutí k protistraně. Přibližně v deseti případech ročně ale postižený advokát projednávání svého případu účelově protahuje. Chce se tak vyhnout těm nejpřísnějším trestům, jako je vyškrtnutí ze seznamu advokátů nebo pozastavení výkonu advokacie.

Novela zákona o advokacii nyní umožňuje, aby (pokud bude nyní zřejmé, že se advokát řízení vyhýbá a rozhodnutí jenom oddaluje) kárný žalobce rovnou navrhl představenstvu komory pozastavení výkonu advokacie. Advokátovi v takovém případě nepomůže ani lékařské potvrzení, že se jednání nemůže zúčastnit. Podmínkou bude, aby od zahájení kárného řízení uplynul rok, během kterého bylo jednání kvůli advokátovi nejméně třikrát odročeno.

„Dosud takové preventivní opatření na ochranu potenciálních klientů stíhaného advokáta nebylo možné provést, po celou dobu kárného řízení mohl totiž advokát nadále vykonávat advokacii,“ uvedla Chaloupková.

Novela mírně upravuje také povinnost mlčenlivosti. Té může advokáta zprostit pouze klient (a po jeho smrti či zániku právní nástupce klienta). Zbavení povinnosti mlčenlivosti advokáta klientem nebo jeho právním nástupcem anebo jeho právními nástupci musí být provedeno písemnou formou a musí být adresováno advokátovi, v řízení před soudem tak lze učinit i ústně do protokolu. I poté je však advokát povinen zachovávat mlčenlivost, je-li z okolností případu zřejmé, že ho klient nebo jeho právní nástupce této povinnosti zprostil pod nátlakem nebo v tísni.

Povinnosti mlčenlivosti se však advokát nemůže dovolávat při plnění povinností podle zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, ani proti advokátní komoře při kontrolní činnosti za podmínek daných zákonem.

Nově může advokát svou praxi vykonávat i jako zaměstnanec jiného advokáta nebo obchodní společnosti. Současná praxe, kdy každý advokát musel být zároveň podnikatelem, vadila například ženám po mateřské dovolené, které již ztratily bývalou klientelu. Provoz vlastní kanceláře stojí také nemalé peníze.

Nově může být advokát nejen společníkem veřejné obchodní společnosti, ale také společnosti s ručením omezeným (k jejímu založení jsou však v tomto případě potřeba nejméně dva advokáti) nebo komanditní společnosti. Přesto se klienti nemusejí obávat, že by jim nebyla vykompenzována případná škoda způsobená advokátem. Ti totiž musí být povinně pojištěni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít