PRÁVNICKÉ KANCELÁŘE

24. dubna 2006, 00:00 - (pk, čtk)
24. dubna 2006, 00:00

Klienti získají lepší ochranu Novela zákona o advokacii, která začala platit 1. dubna, má lépe ochránit zájmy klientů. Podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové podá kontrolní orgán této komory každý rok asi 150 kárných žalob, které řeší kárná komise.

**Klienti získají lepší ochranu

Novela zákona o advokacii, která začala platit 1. dubna, má lépe ochránit zájmy klientů.

Podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové podá kontrolní orgán této komory každý rok asi 150 kárných žalob, které řeší kárná komise. Jedná se například o zdržování výplaty, zpronevěry depozit nebo přeběhnutí k protistraně. Přibližně v deseti případech ročně ale postižený advokát projednávání svého případu účelově protahuje. Chce se tak vyhnout těm nejpřísnějším trestům, jako je vyškrtnutí ze seznamu advokátů nebo pozastavení výkonu advokacie.

Novela zákona o advokacii nyní umožňuje, aby (pokud bude nyní zřejmé, že se advokát řízení vyhýbá a rozhodnutí jenom oddaluje) kárný žalobce rovnou navrhl představenstvu komory pozastavení výkonu advokacie. Advokátovi v takovém případě nepomůže ani lékařské potvrzení, že se jednání nemůže zúčastnit. Podmínkou bude, aby od zahájení kárného řízení uplynul rok, během kterého bylo jednání kvůli advokátovi nejméně třikrát odročeno.

„Dosud takové preventivní opatření na ochranu potenciálních klientů stíhaného advokáta nebylo možné provést, po celou dobu kárného řízení mohl totiž advokát nadále vykonávat advokacii,“ uvedla Chaloupková.

Novela mírně upravuje také povinnost mlčenlivosti. Té může advokáta zprostit pouze klient (a po jeho smrti či zániku právní nástupce klienta). Zbavení povinnosti mlčenlivosti advokáta klientem nebo jeho právním nástupcem anebo jeho právními nástupci musí být provedeno písemnou formou a musí být adresováno advokátovi, v řízení před soudem tak lze učinit i ústně do protokolu. I poté je však advokát povinen zachovávat mlčenlivost, je-li z okolností případu zřejmé, že ho klient nebo jeho právní nástupce této povinnosti zprostil pod nátlakem nebo v tísni.

Povinnosti mlčenlivosti se však advokát nemůže dovolávat při plnění povinností podle zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, ani proti advokátní komoře při kontrolní činnosti za podmínek daných zákonem.

Nově může advokát svou praxi vykonávat i jako zaměstnanec jiného advokáta nebo obchodní společnosti. Současná praxe, kdy každý advokát musel být zároveň podnikatelem, vadila například ženám po mateřské dovolené, které již ztratily bývalou klientelu. Provoz vlastní kanceláře stojí také nemalé peníze.

Nově může být advokát nejen společníkem veřejné obchodní společnosti, ale také společnosti s ručením omezeným (k jejímu založení jsou však v tomto případě potřeba nejméně dva advokáti) nebo komanditní společnosti. Přesto se klienti nemusejí obávat, že by jim nebyla vykompenzována případná škoda způsobená advokátem. Ti totiž musí být povinně pojištěni.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít