Právní řád? Spíše neřád!

24. dubna 2006, 00:00 - (pk)
24. dubna 2006, 00:00

MÍSTOPŘEDSEDA ČESKÉ ADVOKÁTNÍ KOMORY JUDR. MARTIN VYCHOPEŇ: Jak si má střední či menší tuzemská firma vybrat dobrou advokátní kancelář? Kritérií výběru je celá řada - na prvním místě bych uvedl samozřejmě odbornou erudici, znalosti a zkušenosti.

MÍSTOPŘEDSEDA ČESKÉ ADVOKÁTNÍ KOMORY JUDR. MARTIN VYCHOPEŇ:

Jak si má střední či menší tuzemská firma vybrat dobrou advokátní kancelář?

Kritérií výběru je celá řada - na prvním místě bych uvedl samozřejmě odbornou erudici, znalosti a zkušenosti. K dalším pak může patřit specializace v daném odvětví práva, dobrá dostupnost, doporučení jiných osob a podobně.

Čeho by si měl klient všímat v počáteční fázi jednání s advokátem? Měl by od advokáta vyžadovat informace o jeho cenách a sazbách, které mohou být různé a mohou se lišit i u advokátů sídlících v jednom městě v jedné ulici. Součástí je také informace o pojištění odpovědnosti za škodu, kterou by advokát svému klientovi mohl způsobit porušením svých povinností při výkonu advokacie. K průvodním znakům dobré advokátní kanceláře patří náležitá komunikační zdvořilost, technická vybavenost, dochvilnost, vyřizování záležitostí klientů v potřebných vyřizovacích lhůtách, flexibilita a diskrétnost. Jak jsou tvořeny ceny za advokátní služby? Ceny za advokátní služby jsou především smluvní. Jak jsem již zmínil výše, ceny se mohou u různých advokátů výrazně lišit. Vždy však platí, že advokát by měl při převzetí zastoupení svého klienta seznámit, jaké ceny za svoji práci bude účtovat, a vždy se vyplatí uzavřít dohodu o ceně. Některá právní zastoupení trvají i několik let, na ústní ujednání se často zapomíná a proto bych se přimlouval, aby takové dohody byly uzavírány v písemné podobě. Pak by cena za právní zastoupení neměla být pro klienta překvapením. Pokud se advokát s klientem nedohodne na smluvní ceně, pak platí cenový předpis - advokátní tarif. Podle řady klientů jsou právní služby příliš drahé. Ceny služeb českých advokátů daleko zaostávají za cenami advokátů v jiných zemích Evropské unie. Jinak platí, že klient by měl být předem s odhadem ceny seznámen, upozorněn v průběhu trvání zastoupení na možnost jejího podstatného zvýšení (například v závislosti na počtu soudních jednání, časové náročnosti případu a podobně) a možnost ukončení zastoupení. Jsem si jistý, že každý má možnost najít si mezi českými advokáty takového, který mu poskytne právní službu cenově přijatelnou na náležité odborné úrovni. Co vám nejvíce vadí v tuzemském právním řádu?

Odpověď by vydala na obsáhlé pojednání z teorie práva. Pochybuji o tom, že v našem případě jde o právní řád, není-li to už právní neřád. K trvalým nemocem českého práva patří neustálé novelizace a novelizace novelizací, naprostá nepřehlednost právních předpisů, krátké nebo vůbec žádné legisvakanční lhůty (tedy doba mezi zveřejněním zákona do nabytí účinnosti). Špatná je také představa zákonodárců o tom, že každý problém trvá do okamžiku, než vydají právní předpis, který tento problém upravuje (rozumějte „řeší“). Drobnosti toho druhu, že je běžné do Sbírky zákonů za komplikovanou novelizaci důležitého zákona připojit „změnu některých dalších zákonů“, přičemž všechny nabývají účinnosti dnem vyhlášení a změna se týká deseti různých předpisů, opomíjím.

Může se v tomto systému vůbec běžný podnikatel orientovat?

Jeden z mých kolegů si dal práci a podle počtu stránek Sbírky zákonů, uveřejněných v jednom kalendářním roce zjistil, že není v normálních lidských silách byť i jen přečíst všechny uveřejněné předpisy, natož je nastudovat a já dodávám - v některých případech vůbec pochopit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít