Právní řád? Spíše neřád!

24. dubna 2006, 00:00 - (pk)
24. dubna 2006, 00:00

MÍSTOPŘEDSEDA ČESKÉ ADVOKÁTNÍ KOMORY JUDR. MARTIN VYCHOPEŇ: Jak si má střední či menší tuzemská firma vybrat dobrou advokátní kancelář? Kritérií výběru je celá řada - na prvním místě bych uvedl samozřejmě odbornou erudici, znalosti a zkušenosti.

MÍSTOPŘEDSEDA ČESKÉ ADVOKÁTNÍ KOMORY JUDR. MARTIN VYCHOPEŇ:

Jak si má střední či menší tuzemská firma vybrat dobrou advokátní kancelář?

Kritérií výběru je celá řada - na prvním místě bych uvedl samozřejmě odbornou erudici, znalosti a zkušenosti. K dalším pak může patřit specializace v daném odvětví práva, dobrá dostupnost, doporučení jiných osob a podobně.

Čeho by si měl klient všímat v počáteční fázi jednání s advokátem? Měl by od advokáta vyžadovat informace o jeho cenách a sazbách, které mohou být různé a mohou se lišit i u advokátů sídlících v jednom městě v jedné ulici. Součástí je také informace o pojištění odpovědnosti za škodu, kterou by advokát svému klientovi mohl způsobit porušením svých povinností při výkonu advokacie. K průvodním znakům dobré advokátní kanceláře patří náležitá komunikační zdvořilost, technická vybavenost, dochvilnost, vyřizování záležitostí klientů v potřebných vyřizovacích lhůtách, flexibilita a diskrétnost. Jak jsou tvořeny ceny za advokátní služby? Ceny za advokátní služby jsou především smluvní. Jak jsem již zmínil výše, ceny se mohou u různých advokátů výrazně lišit. Vždy však platí, že advokát by měl při převzetí zastoupení svého klienta seznámit, jaké ceny za svoji práci bude účtovat, a vždy se vyplatí uzavřít dohodu o ceně. Některá právní zastoupení trvají i několik let, na ústní ujednání se často zapomíná a proto bych se přimlouval, aby takové dohody byly uzavírány v písemné podobě. Pak by cena za právní zastoupení neměla být pro klienta překvapením. Pokud se advokát s klientem nedohodne na smluvní ceně, pak platí cenový předpis - advokátní tarif. Podle řady klientů jsou právní služby příliš drahé. Ceny služeb českých advokátů daleko zaostávají za cenami advokátů v jiných zemích Evropské unie. Jinak platí, že klient by měl být předem s odhadem ceny seznámen, upozorněn v průběhu trvání zastoupení na možnost jejího podstatného zvýšení (například v závislosti na počtu soudních jednání, časové náročnosti případu a podobně) a možnost ukončení zastoupení. Jsem si jistý, že každý má možnost najít si mezi českými advokáty takového, který mu poskytne právní službu cenově přijatelnou na náležité odborné úrovni. Co vám nejvíce vadí v tuzemském právním řádu?

Odpověď by vydala na obsáhlé pojednání z teorie práva. Pochybuji o tom, že v našem případě jde o právní řád, není-li to už právní neřád. K trvalým nemocem českého práva patří neustálé novelizace a novelizace novelizací, naprostá nepřehlednost právních předpisů, krátké nebo vůbec žádné legisvakanční lhůty (tedy doba mezi zveřejněním zákona do nabytí účinnosti). Špatná je také představa zákonodárců o tom, že každý problém trvá do okamžiku, než vydají právní předpis, který tento problém upravuje (rozumějte „řeší“). Drobnosti toho druhu, že je běžné do Sbírky zákonů za komplikovanou novelizaci důležitého zákona připojit „změnu některých dalších zákonů“, přičemž všechny nabývají účinnosti dnem vyhlášení a změna se týká deseti různých předpisů, opomíjím.

Může se v tomto systému vůbec běžný podnikatel orientovat?

Jeden z mých kolegů si dal práci a podle počtu stránek Sbírky zákonů, uveřejněných v jednom kalendářním roce zjistil, že není v normálních lidských silách byť i jen přečíst všechny uveřejněné předpisy, natož je nastudovat a já dodávám - v některých případech vůbec pochopit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít