Pravidla pro lidi pracující z domova

30. ledna 2006, 00:00 - Mgr. Ilona Kindlová
30. ledna 2006, 00:00

Řada našich pracovníků čím dál tím víc pracuje z domova (administrativní práce, manažerské činnosti, analýzy a podobně). Mají v takovém případě nárok na stravenky stejně jako ostatní zaměstnanci? (Rádi jim je poskytneme, jde spíše o to, aby nám to pak kontrola nekritizovala).

Pracovní dobu mají - stejně jako ostatní zaměstnanci - 40 hodin týdně. Jedná se však o pružnou pracovní dobu během dne. Jak se v takovém případě posuzují případné příplatky za práci přesčas a za víkendovou práci? Kamila Horová

Vaše otázky se týkají kategorie zaměstnanců, kteří nepracují na pracovištích zaměstnavatele, ale podle podmínek dohodnutých v pracovní smlouvě pro něj vykonávají sjednané práce doma v pracovní době, kterou si sami rozvrhují. Těmto zaměstnancům nenáleží příplatek za práci přesčas ani příplatek za práci ve svátek, popřípadě ani další složky mzdy stanovené mzdovým předpisem, tj. ani za práci o víkendu. Vyplývá to z § 267 odst. 2 písm. c) zákoníku práce.

Rozsah poskytování stravování zaměstnancům je upraven v § 140 zákoníku práce. Podle výše citovaného ustanovení jsou zaměstnavatelé povinni umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování; tuto povinnost nemají vůči zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu. Ustanovení § 83 definuje směnu jako část stanovené týdenní pracovní doby (§ 83a odst. 5) bez práce přesčas, kterou je zaměstnanec povinen na základě předem stanoveného rozvrhu pracovních směn odpracovat v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. Tedy: jelikož zaměstnanci, kteří pracují z domova, mají v pracovních smlouvách sjednánu pracovní směnu, mají nárok i na umožnění stravování, popřípadě stravenek.

V kolektivní smlouvě lze sjednat nebo ve vnitřním předpisu stanovit bližší vymezení okruhu zaměstnanců (například včetně bývalých zaměstnanců), kterým se stravování poskytuje, organizaci tohoto stravování, způsob jeho provádění a financování zaměstnavatelem, pokud nejsou tyto otázky upraveny obecně nebo pro určený okruh zaměstnavatelů zvláštním předpisem. Jestliže tedy ve vnitřním předpise uvedete, že i domáčtí zaměstnanci mají nárok na stravenky, a to pouze za odpracovanou směnu, budou mít i tito zaměstnanci nárok na příspěvek na stravování. Ten může činit maximálně 55 procent ceny hlavního jídla v průběhu jedné pracovní směny, maximálně však 70 procent stravného při trvání pracovní cesty 5 až 12 hodin podle zákona č. 119/1992 Sb., o cestovních náhradách, ve znění zákona č. 44/1994 Sb. a zákona č. 125/1998 Sb. Pokud by zaměstnavatel poskytl zaměstnanci vyšší hodnotu, nemohl by příslušný rozdíl zahrnout do daňových výdajů a musel by ho hradit ze svého zisku.

Mgr. Ilona Kindlová, advokátka KŠD ŠŤOVÍČEK advokátní kancelář, v. o. s.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít