Právě teď je dobrá doba jít do Uzbekistánu

14. srpna 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
14. srpna 2006, 00:00

ALEŠ FOJTÍK, VELVYSLANEC ČESKA V TAŠKENTU: Připravte se na smlouvání, zástupy místních byrokratů a všudypřítomnou policii. Pokud se ale rozhodnete podnikat v Uzbekistánu, čeká vás také mnoho lákadel. Podle velvyslance Aleše Fojtíka je navíc právě nyní ideální příležitost na uzbecký trh vstoupit.

ALEŠ FOJTÍK, VELVYSLANEC ČESKA V TAŠKENTU: Připravte se na smlouvání, zástupy místních byrokratů a všudypřítomnou policii. Pokud se ale rozhodnete podnikat v Uzbekistánu, čeká vás také mnoho lákadel. Podle velvyslance Aleše Fojtíka je navíc právě nyní ideální příležitost na uzbecký trh vstoupit. V Česku nepatří Uzbekistán mezi příliš známé země. Jak byste ho stručně představil?

Je to stát s mimořádným přírodním bohatstvím a téměř 30 miliony obyvatel, kteří mají silně zakotvené tisícileté tradice. Žije tu vlastně polovina obyvatelstva celé Střední Asie. Je to islámská země, takže vodku zde často pijí pro jistotu z hrníčků a ne ze skla.

Které obory jsou pro české investory perspektivní?

Uzbekistán má bohaté zdroje surovin, zejména plynu, ropy a zlata. Takže je šance v jejich těžbě i zpracování. Dále je zde natolik teplé klima, že ovoce a zelenina mají mimořádnou kvalitu, nicméně místní průmysl dokáže zpracovat stěží polovinu úrody. Takže se otevírá prostor jak pro vývoz strojů pro potravinářský průmysl, tak i podnikání v něm, včetně následného exportu hotové produkce. Tradičním českým sortimentem jsou zde sklo, porcelán, křišťálové lustry. Perspektivní je i podnikání v oblasti vody - čištění, zavlažování, rozvody. Mimořádně zajímavým oborem bude v budoucnu třídění, čištění a likvidace odpadů všeho druhu. Z Uzbekistánu totiž de facto žádná řeka neodtéká, veškerý vyprodukovaný odpad zůstává zde. A to bude brzy i pro tak velkou zemi nepřijatelné.

V čem jsou podle vás hlavní výhody uzbeckého trhu?

Především jde o velký nenasycený trh. Aktuálně je zde také k dispozici levná pracovní síla. I energie jsou zatím velmi levné. Vzhledem k našim znalostem postsovětského prostoru a k dobrému jménu, které zde Česká republika má, může česká firma velmi dobře uspět i jako prostředník pro jinou západní společnost. To je naše velká šance.

Podle mého názoru je právě teď dobrá doba pro pečlivé zmapování trhu. Na konci příštího roku by zde měly být prezidentské volby a pak bude příznivá doba pro zahájení vlastních komerčních aktivit.

V čem naopak vidíte případná rizika v rozvoji Uzbekistánu?

Jako významný budoucí problém Uzbekistánu vidím rozvoj sousedů -Číny, respektive Indie. A to, že Uzbekistán nemá moře. To je pro něj oproti sousedům značnou konkurenční nevýhodou. Komplikuje to jak export, tak i import do Evropy. Naopak má výhodu snadného přístupu na velmi slibné odbytiště na severu - na Sibiř a do celého Ruska. Rizikem podnikání - pro vyvolené ale předností - je určitě nestabilní právní a ekonomické prostředí, přebujelá byrokracie a centralizace moci, neadekvátně pracující finanční systém a bankovní soustava. Jsou tu také problémy s dodávkami všeho -počínaje vodou, elektřinou či plynem. Je zde také vyšší riziko terorismu. Trvalá přítomnost policie, která je prakticky všude, toto riziko sice minimalizuje, nicméně znepříjemňuje běžný život.

Jak se má český podnikatel při jednání s Uzbekem chovat?

Při jednání jsou Uzbeci mimořádně slušní, ochotní, vstřícní, nekonfliktní -ale v podstatě nečitelní. Bohužel se často ukáže, že uzbecký partner neměl k jednání dostatečné kompetence, často neporozuměl tomu, co se od něj chce nebo ze slušnosti vše jen odkýval, později ale nereaguje na další korespondenci, a tak dále. Základní uzbecká obchodní vlastnost je smlouvání. Bez dohody na slevě, výjimce nebo nestandardním postupu to tu prostě nejde. Jednání je vedeno nejčastěji v ruštině, bez dobré znalosti tohoto jazyka je pro našince téměř nemožné se zde prosadit.

**Které české firmy již v Uzbekistánu prorazily?

S místními podmínkami se dokázalo dobře vyrovnat několik našich firem. V současné době je to společnost Eriell pracující v oblasti těžby surovin, která má kontrakty už v hodnotě desítek milionů dolarů. Pivovar Pulsar Samarkand počítá své podnikání rovněž v desítkách milionů dolarů, firma MBNS Brno a firma Thomas Praha také připravují velké projekty, pracuje zde společný podnik KENAF. Tyto firmy pochopily místní specifika a systematicky se trhu věnují již řadu let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít