Pravda o eurodotacích

21. září 2010, 12:50 - Luboš Smrčka
21. září 2010, 12:50

Systém dotací a různých rozvojových programů je z principu chybný

Je zavrženíhodné, přizpůsobí-li někdo účelově své podnikání, aby získal dotace z evropských fondů, a založí-li například novou společnost, jen aby vyhověl podmínkám udělení dotace? Takto se nedávno zeptal svých posluchačů Radiožurnál a po něm i další sdělovací prostředky. Mezi řádky si novináři odpovídali, že jde o špatnou, zavrženíhodnou praxi a spekulovali o nezákonnosti či obcházení pravidel. Vidím to jinak.

Realita moderní Evropy Systém dotací a různých rozvojových programů je z principu chybný. Každý projekt, který se neuživí bez dotace, je ekonomicky chybný a vytváří různou míru nerovnováhy v systému. Vzpomeňme na americkou hypoteční krizi v roce 2007, která zahájila šílenství globální recese. Jak vznikla? Přece proto, že americká federální vláda dlouhá desetiletí směřovala obrovské prostředky z veřejných rozpočtů do programu „bydlení pro každého“. Postupem času vznikla situace, kdy tyto dotační peníze zkreslily ceny natolik, že aktiva formálně představovala dramaticky vyšší než reálnou hodnotu. Ta se ukázala poté, co trh zjistil, že „král je nahý“. Výsledek je známý. Biliony dolarů, které americká vláda stáhla od daňových poplatníků, aby je „darovala“ jiným daňovým poplatníkům, by při využití standardním ekonomickým způsobem znamenaly rychlejší rozvoj hospodářství a vyšší užitek pro všechny. S „eurodotacemi“ je to podobně, přestože díky mnohem menšímu objemu nedokážou napáchat natolik vysoké škody. Neexistuje však v podstatě žádný racionální důvod, proč by například měly být dotované „mladé“ projekty. Ať již proto, že podnikateli ještě není například 25 let, nebo z toho důvodu, že je nabízí společnost existující méně než dva roky. Oč je takový projekt užitečnější než nápad 80letého seniora nebo firmy s tradicí několika generací? Má mít mladý podnikatel lepší podmínky než starý? Není to náhodou úplný nesmysl? Firma existující dva roky může být kapitálově silná. Má však větší právo na dotaci než desetiletá společnost, která se sotva drží nad vodou? Neexistuje dokonce důvod, proč by měly být dotovány projekty v určitém regionu nebo v konkrétní oblasti podnikání. Taková však je realita moderní Evropy a mnoho s tím nenaděláme.

Problematický postup Dotace jsou faktem, který v menší nebo větší míře umožňuje získat prostředky z veřejných zdrojů na různé účely a za různých podmínek. V České republice existují podnikatelé, kteří například dlouhé roky provozují hotel, ale nyní jej prodali „nové“ společností, což jim umožnilo dosáhnout na dotace. Novináři nad tím ohrnují nos a mluví o problematickém postupu. Nikoli – sám princip dotací je problematický. A dotace omezené třeba délkou podnikání jsou zcela absurdní. Pokud někdo najde postup, jak v rámci zákona na takovou dotaci dosáhnout, jen dokazuje jejich celkovou chybnost – a vlastní kreativitu. Novináři by měli jít po principu problému, namísto aby mravoličně ukazovali prstem na „zločince“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít