Přátelštější ochrana pro vynálezy

17. září 2007, 00:00 - Lada Benešová
17. září 2007, 00:00

Půjde-li všechno podle plánu legislativců, mělo by se v létě 2008 objevit v oblasti průmyslových práv několik novinek. Přihlášku na registraci patentu bude nově možné podat i elektronicky.

Nový patentový zákon Půjde-li všechno podle plánu legislativců, mělo by se v létě 2008 objevit v oblasti průmyslových práv několik novinek. Přihlášku na registraci patentu bude nově možné podat i elektronicky.

Dosavadní zákon o vynálezech a zlepšovacích návrzích (č. 527/1990 Sb., ve znění novel) už má své dny nejspíš sečteny. Až na pár paragrafů by jej měl zcela nahradit nový patentový zákon, jehož návrh poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu do mezirezortního připomínkového řízení. Vláda by o něm měla jednat letos v říjnu. Nový patentový zákon má rovněž podstatně změnit současné znění zákona o užitných vzorech (č. 478/1992 Sb., ve znění novel).

Čtyři pozůstalé paragrafy

A proč se se „starým patentovým zákonem“ nerozloučíme úplně? Původně navrhovaná úprava předpokládala zrušení celého zákona. To by ovšem přineslo zánik ochrany, kterou právní řád dosud poskytuje zlepšovacím návrhům. Z toho důvodu ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo ponechat v platnosti ustanovení § 72 až 75 dosavadního zákona.

Zlepšovacím návrhem je, obecně řečeno, každé vylepšení, které zlepšovatel navrhne svému zaměstnavateli.

Podle sdělení Úřadu průmyslového vlastnictví jsou důvody pro zachování platné právní úpravy zlepšovacích návrhů následující:

Zlepšovací návrhy nejsou řazeny mezi předměty průmyslového vlastnictví; v řadě zemí nejsou vůbec upravovány – a pokud ano, pak nikoli patentovým zákonem. Proto není navržena úprava tohoto institutu ani v novém patentovém zákoně.

Dosavadní úprava nakládání se zlepšovacími návrhy (podle zmíněných ustanovení § 72 až 75) poskytuje široký prostor pro to, aby si podniky upravily právní postup vnitřním předpisem – v takzvaných zlepšovatelských statutech. V průběhu veřejné diskuze k návrhu zákona nicméně zazněl požadavek na zachování dosavadní právní úpravy, aby pro tvorbu oněch zmiňovaných zlepšovatelských statutů existoval právní podklad.

Co zůstane?

Smyslem patentu bude tak jako doposud poskytnout vynálezci výlučné právo využít („exploatovat“) vynález. Zůstane mu také oprávnění zakázat třetím osobám jeho využívání pro průmyslové a obchodní (tedy ne soukromé) účely.

Stejně jako v dosavadní úpravě bude nutné splnit tři takzvané pozitivní podmínky patentovatelnosti:

Patenty se udělují vynálezům ve všech oblastech techniky, pokud jsou nové (to zhruba znamená, že nejsou veřejně známé, ani již dříve přihlášené k udělení patentu). Zároveň musí být taková novinka výsledkem vynálezecké činnosti a musí existovat možnost, jak ji průmyslově využít – jinými slovy, že z vynálezu poplyne nějaký materiální užitek a bude možné ho vyrábět či využívat opakovaně.

Zůstanou také dosavadní negativní podmínky, tedy výluky z patentovatelnosti. Hlavní z nich je rozpor s dobrými mravy. V důsledku vývoje vědy budou doplněny konkrétními příklady; tak budou nepatentovatelné třeba způsoby klonování lidských bytostí a vynálezy, které jsou postaveny na průmyslovém využití lidských embryí.

Jediným místem v České republice, kde bude možné prostřednictvím patentové přihlášky žádat o udělení patentu, zůstane Úřad průmyslového vlastnictví. Na jeho internetových stránkách je už dnes k dispozici formulář přihlášky vynálezu. Nově je umožněno podat přihlášku, která zahájí řízení o udělení patentu, elektronicky. Takto lze získat ochranu vynálezu takzvanou národní cestou. Ochranu vynálezu bude rovněž, tak jak je to možné i v současné době, získat podáním evropské patentové přihlášky u Evropského patentového úřadu.

… a co se změní?

Návrh nového patentového zákona je dalším krokem na cestě k harmonizaci práva v oblasti ochrany vynálezů v evropském měřítku.

Cílem legislativců bylo zjednodušení právní úpravy průmyslového vlastnictví. I proto je návrh zákona koncipován tak, aby k jeho provedení nebylo třeba vydávat zvláštní vyhlášky.

Patent je novým zákonem (na rozdíl od dosavadní úpravy) pojímán ne jako právo, ale jako věc v právním slova smyslu způsobilá být objektem vlastnictví. To sice na první pohled působí jako ryze teoreticko-právní změna, ale odrazit by se měla i v praxi. Patent - věc bude jednodušeji smluvně převoditelný, může být předmětem exekuce a bude možné jej snadněji dát i do zástavy. Nejasnosti, které dosud v souvislosti s tím vznikají, by měly být omezeny i tím, že nový zákon má možné způsoby nakládání výslovně vyjmenovat.

Zákonodárce připravované změny shrnul takto: „Zákon je koncipován tak, aby vytvářel přátelštější prostředí pro přihlašovatele patentů a v důsledku toho oproti dosavadní právní úpravě snížil administrativní zátěž dotčených podnikatelských subjektů.“ Doufejme, že mu praxe dá za pravdu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít