Praha: silná nabídka kanceláří

05. ledna 2004, 00:00 - ZBYNĚK PASSER, PASSERINVEST Group
05. ledna 2004, 00:00

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

Trh nerezidenčních realit je v České republice koncentrován právě jen do Prahy, kde je pochopitelně po kvalitních kancelářských prostorách nejvyšší poptávka. Vzhledem k probíhající výstavbě je ovšem nabídka postupem doby stále větší - dokonce do té míry, že lze ze strany uživatelů budov a kanceláří očekávat zvýšení tlaku na rozsah poskytovaných úlev na nájmu, doplňkové služby spojené s užíváním nemovitosti, zvyšování kvality staveb a jejich vybavení vůbec a nakonec i na nominální výši nájemného (to se nyní v P raze pohybuje v závislosti na lokalitě v rozmezí 10-20 eur za m 2 měsíčně). V prvních devíti měsících loňského roku bylo v hlavním městě pronajato přibližně 151 tis. m 2 kancelářských ploch, z toho největší podíl připadl na Prahu 4 a 5. Mezi zákazníky developerských firem stejně jako dříve dominují finanční instituce, reklamní a mediální společnosti a obor IT. Tato situace se již loni viditelně odrážela na rostoucí agresivitě obchodních nabídek řady developerů, které k takovému postupu vedla rostoucí nervozita z dlouhodobě neobsazených administrativních objektů. V pozadí tohoto negativního jevu je s největší pravděpodobností přílišný optimizmus, s nímž řada zahraničních developerů vstupovala na pražský trh nerezidenčních realit, motivována zejména zajímavými výnosy a silnými růstovými tendencemi trhu v letech 1999-2001. Bohužel si tehdy řada z nich neuvědomila reálnou absorpční schopnost trhu. Současnou situaci na trhu nerezidenčních nemovitostí lze považovat za přechodnou stagnaci jinak stabilně rostoucí poptávky, doprovázenou skokovým navýšením nabídky.Ve střednědobém horizontu se poptávka vrátí k normálu a někteří developeři možná přehodnotí termíny uvedení svých plánovaných projektů na trh tak, aby byla co nejméně ohrožena výnosnost - právě ta je totiž v Praze velmi zajímavá a stále přitahuje investory. Lze říct, že objem disponibilního - hlavně zahraničního - kapitálu značně převyšuje nabídku těchto kvalitních nemovitostí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít