Praha: silná nabídka kanceláří

05. ledna 2004, 00:00 - ZBYNĚK PASSER, PASSERINVEST Group
05. ledna 2004, 00:00

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

Trh nerezidenčních realit je v České republice koncentrován právě jen do Prahy, kde je pochopitelně po kvalitních kancelářských prostorách nejvyšší poptávka. Vzhledem k probíhající výstavbě je ovšem nabídka postupem doby stále větší - dokonce do té míry, že lze ze strany uživatelů budov a kanceláří očekávat zvýšení tlaku na rozsah poskytovaných úlev na nájmu, doplňkové služby spojené s užíváním nemovitosti, zvyšování kvality staveb a jejich vybavení vůbec a nakonec i na nominální výši nájemného (to se nyní v P raze pohybuje v závislosti na lokalitě v rozmezí 10-20 eur za m 2 měsíčně). V prvních devíti měsících loňského roku bylo v hlavním městě pronajato přibližně 151 tis. m 2 kancelářských ploch, z toho největší podíl připadl na Prahu 4 a 5. Mezi zákazníky developerských firem stejně jako dříve dominují finanční instituce, reklamní a mediální společnosti a obor IT. Tato situace se již loni viditelně odrážela na rostoucí agresivitě obchodních nabídek řady developerů, které k takovému postupu vedla rostoucí nervozita z dlouhodobě neobsazených administrativních objektů. V pozadí tohoto negativního jevu je s největší pravděpodobností přílišný optimizmus, s nímž řada zahraničních developerů vstupovala na pražský trh nerezidenčních realit, motivována zejména zajímavými výnosy a silnými růstovými tendencemi trhu v letech 1999-2001. Bohužel si tehdy řada z nich neuvědomila reálnou absorpční schopnost trhu. Současnou situaci na trhu nerezidenčních nemovitostí lze považovat za přechodnou stagnaci jinak stabilně rostoucí poptávky, doprovázenou skokovým navýšením nabídky.Ve střednědobém horizontu se poptávka vrátí k normálu a někteří developeři možná přehodnotí termíny uvedení svých plánovaných projektů na trh tak, aby byla co nejméně ohrožena výnosnost - právě ta je totiž v Praze velmi zajímavá a stále přitahuje investory. Lze říct, že objem disponibilního - hlavně zahraničního - kapitálu značně převyšuje nabídku těchto kvalitních nemovitostí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít