Praha: silná nabídka kanceláří

05. ledna 2004, 00:00 - ZBYNĚK PASSER, PASSERINVEST Group
05. ledna 2004, 00:00

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

Trh nerezidenčních realit je v České republice koncentrován právě jen do Prahy, kde je pochopitelně po kvalitních kancelářských prostorách nejvyšší poptávka. Vzhledem k probíhající výstavbě je ovšem nabídka postupem doby stále větší - dokonce do té míry, že lze ze strany uživatelů budov a kanceláří očekávat zvýšení tlaku na rozsah poskytovaných úlev na nájmu, doplňkové služby spojené s užíváním nemovitosti, zvyšování kvality staveb a jejich vybavení vůbec a nakonec i na nominální výši nájemného (to se nyní v P raze pohybuje v závislosti na lokalitě v rozmezí 10-20 eur za m 2 měsíčně). V prvních devíti měsících loňského roku bylo v hlavním městě pronajato přibližně 151 tis. m 2 kancelářských ploch, z toho největší podíl připadl na Prahu 4 a 5. Mezi zákazníky developerských firem stejně jako dříve dominují finanční instituce, reklamní a mediální společnosti a obor IT. Tato situace se již loni viditelně odrážela na rostoucí agresivitě obchodních nabídek řady developerů, které k takovému postupu vedla rostoucí nervozita z dlouhodobě neobsazených administrativních objektů. V pozadí tohoto negativního jevu je s největší pravděpodobností přílišný optimizmus, s nímž řada zahraničních developerů vstupovala na pražský trh nerezidenčních realit, motivována zejména zajímavými výnosy a silnými růstovými tendencemi trhu v letech 1999-2001. Bohužel si tehdy řada z nich neuvědomila reálnou absorpční schopnost trhu. Současnou situaci na trhu nerezidenčních nemovitostí lze považovat za přechodnou stagnaci jinak stabilně rostoucí poptávky, doprovázenou skokovým navýšením nabídky.Ve střednědobém horizontu se poptávka vrátí k normálu a někteří developeři možná přehodnotí termíny uvedení svých plánovaných projektů na trh tak, aby byla co nejméně ohrožena výnosnost - právě ta je totiž v Praze velmi zajímavá a stále přitahuje investory. Lze říct, že objem disponibilního - hlavně zahraničního - kapitálu značně převyšuje nabídku těchto kvalitních nemovitostí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít