Praha: silná nabídka kanceláří

05. ledna 2004, 00:00 - ZBYNĚK PASSER, PASSERINVEST Group
05. ledna 2004, 00:00

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

Trh nerezidenčních realit je v České republice koncentrován právě jen do Prahy, kde je pochopitelně po kvalitních kancelářských prostorách nejvyšší poptávka. Vzhledem k probíhající výstavbě je ovšem nabídka postupem doby stále větší - dokonce do té míry, že lze ze strany uživatelů budov a kanceláří očekávat zvýšení tlaku na rozsah poskytovaných úlev na nájmu, doplňkové služby spojené s užíváním nemovitosti, zvyšování kvality staveb a jejich vybavení vůbec a nakonec i na nominální výši nájemného (to se nyní v P raze pohybuje v závislosti na lokalitě v rozmezí 10-20 eur za m 2 měsíčně). V prvních devíti měsících loňského roku bylo v hlavním městě pronajato přibližně 151 tis. m 2 kancelářských ploch, z toho největší podíl připadl na Prahu 4 a 5. Mezi zákazníky developerských firem stejně jako dříve dominují finanční instituce, reklamní a mediální společnosti a obor IT. Tato situace se již loni viditelně odrážela na rostoucí agresivitě obchodních nabídek řady developerů, které k takovému postupu vedla rostoucí nervozita z dlouhodobě neobsazených administrativních objektů. V pozadí tohoto negativního jevu je s největší pravděpodobností přílišný optimizmus, s nímž řada zahraničních developerů vstupovala na pražský trh nerezidenčních realit, motivována zejména zajímavými výnosy a silnými růstovými tendencemi trhu v letech 1999-2001. Bohužel si tehdy řada z nich neuvědomila reálnou absorpční schopnost trhu. Současnou situaci na trhu nerezidenčních nemovitostí lze považovat za přechodnou stagnaci jinak stabilně rostoucí poptávky, doprovázenou skokovým navýšením nabídky.Ve střednědobém horizontu se poptávka vrátí k normálu a někteří developeři možná přehodnotí termíny uvedení svých plánovaných projektů na trh tak, aby byla co nejméně ohrožena výnosnost - právě ta je totiž v Praze velmi zajímavá a stále přitahuje investory. Lze říct, že objem disponibilního - hlavně zahraničního - kapitálu značně převyšuje nabídku těchto kvalitních nemovitostí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít