Praha si pohoršila

09. října 2008, 17:24 - Kateřina Menzelová
09. října 2008, 17:24

Místa pro podnikání

Nejatraktivnější evropská města pro podnikání jsou Londýn a Paříž. Největší příliv zahraničních firem mohou očekávat Moskva a Praha. Nejlépe se lidem žije v Barceloně. Vyplývá to ze studie European Cities Monitor, kterou každoročně zveřejňuje Cushman & Wakefield, mezinárodní konzultační firma v oboru nemovitostí.
Studie vychází z průzkumu mezi vysoce postavenými manažery, kteří v pětistovce největších evropských firem odpovídají za jejich expanzi do nových lokalit. Do žebříčku je zařazeno 34 evropských měst, která jsou hodnocena například z hlediska dopravního spojení, telekomunikací, dostatku a kvality pracovní síly, nákladů na pronájem kanceláří a kvality života.
„Praha se letos umístila na devatenáctém místě v žebříčku. Oproti loňskému roku zaznamenala pád o pět pozic a předběhla ji města jako Düsseldorf, Manchester, Lisabon, Hamburk či Lyon. S výjimkou Lisabonu z nich není ani jedno hlavním městem – to potvrzuje sílící zájem o regionální města,“ říká Alexander Rafajlovič, analytik z pražské kanceláře Cushman & Wakefield.
„Důvodů poklesu atraktivity Prahy je několik, obecně lze však říct, že hlavní příčinou je spíše zvýšení skóre ostatních měst. Stejně jako loni se Praha umístila na čtvrtém místě mezi městy s nejlevnější pracovní silou a v souhrnném žebříčku je nejvýše ze všech zemí bývalého komunistického bloku,“ říká Radka Novak, vedoucí oddělení pronájmu kancelářských prostor z pražské kanceláře Cushman & Wakefield.
Na otázku, jaké kroky hodlají podniknout ke snížení nejistoty vyplývající ze světové hypoteční krize, dotazovaní nejčastěji uváděli zvýšení flexibility v práci, sestěhování firemních aktivit do jedné budovy, zmenšení pronajímaných ploch či jejich efektivnější využití nebo přestěhování do levnějších prostor, a to v rámci města nebo země. Lze také očekávat, že vzroste obliba hotelingu nebo pracovních míst sdílených více lidmi. „Dnes jsou sdílená pracovní místa využívána jen v rámci některých oddělení ve firmách,“ dodává Radka Novak.

Tabulka: Jedničkou je Londýn
Nejatraktivnější města pro podnikání Pořadí 2008 (2007) Město 1. (1) Londýn
2. (2) Paříž
3. (3) Frankfurt
4. (6) Brusel
5. (4) Barcelona
6. (5) Amsterdam
7. (7) Madrid
8. (8) Berlín
9. (9) Mnichov
10. (13) Curych
19. (14) Praha
22. (23) Budapešť
24. (19) Varšava
26. (24) Vídeň
31. (28) Bukurešť
Pramen: Cushman & Wakefield

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít