Praha se ničím neliší od Bruselu či Curychu

25. dubna 2005, 00:00 - PETR BÝM
25. dubna 2005, 00:00

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein.

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein. * Jak jste se vlastně vy, Belgičan, stal karlínským lokálpatriotem?

Do Prahy jsem se dostal víceméně náhodou hned po roce 1989. Tehdy ovšem nebylo na trhu realit - což je můj obor - co nakupovat. Tak jsem založil docela úspěšnou billboardovou společnost, jmenovala se East-West Media. A při hledání vhodných lokalit pro billboardy jsem se seznamoval s Prahou -a pochopitelně příležitostmi, které nabízela. Když byl vyhlášen tendr na karlínské pozemky a budovy někdejší ČKD Dukla, nijak jsem neváhal.

* S jakou vizí jste tehdy do výběrového řízení šel?

Strávil jsem velkou část svého života v Bruselu. A ten jako město zničila výstavba administrativních budov pro Unii. Určitě i proto jsem od počátku věděl, že v Karlíně nechci postavit jednu velkou komerční budovu a tu prodat. Naším záměrem je vybudovat jakési miniměsto uvnitř města. Tedy byty, obchody, kanceláře, zeleň - prostě místo, kde se dá žít.

* Daří se to? Myslím, že ano. Osm let jsme nesli značné riziko, ale dopadlo to dobře. O všechny objekty byl mezi investory zájem a Karlín ožívá. A po vybudování protipovodňových bariér už i tato hrozba pominula. V poslední době sice začíná nabídka administrativních prostor výrazně převyšovat poptávku, ale s tím také nemáme větší problémy. V tom je kouzlo diverzifikace - stavíme byty i komerční objekty, akcent střídáme podle situace na trhu. Každé podnikání se musí vyrovnat s konkurencí - té ovšem v Karlíně mnoho nemáte. Nemylte se. Pro nás je konkurenčním projektem i administrativní palác ve čtvrtém obvodu. Praha je jeden trh. A musím říci, že konkurenci máme kvalitní - jsme ale přátelé, konečně všichni vytváříme nový trh. * Když porovnáte Prahu s jinými velkoměsty z hlediska podnikání v oblasti realit, najdete rozdíly? Myslím, že nikoli. Cenová úroveň v Praze je nižší než dejme tomu v Londýně, New Yorku nebo Tokiu, je ovšem srovnatelná s Bruselem, Frankfurtem či Curychem. Jeden rozdíl tady ale je - památkáři. Lidé si na ně hodně stěžují, ale díky nim Praha vypadá dobře. * Omezujete aktivity jen na Karlín?**

Vůbec ne. Kromě našich karlínských staveb jsou pro nás dnes stěžejním projektem Libeňské doky - to je dvacet hektarů pozemků, kde hodláme vybudovat další malé město. Máme ještě nějaké nemovitosti i mimo centrální Prahu, také na Zbraslavi a v Modřanech - tady se jedná o dům bývalé Mikrotechny. Postupně ale toto vše prodáváme, máme dost práce v Karlíně a Libni. Odhaduji to tak na deset let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít