Praha se ničím neliší od Bruselu či Curychu

25. dubna 2005, 00:00 - PETR BÝM
25. dubna 2005, 00:00

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein.

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein. * Jak jste se vlastně vy, Belgičan, stal karlínským lokálpatriotem?

Do Prahy jsem se dostal víceméně náhodou hned po roce 1989. Tehdy ovšem nebylo na trhu realit - což je můj obor - co nakupovat. Tak jsem založil docela úspěšnou billboardovou společnost, jmenovala se East-West Media. A při hledání vhodných lokalit pro billboardy jsem se seznamoval s Prahou -a pochopitelně příležitostmi, které nabízela. Když byl vyhlášen tendr na karlínské pozemky a budovy někdejší ČKD Dukla, nijak jsem neváhal.

* S jakou vizí jste tehdy do výběrového řízení šel?

Strávil jsem velkou část svého života v Bruselu. A ten jako město zničila výstavba administrativních budov pro Unii. Určitě i proto jsem od počátku věděl, že v Karlíně nechci postavit jednu velkou komerční budovu a tu prodat. Naším záměrem je vybudovat jakési miniměsto uvnitř města. Tedy byty, obchody, kanceláře, zeleň - prostě místo, kde se dá žít.

* Daří se to? Myslím, že ano. Osm let jsme nesli značné riziko, ale dopadlo to dobře. O všechny objekty byl mezi investory zájem a Karlín ožívá. A po vybudování protipovodňových bariér už i tato hrozba pominula. V poslední době sice začíná nabídka administrativních prostor výrazně převyšovat poptávku, ale s tím také nemáme větší problémy. V tom je kouzlo diverzifikace - stavíme byty i komerční objekty, akcent střídáme podle situace na trhu. Každé podnikání se musí vyrovnat s konkurencí - té ovšem v Karlíně mnoho nemáte. Nemylte se. Pro nás je konkurenčním projektem i administrativní palác ve čtvrtém obvodu. Praha je jeden trh. A musím říci, že konkurenci máme kvalitní - jsme ale přátelé, konečně všichni vytváříme nový trh. * Když porovnáte Prahu s jinými velkoměsty z hlediska podnikání v oblasti realit, najdete rozdíly? Myslím, že nikoli. Cenová úroveň v Praze je nižší než dejme tomu v Londýně, New Yorku nebo Tokiu, je ovšem srovnatelná s Bruselem, Frankfurtem či Curychem. Jeden rozdíl tady ale je - památkáři. Lidé si na ně hodně stěžují, ale díky nim Praha vypadá dobře. * Omezujete aktivity jen na Karlín?**

Vůbec ne. Kromě našich karlínských staveb jsou pro nás dnes stěžejním projektem Libeňské doky - to je dvacet hektarů pozemků, kde hodláme vybudovat další malé město. Máme ještě nějaké nemovitosti i mimo centrální Prahu, také na Zbraslavi a v Modřanech - tady se jedná o dům bývalé Mikrotechny. Postupně ale toto vše prodáváme, máme dost práce v Karlíně a Libni. Odhaduji to tak na deset let.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít