Praha se ničím neliší od Bruselu či Curychu

25. dubna 2005, 00:00 - PETR BÝM
25. dubna 2005, 00:00

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein.

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein. * Jak jste se vlastně vy, Belgičan, stal karlínským lokálpatriotem?

Do Prahy jsem se dostal víceméně náhodou hned po roce 1989. Tehdy ovšem nebylo na trhu realit - což je můj obor - co nakupovat. Tak jsem založil docela úspěšnou billboardovou společnost, jmenovala se East-West Media. A při hledání vhodných lokalit pro billboardy jsem se seznamoval s Prahou -a pochopitelně příležitostmi, které nabízela. Když byl vyhlášen tendr na karlínské pozemky a budovy někdejší ČKD Dukla, nijak jsem neváhal.

* S jakou vizí jste tehdy do výběrového řízení šel?

Strávil jsem velkou část svého života v Bruselu. A ten jako město zničila výstavba administrativních budov pro Unii. Určitě i proto jsem od počátku věděl, že v Karlíně nechci postavit jednu velkou komerční budovu a tu prodat. Naším záměrem je vybudovat jakési miniměsto uvnitř města. Tedy byty, obchody, kanceláře, zeleň - prostě místo, kde se dá žít.

* Daří se to? Myslím, že ano. Osm let jsme nesli značné riziko, ale dopadlo to dobře. O všechny objekty byl mezi investory zájem a Karlín ožívá. A po vybudování protipovodňových bariér už i tato hrozba pominula. V poslední době sice začíná nabídka administrativních prostor výrazně převyšovat poptávku, ale s tím také nemáme větší problémy. V tom je kouzlo diverzifikace - stavíme byty i komerční objekty, akcent střídáme podle situace na trhu. Každé podnikání se musí vyrovnat s konkurencí - té ovšem v Karlíně mnoho nemáte. Nemylte se. Pro nás je konkurenčním projektem i administrativní palác ve čtvrtém obvodu. Praha je jeden trh. A musím říci, že konkurenci máme kvalitní - jsme ale přátelé, konečně všichni vytváříme nový trh. * Když porovnáte Prahu s jinými velkoměsty z hlediska podnikání v oblasti realit, najdete rozdíly? Myslím, že nikoli. Cenová úroveň v Praze je nižší než dejme tomu v Londýně, New Yorku nebo Tokiu, je ovšem srovnatelná s Bruselem, Frankfurtem či Curychem. Jeden rozdíl tady ale je - památkáři. Lidé si na ně hodně stěžují, ale díky nim Praha vypadá dobře. * Omezujete aktivity jen na Karlín?**

Vůbec ne. Kromě našich karlínských staveb jsou pro nás dnes stěžejním projektem Libeňské doky - to je dvacet hektarů pozemků, kde hodláme vybudovat další malé město. Máme ještě nějaké nemovitosti i mimo centrální Prahu, také na Zbraslavi a v Modřanech - tady se jedná o dům bývalé Mikrotechny. Postupně ale toto vše prodáváme, máme dost práce v Karlíně a Libni. Odhaduji to tak na deset let.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít