Praha se ničím neliší od Bruselu či Curychu

25. dubna 2005, 00:00 - PETR BÝM
25. dubna 2005, 00:00

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein.

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein. * Jak jste se vlastně vy, Belgičan, stal karlínským lokálpatriotem?

Do Prahy jsem se dostal víceméně náhodou hned po roce 1989. Tehdy ovšem nebylo na trhu realit - což je můj obor - co nakupovat. Tak jsem založil docela úspěšnou billboardovou společnost, jmenovala se East-West Media. A při hledání vhodných lokalit pro billboardy jsem se seznamoval s Prahou -a pochopitelně příležitostmi, které nabízela. Když byl vyhlášen tendr na karlínské pozemky a budovy někdejší ČKD Dukla, nijak jsem neváhal.

* S jakou vizí jste tehdy do výběrového řízení šel?

Strávil jsem velkou část svého života v Bruselu. A ten jako město zničila výstavba administrativních budov pro Unii. Určitě i proto jsem od počátku věděl, že v Karlíně nechci postavit jednu velkou komerční budovu a tu prodat. Naším záměrem je vybudovat jakési miniměsto uvnitř města. Tedy byty, obchody, kanceláře, zeleň - prostě místo, kde se dá žít.

* Daří se to? Myslím, že ano. Osm let jsme nesli značné riziko, ale dopadlo to dobře. O všechny objekty byl mezi investory zájem a Karlín ožívá. A po vybudování protipovodňových bariér už i tato hrozba pominula. V poslední době sice začíná nabídka administrativních prostor výrazně převyšovat poptávku, ale s tím také nemáme větší problémy. V tom je kouzlo diverzifikace - stavíme byty i komerční objekty, akcent střídáme podle situace na trhu. Každé podnikání se musí vyrovnat s konkurencí - té ovšem v Karlíně mnoho nemáte. Nemylte se. Pro nás je konkurenčním projektem i administrativní palác ve čtvrtém obvodu. Praha je jeden trh. A musím říci, že konkurenci máme kvalitní - jsme ale přátelé, konečně všichni vytváříme nový trh. * Když porovnáte Prahu s jinými velkoměsty z hlediska podnikání v oblasti realit, najdete rozdíly? Myslím, že nikoli. Cenová úroveň v Praze je nižší než dejme tomu v Londýně, New Yorku nebo Tokiu, je ovšem srovnatelná s Bruselem, Frankfurtem či Curychem. Jeden rozdíl tady ale je - památkáři. Lidé si na ně hodně stěžují, ale díky nim Praha vypadá dobře. * Omezujete aktivity jen na Karlín?**

Vůbec ne. Kromě našich karlínských staveb jsou pro nás dnes stěžejním projektem Libeňské doky - to je dvacet hektarů pozemků, kde hodláme vybudovat další malé město. Máme ještě nějaké nemovitosti i mimo centrální Prahu, také na Zbraslavi a v Modřanech - tady se jedná o dům bývalé Mikrotechny. Postupně ale toto vše prodáváme, máme dost práce v Karlíně a Libni. Odhaduji to tak na deset let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít