Praha řeší budoucnost Opencard

23. října 2009, 02:00 - Tomáš Johánek
23. října 2009, 02:00

V posledních měsících se rozhořela žhavá debata o nákladech a smysluplnosti projektu Opencard. Pražský magistrát chystá studii, která by měla rozhodnout o jeho dalším osudu.

Autor: Jakub Stadler

Pražskou Opencard v současné době vlastní 360 tisíc lidí a vedle funkce tramvajenky plní roli průkazky do Městské knihovny a lze s ní platit parkovné.

Už od samého začátku ale provázejí rozšíření využití karty Opencard problémy. Nejprve se dlouho čekalo na její vydání, pak nastaly i problémy s nabíjením karty. Scházelo dostatečné množství nabíjecích strojů, takzvaných validátorů, a tento problém koneckonců trvá dodnes. Z celé záležitosti se stává politický problém, který začíná míchat kartami na pražském magistrátu. Opozice kritizuje především fakt, že vlastně žádný oficiální rozpočet projektu nikdy neexistoval, respektive jej nikdy neprojednávalo pražské zastupitelstvo.

Čeká se na výsledky auditu

Podle náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka, který má na magistrátu projekt Opencard ve své gesci, činí dosud proinvestované náklady kolem 750 milionů korun. Radní tvrdí, že projekt se v zásadě drží původního rozpočtu a neprodražuje se. Podle jeho slov se již od roku 2006 počítalo s celkovou investicí ve výši 1,527 miliardy korun. To ale odmítá například pražský zastupitel Jiří Witzany (SNK-ED), podle nějž se o žádné takové sumě tehdy oficiálně nemluvilo.

V současnosti probíhá audit, a již na konci října by se mohlo ukázat, zda finanční prostředky do projektu byly vynakládány efektivně. Každopádně radní Blažek zcela vyloučil, že by se případně celý projekt Opencard mohl zastavit. Naopak město prý hledá pro čipovou kartu další využití. Jisté zatím je pouze to, že se na kartu postupně převádějí další předplatné kupony.

Platební karta a permanentka do fitness centra

Dalšími funkcemi, které může Opencard přinést, je elektronická peněženka nebo permanentka do sportovních areálů. Město si hodně slibuje od případné spolupráce s některou bankou a možném využití Opencard jako elektronické peněženky. Banka by pak zajistila například i nabíjení karty prostřednictvím své sítě bankomatů, pomocí karty by pak šlo uskutečňovat zejména malé platby do 150 korun. Peněženka by také mohla sloužit například pro platby vstupného do divadel či placení poplatků na úřadě. Tyto služby chce magistrát zprovoznit zhruba v polovině příštího roku.

Funkce elektronické peněženky a v této souvislosti spolupráce se soukromou bankou se ale opět příliš nelíbí opozičnímu zastupiteli Witzanymu. „Město by se nemělo s kartou pouštět do této komerční sféry. Otázkou je také to, zda se bude nějaká společnost vůbec chtít zapojit,“ tvrdí. Podle náměstka Blažka karta Opencard patří do 21. století a projekt je pro Pražany přínosný. Jasněji o dalších službách bude až po výsledcích auditu a jednání městského zastupitelstva o celém projektu během příštích týdnů. Každopádně magistrát plánuje, že by kartu mělo mít v kapse do konce letošního roku kolem 500 tisíc lidí a do konce roku 2011 až 900 tisíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít