Praha má nové připojení k internetu zdarma

09. září 2002, 00:00 - Dvoustranu připravil Aleš Vokál
09. září 2002, 00:00

Nová experimentální síť pokrývá zatím část území hlavního města Možností připojení k internetu je u nás mnoho, ať už pevnou linkou nebo bezdrátovou technologií, ale CZFree.Net jde ještě dál. Jako alternativa k již existujícím bezdrátovým sítím některých poskytovatelů internetu, ale zdarma, před časem vznikl projekt CZFree.

Nová experimentální síť pokrývá zatím část území hlavního města

Možností připojení k internetu je u nás mnoho, ať už pevnou linkou nebo bezdrátovou technologií, ale CZFree.Net jde ještě dál.

Jako alternativa k již existujícím bezdrátovým sítím některých poskytovatelů internetu, ale zdarma, před časem vznikl projekt CZFree.Net. Možnost využití je velká, nicméně alespoň prozatím není radno přeceňovat její možnosti. CZFree.Net je v současné podobě experimentální sítí, která se začala vyvíjet v polovině roku 2002, kdy byl postaven první přípojný bod v Praze na Smíchově, konkrétně v oblasti Anděla. Jedním z cílů jejích zakladatelů je zpřístupnit broadband (širokopásmové) služby všem, kteří o to mají zájem. Vývoj projektu je velmi překotný a nové body páteřní sítě jsou budovány ohromnou rychlostí. Unikátnost sítě spočívá v tom, že autoři používají vlastní technologie, ale především jde o první takto koncipovaný projekt, který je opravdu funkční - na rozdíl od předchozích neúspěchů jiných tvůrců. Zcela nedávno byl zprovozněn také přístupový bod na střeše budovy TransgasNetu, jednoho z největších českých providerů, kde je také jedna z hlavních přípojek k internetu o rychlosti v řádech megabitů (bohužel podle smlouvy mezi providerem a majitelem přípojného bodu nesmí ani jedna strana sdělit přesnou rychlost připojení). Podle vyjádření zástupce firmy TransgasNet si s členy projektu vyměňují také zkušenosti s budováním a provozem bezdrátových i jiných sítí, nicméně TransgasNet se nehodlá finančně podílet na vývoji projektu. Celý projekt je neziskový, což ovšem nevylučuje možnost účasti dalších firem při rozvoji, a tedy ani využívání, služeb nabízených sítí. Celá síť je v současné době postavena na technologii využívající volné frekvenční pásmo 2,4 GHz a část páteřních spojů je již spojena optickou technologií vlastní výroby nazvané Ronja s maximální možnou rychlostí 10 megabitů za sekundu. Podle informací dostupných na webu projektu (www.czfree.net) se již pracuje na vývoji nového modelu umožňujícího přenos 100 megabitů a následně jednoho gigabitu za sekundu při ceně celého zařízení kolem 4000 Kč. To je pro spojení na vzdálenost až jednoho kilometru naprosto bezkonkurenční cena, protože spojení pomocí 2,4 GHz technologie vyjde i s externí anténou na asi 20 000 Kč. Již nyní není problém provozovat na této síti například aplikace pro spojení firemních poboček (nyní zatím pouze v Praze, ostatní města dosud bohužel nedisponují podobnou infrastrukturou, ale v zásadě by nebyl problém ji vybudovat vlastními silami) a přístup na centrální server bez nutnosti využívat pevného připojení k internetu pro takovýto provoz. Prozatímní nevýhodou pro firmy, které by uvažovaly o připojení k této síti, je fakt, že její provoz stojí a padá na několika lidech, kteří jej „dotují“ svým časem i finančními zdroji na provoz páteřní sítě, nicméně podle dostupných informací se již rozběhla diskuze na téma budoucí struktury a „zoficiálnění“ celé organizace a následné ustanovení pravidel používání a samozřejmě také jisté zodpovědnosti organizace za chod sítě.

CZFree.Net je založen na vzájemné pomoci, říká jeden z tvůrců Zdeněk Janda

Jak vlastně CZfree.net vznikl? Co vás k tomu vedlo?

CZFree.Net je obdobou free sítí, které vznikají po celém světě. Budujeme CZFree.Net jako experimentální broadband médium, které všem nabídne nový nástroj digitálního věku. Možnosti využití jsou neomezené, od experimentů se síťovými technologiemi, multimediálních audio a video přenosů až po sdílení připojení k internetu. CZFree.Net nabízí digitální alternativu pro všechny, kdo chtějí experimentovat s novými technologiemi.

Jakým způsobem se lze do projektu zapojit? Je nějaký rozdíl mezi zapojením firmy a jednotlivce?

Web CZFree.Net a diskuzní fórum nabízí všechny potřebné informace. Zájemce zde může oslovit již existující připojené body, případně načerpat potřebné informace a začít budovat vlastní přípojný bod. Vše je založeno na vzájemné pomoci a sdílení potřebných znalostí mezi členy komunity CZFree.Net.

Jak je to s přístupem k internetu? Je možné garantovat rychlost, pokud mi nestačí sdílený přístup, když si ho budu chtít zaplatit?

Každý přístupový bod poskytuje připojeným členům sdílenou konektivitu 32 kbps, volně dostupnou všem zejména pro mobilní komunikaci. Garantované rychlosti a sdílení volné šířky pásma jsou k dispozici podle možností sítě na lokální úrovni a výše členského příspěvku.

Jak vypadá v současné době spolupráce se společností TransgasNet?

Společnost TransgasNet poskytla síti CZFree.Net širokopásmové připojení k internetu s vysokou garancí a kvalitou služby. Připojení plně pokrývá veškeré současné potřeby členů sítě CZFree.Net s možností libovolného navýšení podle aktuální potřeby v budoucnu.

Když uvážíme současný stav sítě CZfree.Net, jaká je jeho celková kapacita připojení k internetu, kterou bych mohl jakožto člen využívat? Je to nějak omezeno na jednotlivé přípojné body, nebo se traffic směruje podle toho, kde je volnější linka ven?

Připojení k internetu se pohybuje v řádu megabitů. Kapacita dostupná členům závisí na aktuálním využití a možnostech sítě na lokální úrovni. CZFree.Net směřuje internetový provoz nejlepší možnou trasou k centrální internetové bráně.

Pokrytí sítě CZFree.Net v Praze

1) Smíchov - Anděl

2) Malvazinky

3) Malá Strana - Újezd

4) Malá Strana

5) Malá Strana

6) Podolí

7) Staré Město

8) Staré Město

9) Staré Město

10) TransgasNet - Vinohrady

11) V inohrady

12) Žižkov

13) Vinohrady

14) V inohrady

15) Holešovice

16) Kačerov

17) Vysočany

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít