Praha dostala žlutou kartu

29. června 2010, 14:02 - Jiří Němeček
29. června 2010, 14:02

Pražská ODS dostala od voličů citelný políček. Zástupce hlavního města Pavel Bém nemá výrazné slovo v Poslanecké sněmovně a také zastoupení této strany na magistrátu je na vážkách. Přestali lidé věřit svým dlouholetým zástupcům?

Autor: Martin Siebert

Fotbalovou terminologií řečeno dostala letos před prázdninami pražská ODS žlutou kartu. Nezabodovala ve volbách do Poslanecké sněmovny, ztratila svého lídra Davida Vodrážku a velká kritika se nově snáší i na samotného primátora Pavla Béma. Hlavní město tak výrazně ztrácí svůj občanskodemokratický vliv na chod celého státu.

A může být hůř. ODS v Praze hrozí dokonce karta červená. To v případě, že voliči svou důvěru budou nadále ztrácet a v podzimních komunálních volbách pošlou ODS z hřiště pryč. Podle politických pozorovatelů se to může lehce stát. I vnitřní opozice této pravicové strany má pocit, že dosavadní arogantní styl už dál nejde prosazovat.

Primátor Pavel Bém například už na předvíkendovém sněmu ODS v Praze razantně odmítl, že by svou funkci dobrovolně opustil. Svou pozici šéfa pražské buňky ale na noční nátlak delegátů vyklidit musel. Už předtím ale sněm opustila starostka Prahy 2 Jana Černochová, která jasně prohlásila, že celá volba je zmanipulovaná.

Lidem je třeba nabídnout důvěru

„Lidé nám přestali věřit, už si nemůžeme dovolit chybovat,“ komentuje situaci nový lídr pražské ODS, čtyřicetiletý Boris Šťastný. Tento pražský politik má blízko k Václavu Klausovi. Dělal mu jeden čas i externího poradce. Dnes je také horkým kandidátem na ministra zdravotnictví. Tímto postem by strana ráda osladila pražským dlouholetým politikům z ODS jejich hořkou prohru u voličů.

Boj o Prahu ale nekončí. Šťastný navrhl současným místopředsedům, aby si zkrátili mandát do konce letošního roku.

Pražská ODS si v dlouhém jednání, které trvalo do dvou v noci, nakonec vybrala sedmičku lídrů pro podzimní komunální volby. Jsou jimi Aleksandra Udženija, Pavel Klega, Marie Kousalíková, Josef Nosek, Petr Hána, Rudolf Blažek a Andrea Vlásenková. Kandidáta na primátora, takzvaného „superlídra“, zatím strana nevybrala. „Musíme se pokusit obnovit důvěru v pražskou ODS, navázat komunikaci s novým vedením strany a vyhrát na podzim volby,“ vzkázal Šťastný z pražského regionálního sněmu.

V politice jde vždy o něco za něco

Bémův nástupce ve stranické funkci má ambici být novým ministrem zdravotnictví. Pražská ODS utrpěla sice porážku na stranickém kongresu a ztratila svého zástupce ve vedení, když úplně propadl David Vodrážka, občanští demokraté z hlavního města hned ale začali mluvit o tom, že kompenzací by mohlo být ministerské křeslo.

„To bude v rukou předsedy ODS a já budu jeho rozhodnutí respektovat,“ říká Šťastný, který kandidoval do čela pražské organizace strany s podporou oblastního sdružení z Prahy 10, kde je radním vlivný zákulisní hráč ODS, podnikatel Tomáš Hrdlička.

Pavel Bém ovšem z pozice primátora předčasně odejít nehodlá, protože by to krátce před podzimními komunálními volbami podle něj byla „fraška“. Vyjmenovává místo toho několik příčin volební prohry ODS, kterou v hlavním městě, v její dosavadní baště, předstihla TOP 09. Přiznal, že mezi příčinami mohl být i projekt pražské multikarty.

„Ať už to bylo Toskánsko Mirka Topolánka nebo pražská Opencard, ať už to bylo nepřesvědčivostí, ať už to bylo pádem vlády, nepochybně se na tom volebním výsledku podepsalo více faktorů. Není možné si myslet, že za situace, kdy ODS dostane v celé republice dvacet procent, se Praha nějakým dramatickým způsobem může odlišovat,“ brání svou pozici Bém. Po volbách do Poslanecké sněmovny je přitom jen zatím řadovým poslancem a v podzimních komunálních volbách v hlavním městě ani nekandiduje. „Ani se nedivím, nemá šanci, hrozně nás zklamal,“ říká letitá volička ODS Alena Bartáková. „Nechtěla jsem ani volit, ale půjdu a dám hlas někomu jinému – snad se zase nezklamu,“ dodává. Hlavním zastáncem volebních pravicových hodnot je teď podle ní pražská senátorka Daniela Filipiová, i když ta v místních volbách kandidovat nebude.

„Ta důvěra mne těší. Ale musíme vzít na sebe odpovědnost – i za to, co bylo předchozími vládami rozhodnuto v minulosti,“ vysvětluje. Nezastírá přitom svoje znechucení, jak se někteří členové strany chovají. „Nejsme tu pro svou kariéru, máme sloužit ostatním,“ přibližuje svou politickou ideu Filipiová.

Praha se s Bémem v potichu rozloučila**

Regionální rada pražské ODS se nezabývala setrváním Pavla Béma ve funkci pražského primátora. Primátor Bém se totiž z jednání omluvil, členové rady tedy nechtěli záležitost řešit v jeho nepřítomnosti, potvrdil náměstek primátora Pavel Klega, který pražskou ODS po odchodu Béma z funkce předsedy řídil.

Podle informací ČTK bývalý první místopředseda ODS a pražský poslanec David Vodrážka vyjednává pro Béma pozici ve sněmovně. Primátor by zřejmě mohl řídit některý výbor.

Strany vznikající koalice podepsaly už minulý týden dohodu, podle níž by měla mít v kabinetu šest křesel ODS, pět TOP 09 a čtyři Věci veřejné.

„Rozdělení křesel probereme nejprve mezi námi, až potom je sdělíme tisku,“ ujišťuje předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. I vyjednávač ODS Petr Tluchoř a VV Radek John ujišťovali novináře o tom, se o postech nejedná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít