Pracujte s počítačem naplno

16. června 2003, 00:00 - Mikešová Štěpánka, it@profit.cz
16. června 2003, 00:00

Znáte tuhnutí krku, mravence v nohou a nepřítomný pohled před sebe? Určitě jste dlouho seděli u počítače. A nepoužívali ergonomické pomůcky. Je na čase to napravit.Pod cizím slovem (ergonomie) se skrývá věda, která hledá způsoby, jak zajistit, aby lidé pracovali stejně kvalitně, ale přitom se méně namáhali.

Zdravé počítačové periferie zvyšují výkon a snižují únavu

Znáte tuhnutí krku, mravence v nohou a nepřítomný pohled před sebe? Určitě jste dlouho seděli u počítače. A nepoužívali ergonomické pomůcky. Je na čase to napravit.

Pod cizím slovem (ergonomie) se skrývá věda, která hledá způsoby, jak zajistit, aby lidé pracovali stejně kvalitně, ale přitom se méně namáhali. Práce u počítače si ergonomii přímo vyžaduje. Průzkumy totiž ukázaly, že u PC trávíme čím dál víc času. A odnáší to naše tělo. Různé firmy se mu snaží ulevit - přišly s ergonomickými pomůckami. Zdravé počítačové periferie ulevují bolavým zádům, očím, i nohám.

Mějte oči dokořán

Vědci zjistili, že práce s počítačem namáhá oční svaly víc než jakákoliv jiná činnost. Vyvolává to řadu problémů. Je jasné, že výrobci výpočetní techniky hledali způsob jak oči zatěžovat co nejméně. Napadla je spousta věcí, mezi nimi i filtry na monitory. Vynalezli jich hned několik. Některé díky kruhové polarizaci zajišťují jasnější obraz a věrnější barvy. Jiné snižují oslnění až o 95 %. Klasická antireflexní stínítka zase zlepšují viditelnost obrazu a snižují elektromagnetické záření monitoru. Filtry ale nemusí mít jen zdravotní efekt, hodí se i na ochranu soukromí. Zaručují, že data na monitoru vidí pouze člověk, který sedí přímo proti displeji, ostatní vidí pouze temnou obrazovku. Další způsob, jak chránit oči u monitoru, je používat polarizační lampy. Redukují odlesky na monitoru, mají v sobě fluorescentní světelný zdroj, velkou osvětlovací plochu a dají se nastavit.

Pečujte o svou páteř

Zatímco kvalitní židle jsou běžnou součástí kanceláře, stále se zapomíná na zdánlivé maličkosti, jako třeba opěrky chodidel. Vypadají jak malé steppery, ale chodit na nich nezkoušejte. Pouze si je pohodlně nastavte a opřete si nohy. Nutí vás sedět správně. Opěrky se vyrábějí v různých velikostech a mají protiskluzovou úpravu. Kvůli páteři i očím je třeba dbát i na správné umístění monitoru. Tady pomáhají nastavitelná ramena. Umístíte na ně monitor a díky hydraulickému pístu manipulujete ramenem podle vašich potřeb. Existuje i ergonomická opěrka zad. Na návrhu se podíleli ortopediopěrka ve spojení s jakoukoliv židlí vytváří pohodlné křeslo. Navíc má v sobě speciální mechanizmus, aby si ji každý člověk přizpůsobil podle přirozeného zakřivení páteře.

Oceňte svoje ruce

Počítač používáme skoro denně a odnášejí to prsty i zápěstí. Opět se nabízejí zdravé periferie. Ergonomické myši, klávesnice či speciální podložky. U všech jde o tvar, ten ideální co nejvíc odpovídá přirozené poloze těla. Například myš ve tvaru joysticku vám zaručí, že máte přirozeně opřenou ruku a palcem bez námahy pohybujete kurzorem. Klávesnice může být speciálně vykrojená nebo si k ní lze pořídit podložku pro opření zápěstí. Podložka je gelová, pod rukou se vytvaruje. Zabraňuje vzniku tlakových bodů, můžeme tak klidně zapomenout na bolest malého výběžku na zápěstí. Stejné podložky s protiskluzovou úpravou se vyrábějí i pod myš.

Zorganizujte si život

K dobré práci přispívá pořádek na stole. Součástí ergonomického vybavení okolí počítače jsou proto i držáky dokumentů a organizéry. Držáky se připevňují na monitor, dají se různě nastavit tak, abyste na ně při opisování textů co nejlépe viděli. Dobré organizéry zase zajistí, že máte po ruce všechno, co potřebujete. Přitom zabírají málo místa a hezky vypadají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít