Pracujte s počítačem naplno

16. června 2003, 00:00 - Mikešová Štěpánka, it@profit.cz
16. června 2003, 00:00

Znáte tuhnutí krku, mravence v nohou a nepřítomný pohled před sebe? Určitě jste dlouho seděli u počítače. A nepoužívali ergonomické pomůcky. Je na čase to napravit.Pod cizím slovem (ergonomie) se skrývá věda, která hledá způsoby, jak zajistit, aby lidé pracovali stejně kvalitně, ale přitom se méně namáhali.

Zdravé počítačové periferie zvyšují výkon a snižují únavu

Znáte tuhnutí krku, mravence v nohou a nepřítomný pohled před sebe? Určitě jste dlouho seděli u počítače. A nepoužívali ergonomické pomůcky. Je na čase to napravit.

Pod cizím slovem (ergonomie) se skrývá věda, která hledá způsoby, jak zajistit, aby lidé pracovali stejně kvalitně, ale přitom se méně namáhali. Práce u počítače si ergonomii přímo vyžaduje. Průzkumy totiž ukázaly, že u PC trávíme čím dál víc času. A odnáší to naše tělo. Různé firmy se mu snaží ulevit - přišly s ergonomickými pomůckami. Zdravé počítačové periferie ulevují bolavým zádům, očím, i nohám.

Mějte oči dokořán

Vědci zjistili, že práce s počítačem namáhá oční svaly víc než jakákoliv jiná činnost. Vyvolává to řadu problémů. Je jasné, že výrobci výpočetní techniky hledali způsob jak oči zatěžovat co nejméně. Napadla je spousta věcí, mezi nimi i filtry na monitory. Vynalezli jich hned několik. Některé díky kruhové polarizaci zajišťují jasnější obraz a věrnější barvy. Jiné snižují oslnění až o 95 %. Klasická antireflexní stínítka zase zlepšují viditelnost obrazu a snižují elektromagnetické záření monitoru. Filtry ale nemusí mít jen zdravotní efekt, hodí se i na ochranu soukromí. Zaručují, že data na monitoru vidí pouze člověk, který sedí přímo proti displeji, ostatní vidí pouze temnou obrazovku. Další způsob, jak chránit oči u monitoru, je používat polarizační lampy. Redukují odlesky na monitoru, mají v sobě fluorescentní světelný zdroj, velkou osvětlovací plochu a dají se nastavit.

Pečujte o svou páteř

Zatímco kvalitní židle jsou běžnou součástí kanceláře, stále se zapomíná na zdánlivé maličkosti, jako třeba opěrky chodidel. Vypadají jak malé steppery, ale chodit na nich nezkoušejte. Pouze si je pohodlně nastavte a opřete si nohy. Nutí vás sedět správně. Opěrky se vyrábějí v různých velikostech a mají protiskluzovou úpravu. Kvůli páteři i očím je třeba dbát i na správné umístění monitoru. Tady pomáhají nastavitelná ramena. Umístíte na ně monitor a díky hydraulickému pístu manipulujete ramenem podle vašich potřeb. Existuje i ergonomická opěrka zad. Na návrhu se podíleli ortopediopěrka ve spojení s jakoukoliv židlí vytváří pohodlné křeslo. Navíc má v sobě speciální mechanizmus, aby si ji každý člověk přizpůsobil podle přirozeného zakřivení páteře.

Oceňte svoje ruce

Počítač používáme skoro denně a odnášejí to prsty i zápěstí. Opět se nabízejí zdravé periferie. Ergonomické myši, klávesnice či speciální podložky. U všech jde o tvar, ten ideální co nejvíc odpovídá přirozené poloze těla. Například myš ve tvaru joysticku vám zaručí, že máte přirozeně opřenou ruku a palcem bez námahy pohybujete kurzorem. Klávesnice může být speciálně vykrojená nebo si k ní lze pořídit podložku pro opření zápěstí. Podložka je gelová, pod rukou se vytvaruje. Zabraňuje vzniku tlakových bodů, můžeme tak klidně zapomenout na bolest malého výběžku na zápěstí. Stejné podložky s protiskluzovou úpravou se vyrábějí i pod myš.

Zorganizujte si život

K dobré práci přispívá pořádek na stole. Součástí ergonomického vybavení okolí počítače jsou proto i držáky dokumentů a organizéry. Držáky se připevňují na monitor, dají se různě nastavit tak, abyste na ně při opisování textů co nejlépe viděli. Dobré organizéry zase zajistí, že máte po ruce všechno, co potřebujete. Přitom zabírají málo místa a hezky vypadají.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít