Pracující matky se firmám vyplatí

22. března 2012, 08:00 - Renata Lichtenegerová
22. března 2012, 08:00

Stále více zaměstnavatelů zavádí speciální programy pro ženy na mateřské a rodičovské dovolené. Nechtějí zbytečně přicházet o zkušené manažerky. Základem jsou flexibilní pracovní úvazky.

Foto: Profimedia

Jazyková agentura Proud Training uváděla nedávno na trh nové kurzy. Potřebovala proto odborníky, kteří by služby uměli správně „prodat“ – marketingové a obchodní specialisty. Zároveň si firma ale nemohla dovolit tyto lidi zaměstnat na plné úvazky. Rozhodla se proto při náboru nových zaměstnanců zacílit na jednu konkrétní cílovou skupinu, a to na zkušené manažerky, které jsou na mateřské a rodičovské dovolené. „Na pracujících mámách nás lákala především vidina zkušených odbornic, navíc ochotných pracovat z domova, což pro naši firmu znamená i úsporu nákladů na pracovní místo v kanceláři. Byli jsme příjemně překvapeni vysokou kvalitou uchazeček a jejich velkými zkušenostmi,“ konstatuje majitel agentury Tim Pearse.

Manažerky v porodnicích

Podle odborníků na lidské zdroje je podobný postup z pohledu zaměstnavatele strategickým krokem. V posledních letech totiž do porodnic zamířila početná skupina žen, které s mateřstvím vyčkávaly na třicáté a pozdější narozeniny a mezitím se poctivě věnovaly svým kariérám. Řada z nich si přeje v rámci možností udržovat kontakt se svou profesí i během prvních tří let života dítěte. Zároveň si tyto ženy přejí co nejlépe skloubit mateřství s prací i poté, co dítě začne chodit do školky. Manažerky matky zkrátka vyhledávají flexibilní pracovní úvazky.

Tím vznikla na tuzemském trhu práce nová skupina zkušených a kvalifikovaných lidí, kteří jsou ochotni pracovat na alternativní bázi. Podle personalistů je pro tuto skupinu nabídka alternativního úvazku hlavním motivem ke změně zaměstnavatele a možnost skloubit práci s hodnotným rodinným životem je pro matky důležitější než například výše platu.

Zkušenosti zahraničních firem potvrzují, že obzvlášť menší, ale rychle rostoucí firmy s vysokými ambicemi, které čelí velkému tlaku na růst výkonu při co nejnižších nákladech, mohou situace využít ve svůj prospěch a ze zaměstnávání matek na alternativní úvazek učinit strategický nástroj rozvoje,“ říká Jana Bauduin, zakladatelka specializovaného kariérního portálu Mámavpráci.cz.

Práce při mateřské a rodičovské dovolené

Během mateřské dovolené může být žena zaměstnaná po skončení šestého týdne po porodu. Nesmí však mít stejný pracovněprávní vztah, ze kterého peněžitou pomoc v mateřství pobírá. Může pracovat u stejného zaměstnavatele, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou. Výše výdělku není nijak omezena a peněžitá pomoc v mateřství se při zaměstnání nijak nekrátí.

Žena může v této době pracovat i pro jinou společnost. Pokud chce ale vykonávat výdělečnou činnost shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož čerpá mateřskou dovolenou, potřebuje k tomu jeho souhlas. Při pobírání rodičovského příspěvku je možné pracovat u původního i jiného zaměstnavatele bez omezení.

Pramen: LMC

My, nebo konkurence

Speciální programy pro matky ale zavádějí i velké korporace, a to především proto, aby si udržely své vlastní kvalifikované a zaškolené pracovnice. Když se totiž schopná manažerka na mateřské či rodičovské dovolené ocitne ve výběrových řízeních, snadno o ni její původní zaměstnavatel navždy přijde. A právě tomu se snaží stále více firem zabránit. „Zaregistrovali jsme odliv velké skupiny schopných zaměstnanců na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Byly to převážně ženy na pozicích specialistek a senior specialistek, tedy zaměstnankyně zaškolené, aktivní a připravené pracovat,“ říká například Jana Skalková, specialistka HR marketingu a distribuce společnosti ČSOB. Banka si podle ní uvědomila, že o tyto pracovnice nechce přijít, a začala proto hledat nástroje, jak by mohly matky, které o to mají zájem, skloubit svou pracovní a rodičovskou roli. Program zahrnuje mimo jiné průběžné vzdělávání a workshopy. „Zásadní je ale možnost pracovat v průběhu rodičovské dovolené na částečný pracovní úvazek,“ konstatuje Skalková.

Podobné programy, zahrnující přístup k informacím, možnost částečných úvazků a práce z domova a někdy i finanční „odměny“ za dřívější návrat do zaměstnání, mají i další významní tuzemští zaměstnavatelé, například společnosti Vodafone, IBM či Henkel.

Novelou proti proudu

Řada tuzemských zaměstnavatelů udržuje kontakt se „svými“ matkami formou dohod o provedení práce. Ženy tak mohou naplánovat právě tolik pracovních hodin v týdnu, kolik potřebují a zvládnou. Těmto zaměstnavatelům se ale od ledna situace poněkud zkomplikovala. Do konce loňského roku se totiž na dohody o provedení práce vztahovala pouze 15procentní daň z příjmů. Nově je stanoven limit 10 tisíc korun měsíčně, nad nímž už zaměstnavatel musí odvádět i zdravotní a sociální pojištění, a daň se vypočítává ze mzdy navýšené o tyto odvody „Došlo tak k paradoxní situaci, kdy žena na mateřské či rodičovské, která vydělává třeba 12 tisíc korun měsíčně, dostane ve výsledku méně, než kdyby vydělávala 10 tisíc,“ upozorňuje Šárka Litvinová, výkonná ředitelka společnosti Asiana, která provozuje portál Letuška.cz. Novela jde podle ní proti aktuálnímu trendu vycházet matkám vstříc a umožnit jim slušný výdělek. „Několikaletá profesní přestávka pro ženy často znamená problematické uplatnění na trhu práce. Zákonodárci by měli během legislativního procesu na tento fakt brát zřetel. Nový zákon v tomto směru bohužel znamená pravý opak,“ dodává Litvinová.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít