Article, show

Pracovní posudek pro bývalého zaměstnance

20. srpna 2007, 00:00 - Romana
20. srpna 2007, 00:00

Už několikrát se naše personalistka ocitla v následující situaci: Po více než půl roce od ukončení svého pracovního poměru se jí ozval některý z našich bývalých zaměstnanců a požadoval vydání pracovního posudku. Přitom při ukončení pracovního poměru této možnosti nevyužil a zřejmě si na ni „vzpomněl“ až poté, co se začal ucházet o novou práci.

Jelikož je pro nás psaní posudků po takové době poměrně náročné, nechceme je už dále vydávat. Ostatně v zákoníku práce je výslovně napsáno, že o vydání pracovního posudku může požádat pouze zaměstnanec, nikoliv „bývalý zaměstnanec“ jako vlastně už cizí osoba. Můžeme takto postupovat?

Bohužel vás zklamu - takto postupovat nemůžete. Přestože správně uvádíte, že zákoník práce (v paragrafu 314) stanoví: „Požádá-li zaměstnanec zaměstnavatele o vydání posudku o pracovní činnosti (pracovní posudek), je zaměstnavatel povinen do 15 dnů zaměstnanci tento posudek vydat. Zaměstnavatel však není povinen vydat mu jej dříve než v době dvou měsíců před skončením jeho zaměstnání. Pracovním posudkem jsou veškeré písemnosti týkající se hodnocení práce zaměstnance, jeho kvalifikace, schopností a dalších skutečností, které mají vztah k výkonu práce“.

Ze souvislostí však vyplývá, že zákoník má na mysli i bývalé zaměstnance. Stačí uvést příklad: Pokud byste některému pracovníkovi dali okamžitou výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, skončil by jeho pracovní poměr prakticky ihned. A on by neměl možnost včas vás požádat o posudek.

Potvrzení lze nalézt také v rozhodnutí (judikátu) Nejvyššího soudu č. 21 Cdo 1893/2002 ze dne 22. dubna 2003: Možnost žádat vydání posudku o pracovní činnosti není nijak časově omezena a není vázána na existenci zaměstnání v době podání žádosti o posudek. Stejně tak se zaměstnancem rozumí i bývalý zaměstnanec třeba v případě práva zaměstnavatele na náhradu škody, způsobené během trvání pracovního poměru porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Pokud bychom zákoník vykládali příliš restriktivně, nemohl by (bývalý) zaměstnavatel platit ani náhradu škody vzniklé následkem pracovním úrazu, pokud by mezitím odešel.

Také Nejvyšší soud nicméně souhlasí s tím, že pro zaměstnavatele může být v některých případech obtížné vypracovat řádný pracovní posudek, zejména požádá-li zaměstnanec o jeho vydání až po uplynutí delší doby po skončení pracovního poměru. Například proto, že v této firmě již nebudou zaměstnáni ti, kteří by mohli práci bývalého zaměstnance řádně vyhodnotit. Není-li však vystavení posudku skutečně objektivně nemožné, nesmí firma bránit bývalému zaměstnanci v uplatnění jeho práv. Cílem posudku je totiž zejména informovat nového zaměstnavatele, který může právě posudkem podmiňovat přijetí uchazeče.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít