Pracovní posudek pro bývalého zaměstnance

20. srpna 2007, 00:00 - Romana
20. srpna 2007, 00:00

Už několikrát se naše personalistka ocitla v následující situaci: Po více než půl roce od ukončení svého pracovního poměru se jí ozval některý z našich bývalých zaměstnanců a požadoval vydání pracovního posudku. Přitom při ukončení pracovního poměru této možnosti nevyužil a zřejmě si na ni „vzpomněl“ až poté, co se začal ucházet o novou práci.

Jelikož je pro nás psaní posudků po takové době poměrně náročné, nechceme je už dále vydávat. Ostatně v zákoníku práce je výslovně napsáno, že o vydání pracovního posudku může požádat pouze zaměstnanec, nikoliv „bývalý zaměstnanec“ jako vlastně už cizí osoba. Můžeme takto postupovat?

Bohužel vás zklamu - takto postupovat nemůžete. Přestože správně uvádíte, že zákoník práce (v paragrafu 314) stanoví: „Požádá-li zaměstnanec zaměstnavatele o vydání posudku o pracovní činnosti (pracovní posudek), je zaměstnavatel povinen do 15 dnů zaměstnanci tento posudek vydat. Zaměstnavatel však není povinen vydat mu jej dříve než v době dvou měsíců před skončením jeho zaměstnání. Pracovním posudkem jsou veškeré písemnosti týkající se hodnocení práce zaměstnance, jeho kvalifikace, schopností a dalších skutečností, které mají vztah k výkonu práce“.

Ze souvislostí však vyplývá, že zákoník má na mysli i bývalé zaměstnance. Stačí uvést příklad: Pokud byste některému pracovníkovi dali okamžitou výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, skončil by jeho pracovní poměr prakticky ihned. A on by neměl možnost včas vás požádat o posudek.

Potvrzení lze nalézt také v rozhodnutí (judikátu) Nejvyššího soudu č. 21 Cdo 1893/2002 ze dne 22. dubna 2003: Možnost žádat vydání posudku o pracovní činnosti není nijak časově omezena a není vázána na existenci zaměstnání v době podání žádosti o posudek. Stejně tak se zaměstnancem rozumí i bývalý zaměstnanec třeba v případě práva zaměstnavatele na náhradu škody, způsobené během trvání pracovního poměru porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Pokud bychom zákoník vykládali příliš restriktivně, nemohl by (bývalý) zaměstnavatel platit ani náhradu škody vzniklé následkem pracovním úrazu, pokud by mezitím odešel.

Také Nejvyšší soud nicméně souhlasí s tím, že pro zaměstnavatele může být v některých případech obtížné vypracovat řádný pracovní posudek, zejména požádá-li zaměstnanec o jeho vydání až po uplynutí delší doby po skončení pracovního poměru. Například proto, že v této firmě již nebudou zaměstnáni ti, kteří by mohli práci bývalého zaměstnance řádně vyhodnotit. Není-li však vystavení posudku skutečně objektivně nemožné, nesmí firma bránit bývalému zaměstnanci v uplatnění jeho práv. Cílem posudku je totiž zejména informovat nového zaměstnavatele, který může právě posudkem podmiňovat přijetí uchazeče.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít