Pracovní posudek pro bývalého zaměstnance

20. srpna 2007, 00:00 - Romana
20. srpna 2007, 00:00

Už několikrát se naše personalistka ocitla v následující situaci: Po více než půl roce od ukončení svého pracovního poměru se jí ozval některý z našich bývalých zaměstnanců a požadoval vydání pracovního posudku. Přitom při ukončení pracovního poměru této možnosti nevyužil a zřejmě si na ni „vzpomněl“ až poté, co se začal ucházet o novou práci.

Jelikož je pro nás psaní posudků po takové době poměrně náročné, nechceme je už dále vydávat. Ostatně v zákoníku práce je výslovně napsáno, že o vydání pracovního posudku může požádat pouze zaměstnanec, nikoliv „bývalý zaměstnanec“ jako vlastně už cizí osoba. Můžeme takto postupovat?

Bohužel vás zklamu - takto postupovat nemůžete. Přestože správně uvádíte, že zákoník práce (v paragrafu 314) stanoví: „Požádá-li zaměstnanec zaměstnavatele o vydání posudku o pracovní činnosti (pracovní posudek), je zaměstnavatel povinen do 15 dnů zaměstnanci tento posudek vydat. Zaměstnavatel však není povinen vydat mu jej dříve než v době dvou měsíců před skončením jeho zaměstnání. Pracovním posudkem jsou veškeré písemnosti týkající se hodnocení práce zaměstnance, jeho kvalifikace, schopností a dalších skutečností, které mají vztah k výkonu práce“.

Ze souvislostí však vyplývá, že zákoník má na mysli i bývalé zaměstnance. Stačí uvést příklad: Pokud byste některému pracovníkovi dali okamžitou výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, skončil by jeho pracovní poměr prakticky ihned. A on by neměl možnost včas vás požádat o posudek.

Potvrzení lze nalézt také v rozhodnutí (judikátu) Nejvyššího soudu č. 21 Cdo 1893/2002 ze dne 22. dubna 2003: Možnost žádat vydání posudku o pracovní činnosti není nijak časově omezena a není vázána na existenci zaměstnání v době podání žádosti o posudek. Stejně tak se zaměstnancem rozumí i bývalý zaměstnanec třeba v případě práva zaměstnavatele na náhradu škody, způsobené během trvání pracovního poměru porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Pokud bychom zákoník vykládali příliš restriktivně, nemohl by (bývalý) zaměstnavatel platit ani náhradu škody vzniklé následkem pracovním úrazu, pokud by mezitím odešel.

Také Nejvyšší soud nicméně souhlasí s tím, že pro zaměstnavatele může být v některých případech obtížné vypracovat řádný pracovní posudek, zejména požádá-li zaměstnanec o jeho vydání až po uplynutí delší doby po skončení pracovního poměru. Například proto, že v této firmě již nebudou zaměstnáni ti, kteří by mohli práci bývalého zaměstnance řádně vyhodnotit. Není-li však vystavení posudku skutečně objektivně nemožné, nesmí firma bránit bývalému zaměstnanci v uplatnění jeho práv. Cílem posudku je totiž zejména informovat nového zaměstnavatele, který může právě posudkem podmiňovat přijetí uchazeče.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít