Pracovní cesta skrývá mnohá nebezpečí

05. dubna 2004, 00:00 - TOMÁŠ VLADISLAV NOVÁK publicista, revue@wo.cz
05. dubna 2004, 00:00

BÝVÁ TO NAPROSTO OBVYKLÉ: ZAMĚSTNAVATEL OZNÁMÍ, ŽE PRACOVNÍK MUSÍ ODJET "NA SLUŽEBNÍ CESTU". ZAMĚSTNANCE SNAD JEŠTĚ ZAJÍMÁ ZPŮSOB DOPRAVY (TO KVŮLI JÍZDNÍM NÁHRADÁM). JEN MÁLOKOHO NAPADNE, ŽE TO ZDALEKA NENÍ VŠECHNO.

Levnější je pracovníka dobře pojistit, než později hradit vysoké náklady

BÝVÁ TO NAPROSTO OBVYKLÉ: ZAMĚSTNAVATEL OZNÁMÍ, ŽE PRACOVNÍK MUSÍ ODJET „NA SLUŽEBNÍ CESTU“. ZAMĚSTNANCE SNAD JEŠTĚ ZAJÍMÁ ZPŮSOB DOPRAVY (TO KVŮLI JÍZDNÍM NÁHRADÁM). JEN MÁLOKOHO NAPADNE, ŽE TO ZDALEKA NENÍ VŠECHNO.

Běžně používaný termín „služební cesta“ by se správně měl nazvat „pracovní cesta“. Jedná se totiž o cestu za účelem výkonu pracovních povinností lidmi, kteří jsou v pracovním vztahu k někomu, pro něhož na cestách pracují. Služební cesty konají jen lidé ve služebním poměru - vojáci zpovolání, policisté a v budoucnu i státní úředníci.

POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE

A protože se jedná o výkon práce v rámci pracovní smlouvy, má zaměstnavatel vůči svému zaměstnanci veškeré povinnosti jako v místě stálého výkonu činnosti. To znamená, že odpovídá v duchu zákoníku práce nejen za bezpečnost práce, ale i za odpovídající ochranu zdraví a navíc i za vyplacení náhrad na stravování a ubytování. K tomu ovšem patří i příslušná pojistná ochrana. Nikdo asi nepošle zaměstnance na cestu vozidlem nepojištěným na odpovědnost za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (tzv. povinným ručením). Horší to ale už bývá s havarijním pojištěním automobilu (pokud se nejedná o zapůjčený vůz v rámci leasingové smlouvy - tam je havarijní pojištění povinně v ceně leasingu). A už téměř nikdo nepamatuje na úrazové pojištění řidiče, o ostatních spolucestujících nemluvě. Ještě složitější to ale je při zahraničních cestách. Tam přistupuje navíc riziko náhlé nezaviněné změny zdravotního stavu zaměstnance - choroba, úraz. I za zabezpečení nutné lékařské pomoci v zahraničí ale odpovídá zaměstnavatel. Lze to odvodit z ustanovení zákona č. 65/1965 Sb. v platném znění (tzv. Zákoníku práce). V paragrafu 133, který vypočítává povinnosti zaměstnavatele, se v odstavci d) jasně praví: „Zaměstnavatel je povinen sdělit zaměstnancům, které zdravotnické zařízení jim poskytuje závodní preventivní péči.“ Protože je jasné, že se pracovník na pracovní cestě nebude moci v případě zdravotních potíží obrátit na toto určené zdravotnické zařízení a že stejně tak zaměstnavatel nemůže určovat nebo doporučovat místa zdravotní pomoci v případě nutnosti v zahraničí, protože je ani nezná, musí pracovníkovi eventuální léčebnou péči zajistit jinak. A právě k tomu slouží pojištění.

POJIŠTĚNÍ JE POMOCNÍKEM

Pojištění je ve svém principu možnost, jak si za relativně levný peníz preventivně zajistit pomoc v případě velkých finančních problémů. Žádné pojištění člověka neochrání před úrazem, nemocí, okradením, havárií, před vlastní nešikovností, která způsobí škodu jinému. Ale může mu (když už se něco skutečně stane) pomoci překlenout nejhorší finanční problémy způsobené kupříkladu dlouhodobou pracovní neschopností či povinností nahradit způsobenou škodu. N a pracovních cestách takových nástrah číhá téměř nekonečné množství, mnohdy i na místech, kde by to člověk nepředpokládal. Ale možnost toho nejvhodnějšího pojištění je dostupná každému. Naše pojišťovny nabízejí celou řadu pojistných produktů. Stačí si jen včas, v klidu a se znalosti věcí vybrat.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít